هشدار سطح زرد مدیریت بحران خوزستان در خصوص فعالیت سامانه بارشی در هفته آینده

اداره کل مدیریت بحران استان خوزستان امروز پنجشنبه ۱۵ آبان ۹۹ با توجه به گزارش اداره هواشناسی، هشدار سطح زرد شماره ۲ را در خصوص فعالیت سامانه‌های بارشی در هفته آینده صادر کرد.

به گزارش خورنا در این هشدار اعلام شد یک سامانه بارشی طی روزهای شنبه و یکشنبه (۱۷و۱۸آبان ۹۹) فعالیت خود را در استان آغاز می کند که رگبار و رعد و برق، وزش باد موقت و کاهش دما از مخاطرات این سامانه به شمار می‌رود.

فعالیت این سامانه احتمال بالا آمدن سطح آب رودخانه‌ها، آبگرفتگی معابر، برخورد صاعقه و لغزندگی جاده‌ها را با خود به دنبال دارد از این رو به عدم اتراق در کناره مسیل ها، احتیاط در صعود به ارتفاعات و تردد جاده ای توصیه شده است.

اداره کل مدیریت بحران استان ضمن اعلام تداوم آماده باش، برقراری کشیک شبانه روزی و حضور بخش‌های مورد نیاز در محل فعالیت دستور داده صدور هشدار، اتخاذ تمهیدات لازم و ابلاغ جهت انجام اقدامات پیشگیرانه، اطلاع رسانی مستمر و ارایه توصیه های ایمنی مانند عدم تردد غیرضروری، عدم تردد و توقف در مجاورت رودخانه ها، مسیل ها، دره‌ها، کانال‌ها، مناطق مرتفع ومناطق با احتمال وقوع صاعقه و سقوط اجسام و درختان به شهروندان به ویژه روستاییان، عشایر و ساکنان مناطق در معرض خطر و سایر حوادث احتمالی و اتخاذ سایر تدابیر لازم برای پیشگیری یا کاهش آثار حوادث احتمالی را در دستور کار قرار دهند.

در این هشدار بر اتخاذ تمهیدات لازم جهت دفع سریع فاضلاب و آبهای سطحی، پایداری شبکه برق‌رسانی، مسدودنمودن جاده های حادثه خیز درصورت ضرورت، اتخاذ تدابیر لازم جهت پیشگیری از واردآمدن خسارت به کشت‌های زراعی،باغی و سایر بخش‌ها و… توسط دستگاه‌های مرتبط تاکید شده است.

توصیه به رانندگان جهت احتیاط در رانندگی، اتخاذ تمهیدات لازم درخصوص درختان، سازه های موقت و اجسام بااحتمال سقوط، مدیریت سوخت مصرفی شرکت‌ها،کارخانجات و مراکزصنعتی به منظور کاهش آلاینده ها و اتخاذسایر تدابیر لازم جهت پیشگیری یا کاهش آثارحوادث احتمالی از دیگر موارد اشاره شده در این هشدار است.