عزل احمدی نژاد مشکل ساز نخواهد بود

خورنا: هومان دوراندیش – حمیدرضا ترقی، عضو حزب موتلفه اسلامی معتقد است نظام جمهوری اسلامی ایران، در چند ماه آینده نیز ظرفیت تحمل احمدی نژاد را دارد ولی اگر هم قرار بر عزل احمدی نژاد باشد، مشکلی برای نظام پیش نخواهد آمد.

وی در گفتگو با عصر ایران می گوید تقابل بی نظیر احمدی نژاد و لاریجانی در جلسه استیضاح وزیر کار، نقطه اوج اختلافات اصولگرایان بود و از این به بعد، این اختلافات دیگر در چنین سطحی آشکار نخواهد شد.

*وزیر کار دولت احمدی نژاد با بالاترین رای ممکن در تاریخ استیضاح وزرا در جمهوری اسلامی، از کار برکنار شد. دلیل این رای بالا را چه می دانید؟

حرفهای تنش زای احمدی نژاد موجب این رای بالا شد و گر نه مجلس بر اساس حرفهای وزیر کار، بنا نداشت رای به برکناری وزیر بدهد.

*احمدی نژاد چرا این حرفها را در مجلس و در جلسه استیضاح وزیر کار بیان کرد که شانس ابقای وزیرش به صفر برسد؟

من فکر می کنم این اقدام احمدی نژاد یک برنامه از قبل طراحی شده بود و این طور نبود که او بدون توجه به تبعات کارش، این کار را انجام داده باشد.

*یکی از اتهامات همیشگی برخی روزنامه نگاران، اختلاف افکنی آنها بین مسئولان قوا بود. آیا با توجه به نوع و سطح درگیری روسای سه قوه، اصلاً نیازی هست که روزنامه نگاران پروژه ای برای ایجاد اختلاف بین سران قوا طراحی کنند؟

روزنامه ها در تشدید این مشکل و پررنگ کردن آن بی تاثیرنیستند ولی خود آقایان هم باید مراقب باشند تا با رفتارشان مستندی به دست کسانی که نبال ایجا تفرقه هستند، ندهند.

*با توجه به واقعه اخیر در مجلس، بحث تحمل نظام در قبال رفتارهای تحریک کننده احمدی نژاد بیش از پیش مطرح شده است. به نظر شما نظام تا کی می تواند این سلوک سیاسی احمدی نژاد را تحمل کند؟

بحث تحمل نظام در حوزه اختیارات رهبری است. باید دید با توجه به مشکلات داخلی و شرایط بین المللی، رهبری تا چه حد می توانند این رفتار احمدی نژاد را تحمل کنند. ولی در مجموع سعه صدر نظام خیلی بالاتر از این حرفهاست.

*آیا احمدی نژاد با ادامه این روند می تواند تا پایان مهلت مقرر زمامداری اش دوام بیاورد؟

بالاخره تلاش می شود که این دولت به سرانجام برسد ولی اگر هم نرسد، ما خیلی نگران نیستیم که مشکلی در کشور پیش آید. طبیعتاً اگر کسی به دنبال غیرعادی کردن اوضاع کشور باشد، در پازل دشمن بازی می کند و نظام کاملاً از عهده حل این نوع مسائل برمی آید.

*یعنی شما الان کنش های فعلی احمدی نژاد را بخشی از پازل دشمن می دانید؟

برخی از رفتارها کنشی است و برخی هم واکنشی. ما نمی توانیم انتظار داشته باشیم که نماینده ها علیه دولت بتازند و مرتب چوب لای چرخ دولت بگذارند و دولت هم هیچ واکنشی نداشته باشد.
از سوی دیگر، دولت هم نمی تواند نمایندگان را نادیده بگیرد و انتظار داشته باشد که مجلس هیچ واکنشی نشان ندهد. به هر حال، هر دو نهاد در شرایط فعلی در اجرای فرمایشات مقام معظم رهبری کوتاهی می کنند.

*روزنامه کیهان در سرمقاله دوشنبه اش، رد پای جریان فتنه را هم در واقعه اخیر مجلس دیده بود. به نظر شما این تحلیل درست است؟

بله؛ چون بعضی از افرادی که در ماجرای اخیر مجلس، نقش تحریک کننده را داشتند، عواملی بودند که از فتنه خط می گرفتند.

*منظورتان علی مطهری است؟

حالا من دیگر نمی خواهم از کسی اسم ببرم؛ ولی افرادی که به نفع استیضاح وزیر کار موضع گرفتند و در روز استیضاح هم در مجلس حرف زدند و ارتباطاتی هم با اصلاح طلبان داشتند، در تشدید این فضا موثر بودند.

*کدام استدلال موافقان برکناری وزیر، استدلال “اهل فتنه” بود؟

ما عموماً از آنها استدلالی نشنیدیم. وقتی مبنای یک استدلال محکم نیست، به بقیه استدلال هم نمی توان توجه کرد!

*چرا سعید مرتضوی این همه برای دولت احمدی نژاد اهمیت دارد؟

این دعواها فراتر از بحث آقای مرتضوی است.

*آبشخور اصلی این دعواها کجاست؟

عدم توجه به حدود اختیارات و استقلال قوا، عامل اصلی این دعواهاست. هم دولت و هم مجلس به استقلال یکدیگر لطمه می زنند. آقای مرتضوی این وسط یک بهانه است. به نظر می رسد که ما الان یک مشکل ساختاری برای تعریف استقلال و اختیارات قوای حکومتی در کشورمان داریم. من فکر نمی کنم مرتضوی اهمیت ویژه ای برای احمدی داشته باشد.

*شما نقدتان را به رفتار احمدی نژاد در جلسه استیضاح گفتید. به رفتار و گفتار علی لاریجانی هم نقدی دارید؟

مدیریت آقای لاریجانی در جلسه استیضاح خوب بود ولی به نظر می رسد که هیات رئیسه از ابتدا باید مانع از برگزاری جلسه استیضاح می شد. با توجه به شناخت موجود از روحیات آقای احمدی نژاد، آقای لاریجانی باید پیش بینی می کرد که نتیجه جلسه استیضاح، مغایر توصیه مقام معظم رهبری، یعنی حفظ آرامش کشور و نکشاندن اختلافات مسئولان به میان جامعه و مردم، است.

*به نظر می رسد با این اوضاع و احوال، در انتخابات ریاست جمهوری، دعواهای شدید تری بین اصولگرایان رخ خواهد داد.

نه، فکر نمی کنم. به نظر نمی رسد دعوا بیش از این بالا بگیرد. این اوج دعوا بود! به اعتقاد من، دعوا بعد از این فروکش خواهد کرد.

*این دعوا در دهه فجر، نشانه چه می تواند باشد؟

برداشت های مختلفی می توان کرد ولی به هر حال نقد درونی، نقدهای بیرونی را کمی کاهش می هد. من فکر نمی کنم این دعوا در این شرایط، خیلی آسیب زا باشد. البته مردم بر اساس آنچه که در مجلس دیدند، توفیق بیشتری در شناخت جریان های سیاسی پیدا می کنند و میزان گرایش آنها به افرادی که بخواهند مثل آقای احمدی نژاد رفتار کنند، بسیار کاهش می یابد.

*علی لاریجانی از “بگم بگم”های احمدی نژاد انتقاد کرد. اگر اصولگرایان در همان مناظره انتخاباتی سه سال پیش، نوع برخورد احمدی نژاد را نقد می کردند، آیا امروز شاهد تکرار چنین رفتاری از سوی وی بودیم؟

در آن مقطع خود مقام معظم رهبری بالاترین نقد را در نماز جمعه به احمدی نژاد داشتند. این طور نبوده که اصولگرایان در نقد آن رفتار احمدی نژاد کوتاهی کرده باشند.
اصولگرایان رفتار احمدی نژاد در مناظره با میرحسین موسوی را نقد کردند. احمدی نژاد در مجلس هم مثل همان مناظره عمل کرد. این عادت رفتاری احمدی نژاد است. یعنی چیزی نیست که با یک نقد اصولگرایان برطرف شود.

*ولی واکنش اصولگرایان در قبال مناظره ها و آنچه در مجلس رخ داد ، یکسان نبود.

فضای انتخابات فضای ویژه ای است. ممکن است شما به آیین نامه مناظره ها ایراد داشته باشید. ممکن است در آیین نامه مناظره های انتخاباتی اشکالاتی وجود داشته باشد ولی این اشکالات به طور کلی رفع شده اند.

*اما اصل مساله، اشکال اخلاقی است نه اشکال آیین نامه ای.

بله، ولی شما فکر می کنید در همه مناظره های این سال های اخیر، اخلاق کاملاً رعایت شده است؟ چند شب پیش آقایان عسگراولادی و شریعتمدای با هم مناظره کردند و همه مسائل اخلاقی را هم رعایت کردند. این نشان می دهد اصولگرایان بلدند درست مناظره کنند.

واقعه اخیر مجلس علیرغم یکدست شدن قدرت در کشور رخ داد. آیا اصلاً یکدست شدن قدرت به صلاح کشور است؟

اگر یک جناح در قدرت باشد ولی ناقد باشد و واجد تقوای جمعی، و حق نظارت بر خودش را از خودش نگیرد، هیچ اشکالی ندارد.
خطر در جایی است که هیچ نظارت و انتقادی نسبت به عملکرد خودشان نداشته باشند. متاسفانه در دولت های گذشته، همه از هم تعریف می کردند ولی در این دولت بیشترین نقد از سوی اصولگرایان به خود اصولگرایان وارد شد. این نشان می دهد که اگر یک جریان سیاسی منتقد خودش باشد، یکدست شدن قدرت هیچ مشکلی برای کشور ایجاد نمی کند.

پس باید هشت سال دیگر هم به اصولگرایان فرصت داده شود تا با چهره ای به غیر از احمدی نژاد، کشور را اداره کنند.

دقیقاً؛ بله ، اصولگرایان باید با کسی کشور را اداره کنند که معایب و نقاط ضعف احمدی نژاد را نداشته باشد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.