جام جهانی والیبال؛ ایران، مصر را هم شکست داد

خورنا: تیم ملی ایران با برتری ۳ برصفر مقابل مصر به پنجمین پیروزی خود در جام جهانی والبیال دست یافت.

تیم ملی والیبال ایران در هفتمین دیدار خود از رقابت‌های جام جهانی والیبال ژاپن به مصاف مصر قهرمان والیبال قاره آفریقا رفت. تیم والیبال مصر با ۷ دوره حضور در مسابقات قهرمانی جهان و ۳ دوره حضور در رقابت‌های المپیک از پرافتخارترین تیم‌های والیبال آفریقا به شمار می‌رود به همین دلیل ملی‌پوشان ایران خیلی خوب می‌دانستند که نباید این تیم را دست کم بگیرند.

ایران پیش از این ۲ شکست مقابل کوبا و امریکا و ۴ پیروزی مقابل ژاپن، صربستان، لهستان و آرژانتین در کانامه داشت و در آغاز این دیدار از بازیکنانی چون امیر حسینی، محمد موسوی، پوریا فیاضی، حمزه زرینی، علیرضا نادی، مهدی بازارگرد و فرهاد ظریف بهره می‌برد.

گیم نخست:
ملی‌پوشان والیبال ایران بازی را طوفانی آغاز کردند و در همان ابتدا تا ۴ امتیاز از مصر پیش افتادند. دفاع روی تور خوب از علیرضا نادی اجازه نمی‌داد اسپک‌های قدرتی مصری‌ها وارد زمین ایران شود. امیر حسینی نیز با بازی‌سازی خوب برای زرینی و مهدی بازارگرد نقش بسزایی در برتری قاطع ایران داشت. تیم ایران پیش از این هم نشان داده بود که مقابل تیم‌هایی که لب تور بازی می‌کنند کار دشواری ندارد و با دفاع روی تور بی‌نقص نادی و بازارگرد می‌تواند سیستم تهاجمی حریف را خنثی کند. در این گیم نیز قدرتی زن‌های تیم مصر کاملاً مقهور دفاع عالی نادی شده بودند. امیر غفور و مهدوی در این بازی نیز به میدان آمدند تا با پروازهای زیبای غفور در پشت خط و دریافت‌های خوب مهدوی این گیم را با امتیازهای ۲۵-۱۸ به سود ایران تمام شود.

گیم دوم:
گیم دوم هم با برتری ایران آغاز شد. آمار سرویس‌های خطای مصری‌ها بسیار بالا بود و همین موضوع موجب می‌شد که برتری امتیازها همچنان به نفع ایران باشد. در مقابل بازیکنان ایران هم که به نظر می‌رسید بعد از برتری قاطع در گیم نخست قدری حریف را دست کم گرفتند بازی پر اشتباهی را به ویژه در دریافت‌های اول به نمایش گذاشتند ولی با این وجود وقت استراحت فنی اول با اختلاف یک امتیاز به سود ایران تمام شد. هر دو تیم پایاپای پیش می‌رفتند. با این حال برتری در تمام دقایق به سود ایران بود. فیاضی در این گیم هم به میدان آمد و با آبشارهای خوب خود ایران را ۴ امتیاز از حریف پیش انداخت. بعد از کسب امتیاز ۲۲ برای ایران یکبار دیگر دو تعویض‌های معروف ولاسکو به میدان رفتند. پاس‌های رو به عقب مهدوی و آبشارهای قدرتی و مهار نشدنی زرینی ایران اختلاف امتیازها را به عدد چهار افزایش داد.

سرمربی تیم مصر وقت استراحت فنی خواست تا شاید از شدت حملات ایران بکاهد. آرش کشاورزی نیز به میدان آمد و بلافاصله یک سرویس پرشی زیبا را به نمایش گذاشت تا محمد موسوی با فریب دفاع روی تور حریف و جای خالی ایران را به امتیاز ۲۴ برساند. پوریا فیاضی جوانترین بازیکنان ایران با دفاع روی تور بی‌نقص آبشار احمد الحی را در زمین مصر نشاند تا ایران در گیم ۲۵-۲۱ به سود ایران تمام شود.

گیم سوم:
تیم ایران در این گیم نیز خیلی زود فاصله امتیازهایش را با حریف افزایش داد و وقت استراحت فنی اول را به سود خود تمام کرد. قدرتی زن‌های ایران که با فاصله از تور، توپ می‌زدند کاملاً خط دفاعی حریف را به زانو درآورده بودند. در مقابل بازیکنان مصر هم که نمی‌خواستند در سه گیم متوالی مغلوب ایران شوند با تمام وجود آبشارهای فیاضی و بازارگرد را مهار می‌کردند. ایران با اختلاف ۹ امتیاز از مصر جلو افتاده بود و در آستانه یک پیروزی شیرین قرار داشت. امیر غفور به جای امیر حسینی به میدان آمد. حتی بازی خوب رضا هیکل هم نمی‌توانست مصری‌ها را به بازی برگرداند. فیاضی در این بازی خوب دریافت می کرد و خوب آبشار می‌کرد و بدون تردید یکی از ستاره‌های تیم ایران بود. در حالی که ایران تنها چهار امتیاز برای پیروزی در این بازی می‌خواست آرش کشاورزی نیز به میدان آمد تا تمرکز تیم ایران در دریافت بیشتر شود. در نهایت این گیم با امتیازهای ۲۵-۱۵ به سود ایران تمام شد.

تیم ملی والیبال ایران با نتیجه ۳ برصفر و امتیازهای (۲۵-۱۸، ۲۵-۲۱ و ۲۵- ۱۵) مصر قهرمان قاره آفریقا را شکست داد و انتقام شکست یکسال قبل در رقابت‌های قهرمانی جهان را از این تیم گرفت تا با مجموع ۱۲ امتیاز از هفت مسابقه فردا ساعت۹:۳۰ به مصاف چین نایب قهرمان آسیا و رقیب سنتی خود برود.