مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان خبر داد:

افزایش ۱۰ درصدی تنوع زیستی در تالاب‌های خوزستان

مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان از افزایش بیش از ۱۰ درصدی جمعیت حیات و حش و تنوع زیستی در تالاب‌های استان خبر داد.

به گزارش خورنا محمدجواد اشرفی با بیان این خبر اظهار کرد: وضعیت تالاب‌های استان و نقش کارکردی آنها در معیشت و اقتصاد تالاب‌نشینان و البته محیط زیست، حیات پرندگان، آبزیان و جاندارانی که زندگی‌شان به زنده ماندن تالاب‌ها وابسته است بسیار با اهمیت است.

وی ادامه داد: تالاب های خوزستان از جاذبه های گردشگری فوق العاده با محیط زیستی منحصر به فرد برخوردار هستند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان بیان کرد: علی رغم وجود مناطق مختلف دیدنی، تاریخی و طبیعی در خوزستان ولی بسیاری از نقاط آن از جمله تالاب ها هنوز برای عده‌ای ناشناخته هستند.

اشرفی گفت: در هورهای خوزستان شاهد مجموعه ای از آب، انواع پرندگان مهاجر و کمیاب، گیاهان بومی رشد یافته از دل هورها و نیز حیات مردم تالاب نشین هستیم که به وجود تنوع زیستی در تالاب نیاز دارند.

وی درخصوص میزان آب در تالاب‌های استان گفت: میزان آبگیری تالاب‌ها تا به امروز بر اساس تصاویر ماهواره‌ای، تالاب هورالعظیم ۷۳ درصد، تالاب شادگان ۷۰ درصد، بامدژ ۸۵ درصد و میانگران ۵۵ درصد برآورد شده است. ‏ ‏

مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان ضمن اشاره به شرایط مطلوب تالابهای استان نسبت به تابستان سالهای گذشته گفت: اجرای برنامه های مدیریتی آب باعث شده که امسال بسیاری از قسمت ها که سال های قبل، خشک و به کانون‌های گرد و غبار در استان تبدیل شده بودند، آبگیری و کانون های گرد و غبار در آنها مهار شود.

اشرفی اضافه کرد: البته حجم آب تامین شده برای تالاب ها امسال بیش از حد مطلوب است و امسال جزء سال‌های استثنایی است.

وی تصریح کرد: برای فصل تابستان حدود ۴۰۰ میلیون مترمکعب برابر ۵۱/۵ مترمکعب در ثانیه حقابه برای هورالعظیم در نظرگرفته شده بود که تنها در ماه‌های تیر و مرداد، ۲۶۷ میلیون مترمکعب از آن به عنوان حقابه تالاب از سد کرخه رهاسازی شده است؛ امسال بعد از سال گذشته که حوضه کرخه با سیل بی سابقه مواجه بود، از نظر آبی در شرایط بسیار خوبی قرار داشته بطوری که برای ماه های تیر و مرداد یک میلیارد مترمکعب آب از سد کرخه رهاسازی شده که این مقدار خروجی کم سابقه بوده و احتمال تکرار آن در سال های آینده بسیار کم است.

مدیر کل حفاظت محیط زیست خوزستان درخصوص تنوع زیستی و پرندگان تالاب‌های استان گفت: با توجه به تامین حقابه تالاب‌ها، شاهد افزایش بیش از ۱۰ درصدی جمعیت حیات وحش و تنوع زیستی به تالاب‌های استان هستیم و در سال جاری گونه کمیاب «اردک دم دراز» برای نخستین بار در تالاب هورالعظیم مشاهده و ثبت شده است.

اشرفی ادامه داد: همچنین اولین گزارش مستند جوجه‌آوری و زادآوری پرنده باکلان، مارگردن و نیز زادآوری اکراس آفریقایی و سایر گونه های کمیاب خاورمیانه در تالاب هورالعظیم مشاهده و ثبت شدند.

وی یادآوری کرد: مشاهده گونه‌های جدید در تالاب نشانه تنوع زیستی بالا و شرایط مطلوب آن ها است. زیرا مشخص می‌کند که انواع پرندگان آن تالاب را به عنوان زیستگاه انتخاب کرده‌اند. با ثبت این گونه ها تعداد گونه‌های پرندگان خوزستان به ۳۸۰ گونه رسید.

این مقام مسئول عنوان کرد: استان خوزستان با دارا بودن بیشترین تعداد گونه‌های پرندگان در صدر تنوع زیستی پرندگان ایران قرار دارد و تالاب‌های استان، جزء مهمترین تالاب‌ها و زیستگاه‌های پرندگان در جهان محسوب می‌شوند و اهمیت جهانی فراوانی دارند.

گفتنی است تالاب های خوزستان گنجینه تنوع زیستی پرندگان خوزستان و ایران هستند و برخی گونه های بسیار کمیاب خاورمیانه مانند سسک نیزار خوزی، غول حواصیل، باکلان مارگردن و اکراس آفریقایی را در خود جای داده است و حفاظت از این گنجینه زیستی و تامین حقابه منظم سالیانه و جلوگیری از تخریب زیستگاه و نیز ممانعت از شکار از جمله مهمترین اقدامات حفاظتی برای این مناطق مهم زیستی به حساب می‌آیند.