۱۲ اسفند، روزی به نام ماهشهر و در دست فراموشی

خورنا: ۱۲ اسفندماه روزیست که در شهرستان ماهشهر، به نام ماهشهر نام گذاری شد و قرار شد همه ساله در این روز از یکی از مفاخر شهر تجلیل شود.

اداره ارشاد اسلامی شهرستان ماهشهر از اسفندماه سال ۸۸ در یک اقدام بی نظیر شروع به تجلیل از مفاخر خود کرد. در دومین دوره از این یادواره که در ۱۲ اسفندماه ۱۳۸۹ برگزار شد، از دکتر ابراهیم قیصری که از چهره های ادبی ماندگار کشور و رئیس کنگره حافظ شناسی کشور میباشد و یک ماهشهری الاصل است تقدیر شد و دکتر قیصری در آن مراسم به بیان آداب و رسوم اصیل ماهشهری پرداخت.

در آن مراسم بود که رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی وقت، آقای عزیز حیدری، پیشنهاد نامگذاری روز ۱۲ اسفند به نام “روز ماهشهر” را ارائه کردند که با استقبال و تشویق حاضرین و مورد تایید امام جمعه وقت و فرماندار وقت قرار گرفت. این پیشنهاد بعدها در شورای فرهنگ عمومی شهرستان نیز توسط عزیز حیدری ارائه شد و مورد تایید قرار گرفت و قرار بر این شد تا هر سال در روز ۱۲ اسفند که با نام روز ماهشهر نام گذاری شده بود، از یکی از مفاخر ماهشهر تجلیل شود.

در مراسم تجلیل از دکتر قیصری بود که فکر همایش بزرگ تجلیل از مفاخر و فرهیختگان شهرستان ماهشهر به ذهن فرماندار وقت، آقای قائد اسلامی نسب خطور کرد و پس از چندین ماه تلاش همایشی بسیار بزرگ جهت تجلیل از همه مفاخر و فرهیختگان شهرستان ماهشهر برگزار شد.

اما با رفتن عزیز حیدری از اداره فرهنگ و ارشاد شهرستان ماهشهر این نام گذاری و مراسمات مربوط به آن به فراموشی سپرده شد و مسئولان بعدی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی از آن پس در چنین روزی هیچ تحرک خاصی از خود نشان ندادند.

عزیز حیدری، رئیس سابق اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان ماهشهر در این خصوص اظهار داشت: شهرستان ماهشهر به دلیل وجود صنایع عظیم پتروشیمی و بنادر بزرگ و وجود تعداد قابل توجهی مهاجر، جنبه صنعتی و اقتصادی به خود گرفته است و از نظر فرهنگی توجه ویژه ای به آن نشده و آداب و رسوم و مفاخر شهرستان به حاشیه رانده شده اند.

وی ادامه داد: به همین جهت سعی کردیم تا با نام گذاری روزی به نام ماهشهر، در کنار تجلیل سالانه از یکی از مفاخر بزرگ شهر، بخشی از آداب و رسوم اصیل شهر را از زبان مفاخر به سمع و نظر مردم برسانیم تا هم مفاخرمان تجلیل شوند و هم آداب و رسوم شهر زنده بماند.

حیدری در ادامه خاطر نشان کرد: هرچند متولی برگزاری این همایش اداره ارشاد اسلامی بود، اما برپایی چنین روزی و گرامی داشت ۱۲ اسفند و تجلیل از مفاخر میتوانست توسط هرکس که خواهان پیشرفت و ترقی شهرش میباشد پیگیری شود که نشد و این روز مهم به فراموشی سپرده شده است.

سید محمد رفیع الهی، رئیس فعلی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان ماهشهر در این خصوص بیان داشت: با توجه به اینکه بنده اهل ماهشهر نیستم و از اتفاقات قبل از خودم اطلاع چندانی ندارم، مسلما باید برنامه های اداره ارشاد را از تقویم فرهنگی اداره پیگیری و اجرا کنم.

وی ادامه داد: بنده تقویم فرهنگی اداره ارشاد اسلامی ماهشهر را تا ۴ سال پیش از این مطالعه کردم و هیچ نشانی از وجود روزی به نام روز ماهشهر و برگزاری مراسم در چنین روزی نیافتم، همچنین هیچکدام از مسئولان شهرستان هم اطلاعی ندادند که ۱۲ اسفند به نام ماهشهر نام گذاری شده است و همه ساله در این روز مراسمی برپا میشود، لذا این موضوع باعث شد تا این روز مهم در تقویم فرهنگی شهرستان ماهشهر به ظاهر به فراموشی سپرده شود.

الهی در پایان تصریح کرد: پیگیری های لازم را انجام میدهم و این روز را در تقویم فرهنگی شهرستان ثبت میکنم تا زین پس چنین روز مهمی به فراموشی سپرده نشود.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  • يه ماهشهري واقعا جاي تاسف است كه انسان دلسوز و متعدي مانندآقاي حيدري بخاطر برخي مطامع مادي و جريانات انتخاباتي آقاي حيات مقدم كنار زده ميشود و بجاي آن افرادي نالايق جايگزين ميشوند...!!! و نتيجه آن همين است كه ميبينيم.... آقاي الهي بله ..!!همانگونه كه خودتان فرموديد اهل اينجا نيستيد و طبعا از گذشته ماهشهر خبري نداريد و اصلا برايتان مهم نيست كه گذشته اين شهر چه بوده...بسيار تاسف بر انگيز است شما داريد وانمود ميكنيد كه پيگير كار ميباشيد آنهم پس از 4سال تازه ميفرماييد ليلي مرد بود يا زن؟!!!!!!!!!! بايد از آقاي حاج خليل پرسيد چرا رييس اداره آموزش و پرورش ماهشهر را متقاعد كرديد كه به بهانه نياز به اقاي حيدري در آموشز و پرورش ايشان را از سمت رياست اداره فرهنگ و ارشاد ماهشهر كنار بزنند؟؟!!! بخدا ما مردم ماهشهر نادان يا ترسو نيستيم فقط نجابتمان نميگذارد بغض فروخورده مان را فرياد بزنيم.
  • سعید تا زمانی که نیروی خوب بومی در راس ادارات ماهشهر نباشه همینه که آقای الهی و امثال ایشان بیان می کنند درسته ! بله اینها خبری از فرهنگ مردم و مفاخر آن ندارند و به صرف اجرای چند حرکت نمایشی فکر می کنند کار می کنند. حیدری اولی که به ارشاد آمد از هنر هیچ نمی دانست مگر از شعر اما اینقدر تعصب شهر و مردم شهر و مفاخر را داشت که شبانه روز خود را وقف کرد و هر کجا حرکت فرهنگی بود حضور پیدا می کرد و یا کمک می کرد یا راهنمایی می کرد صمیمانه به مفاخر و بزرگان ماهشهر احترام می گذاشت. حیف از سیاست که ریشه همه چیز را خشک می کنه!!!!