افزایش سرعت اینترنت در آینده/ بررسی رفع محدودیت اینترنت

خورنا: محمود واعظی در اولین نشست خبری خود با خبرنگاران که در حاشیه افتتاح مرکز تبادل ترافیک اینترنت برگزار شد از بررسی رفع محدودیت سرعت دسترسی به اینترنت در شورای عالی فضای مجازی، بازگشت مرکز تحقیقات مخابرات، رفع عدم کیفیت تلفن همراه و نیز افزایش پهنای باند اینترنت کشور خبر داد.

مردم باید از اینترنت با سرعت بیشتری استفاده کنند

وی با اشاره به راه اندازی مرکز بین المللی تبادل ترافیک اینترنت که باعث افزایش پهنای باند اینترنت و ارایه تسهیلات به عرضه کنندگان خدمات در داخل کشور می شود گفت: با راه اندازی این مرکز پهنای باند اینترنت کشور ۱۶ گیگابایت در ثانیه افزایش یافته است و  هفته گذشته نیز با افتتاح طرحی ۱۰ گیگابایت در ثانیه نیز توسعه ظرفیت پهنای باند داشته ایم. بر این اساس در هفته دولت با تلاش های صورت گرفته ظرفیت اینترنت از ۷۲ گیگا بایت به ۹۷ گیگابایت در ثانیه رسیده است که تا پایان سال نیز شاهد گسترش بیشتری در این حوزه خواهیم بود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاکید بر اینکه مردم باید از اینترنت با سرعت بیشتری نسبت به حال استفاده کنند افزود: از این طریق می توان قول هایی که در زمینه دولت الکترونیک، سلامت الکترونیک، آموزش و تجارت الکترونیک داده ایم با سرعت بیشتری محقق شود و همچنین در آینده نزدیک با اجرای شبکه ملی اطلاعات سرعت دو مگابیت در ثانیه اینترنت داخلی به مردم واگذار می شود.

برای فیلترینگ کار اساسی انجام می دهیم

واعظی در خصوص سیاست های دولت تدبیر و امید در زمینه فیلترینگ سایت های اینترنتی گفت: اعتقاد داریم که سایت های غیراخلاقی نباید در دسترس خانواده ها قرار گیرد اما نوع فیلترینگ  نیز نباید باعث شود سایت های علمی و صحیح قابل دسترسی برای کاربران نباشد. همچنین نوع فیلترینگ نباید باعث پایین آمدن سرعت و مانع استفاده از جستجوگرهای اینترنتی شود.

وی اضافه کرد: بر این اساس باید فرصت بدهیم در زمینه فیلترینگ کار اساسی انجام دهیم. این مساله صرفاً با حرف زدن انجام نمی شود و باید تجهیزات مناسبی در این زمینه گذاشته شود.

جلوی افزایش ۶۰ درصدی نرخ مکالمات را گرفتیم

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در پاسخ به سوالی در زمینه تعیین تکلیف نرخ مکالمات تلفنی نیز گفت: هر دولتی نوع رویکردش در قبال مردم متفاوت از دولت قبل است و دولت تدبیر و امید بنایش را بر این گذاشته است که اقداماتی انجام نشود که به مردم فشار بیاید. بر این اساس تصمیم مخابرات برای افزایش نرخ های مخابراتی که از ۱۵ مردادماه و زمانی که دولت یازدهم کار خود را آغاز کرده بود شروع شد باید متوقف می شد چرا که در این صورت مردم مجبور بودند در اول شهریور ماه قبوضی را پرداخت کنند که ۶۰ تا ۱۰۰ درصد با افزایش نرخها مواجه بود در این راستا دستور توقف این طرح را دادیم تا تصمیم گیری هایی با سیاست جدید داشته باشیم که به مردم شوک وارد نشود.

وی گفت:  نباید به هیچ عنوان آبونمان ۳۳ تومانی ماهانه مخابرات ۹۰۰ تومان شود؛ اپراتورهای خدماتی چنانچه کیفیت سرویس را بالا ببرند می توانند هزینه اش را دریافت کنند و ما اعتقاد داریم در این زمینه باید حقوق مردم در نظر گرفته شود.

رایتل هیچ مانعی برای سرویس دادن ندارد

واعظی با اشاره به آخرین وضعیت اپراتور سوم تلفن همراه با توجه به تدوین پیوست فرهنگی برای خدمت نسل سوم این اپراتور نیز گفت: هم اکنون هیچ مانعی برای سرویس دادن این اپراتور وجود دارد. آنچه که در گذشته برای این اپراتور متوقف شده ارایه خدمات تصویری است که هم اکنون نسخه اولیه پیوست فرهنگی آن تدوین شده و به زودی در این زمینه به جمع بندی خواهیم رسید.

وی ادامه داد: در پروانه این اپراتور امتیازاتی برای ارایه خدمات نسل سوم به این اپراتور داده شده که دیگر اپراتورها هنوز به آن دسترسی ندارند اما مشکلات داخلی، مالی و فنی باعث کنید حرکت و عقب افتادن این اپراتور از برنامه های خود شد که در این زمینه ما قول همکاری به این اپراتور داده ایم. البته به دلیل عدم اجرای برنامه ها طبق زمان بندی بحث جریمه این اپراتور در جای خود باقی است.

برای تغییر معاونانم در حال مطالعه هستم

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در مورد اینکه برنامه هایش برای تغییر و تحول در این وزارتخانه چیست، گفت: قصد دارم افرادی را انتخاب کنم که سیاست های درستی را اجرایی کنند بر این اساس هدفمان فقط تغییر نبوده و تصمیم داریم چنانچه قرار است تغییری صورت گیرد تصمیم گیری درستی باشد بر این اساس هنوز در حال مطالعه هستم و به زمان نیاز دارم.

وی در مورد تعدد تصمیم گیری ها  در این حوزه نیز تصریح کرد: در یک فرصت زمانی مناسب این بخش ساماندهی خواهد شد.

VPN قانونی عملی نیست

واعظی در خصوص رویکرد دولت تدبیر و امید در زمینه ارایه خدمات VPN قانونی که پیش از این از سوی مرکز ملی فضای مجازی ابلاغ شده بود گفت: شورای عالی فضای مجازی تعدادی کمیته دارد که طرح هایی را کارشناسی کرده و به تصویب می رساند اما این موضوعات تا زمانی که به تصویب رئیس جمهور به عنوان رئیس شورای عالی فضای مجازی نرسیده است نمی تواند عملی باشد. بر این اساس موضوع VPN قانونی که توسط یکی از کمیسیون های شورای عالی فضای مجازی ابلاغ شده است عملی نیست و باید در جلسه شورای عالی فضای مجازی در این زمینه تصمیم گیری شود.

وی با بیان اینکه هم اکنون زیرساخت های لازم و سرمایه گذاری های مناسب از سوی شرکت زیر ساخت برای ارایه این سرویس انجام شده است افزود: شرکت زیرساخت این سرویس را به تمام بانک ها و سازمان ها  ارایه کرده اما تنها ۳۰ مراجعه برای دریافت این سرویس وجود داشته است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ادامه داد: شورای عالی فضای مجازی ۸ ماه است که تشکیل جلسه نداده و در این زمینه بعد از تشکیل جلسه با حضور رئیس جمهور تصمیم گیری خواهد شد.

بررسی رفع محدودیت سرعت اینترنت

واعظی در پاسخ به مهر در زمینه سیاست دولت در خصوص رفع محدودیت سرعت اینترنت که مصوبه دولت نهم بود گفت: در این زمینه در حال بررسی ابعاد مختلف سرعت دسترسی به اینترنت پرسرعت هستیم و همگام با بسترسازی قول هایی را که برای رفع محدودیت سرعت اینترنت داده ایم را اجرایی می کنیم بر این اساس این تصمیم در جلسه شورای عالی فضای مجازی تصمیم گیری نهایی خواهد شد.

وی در مورد تعیین تکلیف سازمان فضایی ایران و  مرکز تحقیقات مخابرات ایران نیز به مهر گفت: تعیین سرپرست برای سازمان فضایی حکم موقتی است که از سوی رئیس جمهور صادر شده و قرار است در این زمینه بررسی هایی صورت گیرد. ما نمی گوییم هرچه دولت قبلی انجام داده نادرست است اما آن چه که مربوط به قانون است باید انجام شود و جدایی سازمان فضایی ایران و مرکز تحقیقات مخابرات از وزارت ارتباطات قانونی نبوده است. بر این اساس مرکز تحقیقات حتماً به وزارت ارتباطات باز می گردد و بازگشت سازمان فضایی نیز در دست بررسی است.

امتیازات را به اپراتورهایی می دهیم که سرویسی دهی بهتری داشته باشند

به گزارش مهر،واعظی از مهلت دو ماهه برای رفع مشکلات آنتن دهی و عدم کیفیت اپراتورهای تلفن همراه خبر داد و گفت: از اواخر مهرماه ماهیانه در خصوص وضعیت اپراتورهای موبایل و نقاط قوت و ضعف آنها به مردم گزارش می دهیم و امتیازات را به اپراتورهایی خواهیم داد که سرویس دهی بهتری داشته باشند این امر می تواند باعث رقابت بین اپراتورها شود و مردم نیز اپراتورهای خود را در این زمینه انتخاب کنند.