ارزش ریال به کم‌ارزش‌ترین حد در تاریخ ایران رسید

خورنا: طی دو روز گذشته چند رکورد بی‌سابقه در بازار آزاد ارز تهران به ثبت رسید و ریال ایران را به پایین‌ترین سطح ارزش خود در برابر ارزهای مهم آمریکا، اروپا و آسیا رساند.

روز گذشته نرخ برابری دلار کانادا در برابر ریال ایران به ۱۳ هزار و ۲۰۰ ریال رسید. روز شنبه نیز هر دلار آمریکا در برابر ۱۳ هزار و ۳۰ ریال مبادله شد تا بالاترین نرخ مبادله ریال ایران در برابر دلار آمریکا ثبت شود.

همچنین در میان ارزهای معتبر آسیایی نیز، یکصدین ژاپن دیروز در مقابل ریال ایران باز هم تقویت شد و بهای آن به ۱۷ هزار و ۵۰ ریال رسید که این نرخ تاکنون بی‌سابقه بوده است. درهم امارات هم روز گذشته بیشترین قیمت خود را در برابر ریال رقم زد. هر درهم دیروز ۳ هزار و ۵۸۰ ریال بود.

ریال ایران در برابر پوند و یوروی اروپایی هم طی دو روز گذشته به ضعیف ترین جایگاه خود رسید. به طوری که روز شنبه رکورد قیمتی ۱۸ هزار و ۳۸۰ ریالی یورو ثبت شد و دیروز هم اوج قیمتی ۲۰ هزار و ۹۵۰ ریال پوند انگلیس حاصل شد.

بدین ترتیب ریال ایران به پایین ترین سطح ارزش خود در برابر ارزهای مهم آمریکا، اروپا و آسیا رسیده است.

بر اساس گزارش خبرآنلاین، این در شرایطی است که حفظ ارزش پول ملی یکی از وظایف اصلی بانک مرکزی هر کشوری از جمله ایران است ولی تاکنون بانک مرکزی ایران برنامه‌ای را برای حفظ ارزش پول ملی کشور اعلام نکرده و محمود بهمنی، رییس کل این بانک، تنها از پیروی از سازو کار بازار که همچنان به زیان ریال در حال حرکت است، سخن گفته است.