تصویب سیاست‌های جدید سنجش و پذیرش در دانشگاههای ایران

شورای عالی انقلاب فرهنگی در نشست عصر امروز سه‌شنبه به ریاست رئیس جمهور طرح اصلاح و تکمیل سیاست‌های سنجش و پذیرش در دانشگاه‌های کشور را تصویب کرد.

به گزارش خورنا در این نشست سیاست‌های آموزشی و نیز سنجش و پذیرش دانشجو با هدف تامین عدالت آموزشی و ایجاد فرصت برابر برای ورود دانش‌آموزان مناطق محروم به دانشگاهها به ویژه در رشته‌های پرطرفدار دانشگاهی، بررسی و به تصویب نهایی رسید.

همچنین اعضای شورای‌ عالی انقلاب فرهنگی به منظور کاهش فشار روانی ناشی از تعیین تکلیف ۱۲ سال تحصیل آنان در آزمون ۴ ساعته کنکور، سهم کنکور از سنجش توان علمی دانش‌آموزان را از ۱۰۰ درصد به ۴۰ درصد کاهش دادند که بر این اساس ۶۰ درصد سهم سنجش توان علمی دانش‌آموزان بر اساس سوابق تحصیلی سه سال آخر دبیرستان آنان تعیین می‌شود.

سیاست‌های جدید به تدریج و در مدت ۴ سال عملیاتی خواهد شد به این نحو که در سال‌های ۱۴۰۲ و ۱۴۰۳ فقط نتایج تحصیلی سال دوازدهم دانش‌آموزان، در سال ۱۴۰۴ نتایج تحصیلی سال‌های یازدهم و دوازدهم و در سال ۱۴۰۵ نتایج تحصیلی و معدل سال‌های دهم تا دوازدهم تعیین کننده سهم ۶۰ درصدی سوابق تحصیلی در سنجش و پذیرش دانش‌آموزان در دانشگاه‌ خواهد بود.

بر این اساس کنکور سالی ۲ بار و تنها از دروس تخصصی هر رشته برگزار خواهد شد و سهمی ۴۰ درصدی در سنجش توان علمی داوطلبان ورود به دانشگاه دارد.

همچنین دانش‌آموزان مجاز خواهند بود برای بهبود معدل و سوابق تحصیلی خود، تا ۱۰ بار در امتحانات سال‌های دهم، یازدهم و دوازدهم دبیرستان شرکت کنند.

جزئیات دقیق سیاست‌های جدید سنجش و پذیرش دانشجو متعاقبا از سوی دبیرخانه شورای‌عالی انقلاب فرهنگی، سازمان سنجش و وزارت آموزش و پرورش اعلام خواهد شد.