مدیرکل میراث فرهنگی خوزستان:

۳۳ پروژه گردشگری تا پایان سال در خوزستان به بهره‌برداری می‌رسد

مدیرکل میراث فرهنگی خوزستان گفت: 33 پروژه گردشگری با سرمایه‌گذاری سه‌هزار و 755 میلیارد ریال و میزان اشتغال‌زایی743 نفر تا پایان سال در خوزستان به بهره‌برداری می‌رسد.

به گزارش خبرگزاری خورنا سیدحکمت‌اله موسوی در آئین تجلیل از مدیران مؤسسات و فعالان گردشگری استان خوزستان ضمن تبریک این هفته و اظهار امیدواری نسبت به بازگشت صنعت گردشگری به شرایط مطلوب گذشته اظهار کرد: استان خوزستان به لحاظ تمدنی، مردم‌شناسی، آثار تاریخی و جهانی و حتی صنایع دستی و نیز آثار صنعتی دارای ظرفیت‌های خاص و غنی‌ است که از این حیث جذبه خاصی در دنیا دارد.

وی ادامه داد: ما باید در این حوزه‌ها تمرکز کنیم و توانمندان علاقمند نیز بخواهیم که با ورود به این عرصه‌ها، در راه توسعه آن‌ها سرمایه‌گذاری کنند. 

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خوزستان با اشاره به انعقاد تفاهم‌نامه همکاری میان وزیر میراث فرهنگی و وزیر نیرو در تیرماه سال ۹۸ ادامه داد: موضوع این تفاهم‌نامه به فعلیت رساندن ظرفیت‌های گردشگری در حوزه آب و تفریحات آبی و استفاده از آن ظرفیت‌ها بود که این تفاهم‌نامه با کمک مجموعه استان و پیگیری‌های شخص وزیر میراث فرهنگی حاصل شد که قطعاً ره‌آورد مطلوبی برای گردشگری آبی استان خواهد داشت.

موسوی با بیان این‌که خوزستان سرشار از منابع آبی از قبیل سواحل، دریاچه‌های مصنوعی، تالاب‌ها و رودخانه‌های جاری است افزود: این ظرفیت در استان ما خاص است و ما هم براساس سیاست‌گذاری‌های موجود در وزارتخانه‌های میراث فرهنگی و نیرو و نیز با همکاری و همراهی رئیس سازمان آب و برق خوزستان اقدامات خوبی را در این حوزه و در راستای توسعه گردشگری آبی آغاز کرده‌ایم که در فاز اول اقدامات ۵۰۵ بنای تاریخی مرتبط با آب را شناسایی و پس از تدوین پرونده از آن‌ها رونمایی کردیم.

وی با دعوت از علاقمندان و توانمندان به منظور سرمایه‌گذاری در عرصه گردشگری ادامه داد: « ۳۳ مورد از مجموعه‌هایی که در حوزه‌های مختلف گردشگری در دست ایجاد هستند، براساس برنامه‌ریزی، تا پایان سال به بهره‌برداری خواهند رسید؛ ضمن این که این تعداد مجموعه با حجم سرمایه‌گذاری سه‌هزار و ۷۵۵ میلیارد ریال و میزان اشتغال پیش‌بینی‌شده ۷۴۳ نفر درحال ایجاد شدن هستند.

او افزود: از این تعداد طرح، تعداد پنج طرح از منابع دولتی و مابقی از محل سرمایه‌گذاری بخش‌های خصوصی تأمین شده‌اند که بیشتر این طرح‌ها مجموعه‌های اقامتی هستند.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خوزستان، شعار امسال سازمان جهانی جهانگردی که “گردشگری و توسعه روستایی” است را شعار مناسب و بجایی عنوان کرد و گفت: ایران در سال گذشته و پیش از شیوع کرونا، هشت میلیون گردشگر خارجی را به خود دید و در دنیا به لحاظ سرعت رشد گردشگری خارجی به عنوان کشور دوم معرفی شدیم که متاسفانه در ادامه این روند خوب با بحران شیوع ویروس کرونا مواجه شدیم.

موسوی با بیان این‎که شعار امسال سازمان جهانی جهانگردی به سمت تقویت گردشگری روستایی رفته است تصریح مرد: کشور ما تعداد روستاهای زیادی دارد اما بسیاری از روستانشینان در ۲۰ سال اخیر به سمت شهرها مهاجرت کرده‌اند که این موضوع علاوه بر این‌که در حوزه شهری مشکلاتی را ایجاد کرده بود، زندگی اجتماعی شهرها را نیز به دلیل سرمایه‌گذاری‌ها و تمرکزها با خلل مواجه کرده بود.

وی اضافه کرد: « از این‌رو نیاز است تا روی این موضوع سیاست‌گذاری شود تا بتوانیم اسکان را در روستاها حفظ کنیم که در این صورت می‌توان این اقدام را در راستای توسعه گردشگری تعریف کرد.»

او در ادامه خاطرنشان کرد: بین سال‌های ۹۴ تا ۹۹ تعداد ۲۱۵ موافقت اصولی با حجم سرمایه‌گذاری ۲۱هزار و ۸۱۵ میلیارد ریال صادر شده است که میران اشتغال پیش‌بینی شده برای این تعداد موافقت اصولی نیز هشت‌هزار و ۲۶۳ نفر است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خوزستان همچنین تعداد تأسیسات گردشگری درحال ساخت را ۶۴ مورد عنوان کرد و افزود: این تعداد تأسیسات گردشگری با حجم سرمایه‌گذاری ۱۱هزار ۵۸۸ میلیارد ریال و اشتغال پیش‌بینی شده سه‌هزار و ۸۳۸ نفر درحال ساخت هستند.

موسوی با بیان این‎که تولید اشتغال در جامعه امروزی یک موضوع اساسی است که در حوزه گردشگری و صنایع دستی براحتی ممکن است محقق شود گفت: اشتغال در این حوزه عدالت‌محور است و درآمد و تولید ثروت آن نیز به همین شکل است.

وی یادآور شد: «شعار سال گذشته سازمان جهانی جهانگردی، “گردشگری و اشتغال” بود که نشان از آن دارد مسئولان سازمان جهانی، نیازمندی‌های حوزه گردشگری در سطح جهان را تشخیص می‌دهند و برای آن‌هابرنامه‌ریزی می‌کنند.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خوزستان اظهار داشت: اگرچه موضوع سیل و شیوع کرونا، گردشگری کشور و استان خوزستان را دچار اختلال کرد اما باوجود همه این گرفتاری‌ها، خوشحالیم که فعالان گردشگری سرپا مانده‌اند و با انگیزه، رغبت و توان مثال‌زدنی به کار خود ادامه می‌دهند. حوزه‌ای که بیشترین آسیب را از شیوع کرونا دیده است به اذعان همه کارشناسان حوزه اقتصاد، حوزه گردشگری است؛ با این‌حال، بهترین عملکرد را همین فعالان گردشگری داشته‌اند تا جایی که به همت همین فعالان حدود ۶۴ پروژه فعال حوزه گردشگری در استان وجود دارند که ۳۳ پروژه آن تا پایان سال به بهره‌برداری می رسد.

بیشتر روستاهای خوزستان جاذبه گردشگری دارند

در ادامه این مراسم، سرپرست معاونت گردشگری میراث فرهنگی خوزستان نیز اظهار کرد: در دوره کرونا، بازیگر اصلی مبارزه با این بحران دولت‌ها هستند؛ حتی در کشورهایی که دارای بخش‌های خصوصی قوی هستند، بازهم از دولت‌ها می‌توان به عنوان بازیگران اصلی نام برد.
غلام شجاعی بیان کرد: در کشور ما بخش خصوصی در حوزه گردشگری هنوز قوی نشده است. بسته‌های حمایتی‌ای که در دنیا از طرف دولت‌ها به بخش خصوصی تقدیم شد خیلی زیاد بود؛ اما باوجود همه اطلاع‌رسانی‌ها و پیگیری‌ها، بسته‌های حمایتی‌ای که در کشور ما برای بخش خصوصی، راهنمایان گردشگری، دفاتر خدمات مسافرتی، اقامت‌گاه‌های بوم‌گردی و تأسیسات اقامتی درنظر گرفته شد واقعا دندان‌گیر نبود و فقط یک وام با بهره ۱۲ درصد ارائه شد که خیلی استقبالی از آن نشد چراکه مدیر آن واحد یا تأسیسات اقامتی‌ای که تعطیل بود و یا مشتری‌ای نداشت عملاً نمی‌توانست قسط این تسهیلات را پرداخت کند.

او گفت: راهنمایان گردشگری ما درحال حاضر هفت ماه است بیکار هستند و غیر از این شغل کاری هم ندارند و حتی بیمه آن‌ها نیز با مشکل روبرو شده است؛ البته اقداماتی از سوی وزارتخانه میراث فرهنگی در این‌باره انجام شده است اما به صورت عملی هنوز چیزی عاید این فعالان نشده است که امیدواریم به همت مسئولان گردشگری کشور روند انجام آن تسریع داده شود و حتی درصورت امکان بسته‌های حمایتی بلاعوض به این فعالان تعلق گیرد.

وی عنوان کرد: «شعار “گردشگری و توسعه روستایی” به ویژه در این شرایطی که با آن مواجه هستیم، می‌تواند تحرکات خوبی را حتی در تأسیسات اقامتی شهری نیز ایجاد کند بنابراین می‌طلید که مسئولان در اداره‌کل روستایی استانداری نیز همکاری‌های لازم را در باب توسعه روستایی انجام دهند.»

سرپرست معاونت گردشگری میراث فرهنگی خوزستان خاطرنشان کرد: ییشتر روستاهای خوزستان دارای جاذبه گردشگری هستند و اگر به یاری خدا در این بخش از سوی اداره‌کل امور روستایی و صندوق کارآفرینی امید کمک و همراهی صورت گیرد، قطعاً جهش خوبی در گردشگری و توسعه روستایی استان ایجاد خواهد شد.

گفتنی است در پایان این آئین از ۲۲ تن از مدیران مؤسسات و فعالان گردشگری استان خوزستان براساس شاخص‌هایی چون کیفیت مطلوب ارائه خدمات، همکاری در برگزاری رویدادها و نمایشگاه‌های گردشگری، برگزاری مطلوب دوره‌های آنلاین توانمندسازی فعالان گردشگری، و برگزاری تورهای خوزستان‌گردی به ویژه در مناطق کمتر شناخته‌شده روستائی، با اهدای یادبودهایی تجلیل شد.