در نشست با مدیر کل فرودگاههای استان:

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان: اجرای صحیح قوانین سبب کاهش حوادث کار می شود

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان، کاهش موقعیت های بحرانی در فضای کار و تلاش را معلول اجرای صحیح قوانین دانست‌ و خواستار توجه بیشتر به گرفتن گواهینامه صلاحیت ایمنی توسط کارفرمایان شد.

به گزارش خبرگزاری خورنا و به نقل از روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان، “ارسلان غمگین” روز سه شنبه ۲۴ تیر ماه در نشست هم اندیشی با “سید مهدی رزاز” مدیر کل فرودگاههای استان درباره پیش بینی تمهیدات و تسهیل در فرآیند بازرسی های کار و ارایه راهکار با هدف همکاری های دو جانبه، اظهار کرد: به استناد ماده ۹۸ قانون کار، بازرسان کار به عنوان ضابطان دستگاه قضایی بدون اطلاع قبلی و در هر موقع از شبانه روز می توانند به کارگاه‌ های مشمول قانون کار ورود کنند.

وی صیانت از نیروی کار را یکی از وظایف مهم بازرسی کار دانست و افزود: ما به کارفرما برای اصلاح امور، رفع مشکل و بهبود شرایط، مشورت می دهیم.

غمگین با تاکید بر لزوم توجه به اخذ گواهینامه صلاحیت ایمنی کار توسط کارفرمایان و پیمانکاران، تصریح کرد: به منظور صیانت از نیروی کار در برابر بیماری های شغلی و حوادث ناشی از کار لازم است کارفرمایان و پیمانکاران گواهینامه تایید صلاحیت ایمنی دریافت کنند.

وی افزود: همچنین در ماده ۸۷ قانون کار نیز عنوان شده است: اشخاص حقیقی و حقوقی که بخواهند کارگاه جدیدی ایجاد کنند یا کارگاه های موجود را توسعه دهند مکلف اند در ابتدا برنامه کار و نقشه های ساختمانی و طرح های مورد نظر را از لحاظ پیش بینی در امر حفاظت فنی و بهداشت کار برای اظهار نظر و تایید به اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی ارسال کنند.

غمگین ادامه داد: ما برای بهبود شرایط کار در خدمت شرکت ها و سازمان ها هستیم. بازرسان ما برای ارایه مشورت و رفع نواقص موجود به شما مراجعه می کنند تا در آینده مجبور به پرداخت هزینه های گزاف نشوید.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان تاکید کرد: اگر با توجه به نکات مطرح شده در قوانین برای رفع نواقص موجود تلاش شود، آمار حوادث ناشی از کار کاهش پیدا خواهد کرد و هر چه در اجرای قوانین جدی تر عمل کنیم علاوه بر اصلاح امور، موجب افزایش رضایتمندی ارباب رجوع و مردم خواهیم شد.

غمگین کاهش موقعیت های بحرانی در فضای کار و تلاش را معلول اجرای صحیح قوانین دانست و افزود: حادثه یک بار اتفاق می افتد و اگر ما با کاردانی و توجه به قوانین، پیش بینی ها و پیشگیری های لازم را لحاظ نکرده باشیم قطعا با مشکل مواجه خواهیم شد.

وی در پایان بر حفظ شان بازرسان کار تاکید کرد و یکی از وظایف ذاتی بازرسان کار را بررسی و تجزیه و تحلیل حوادث برای مقام قضایی دانست و گفت: تنها وزارت خانه ای در دولت هستیم که دادرسی کار داریم، همکاران ما در حوزه روابط کار در مراجع رسیدگی کننده رای صادر می کنند و بازرسان ما در وزارت متبوع ، حکم بازپرس و دادستان را دارند.