تنها بازمانده نقاشی قهوه‌خانه‌ای کشور درگذشت

استاد حبیب نقاش تنها بازمانده هنر نقاشی قهوه‌خانه‌ای و چهره ماندگار دزفول در سن 88 سالگی به دیار باقی شتافت.

به گزارش خبرگزاری خورنا و به نقل از روابط عمومی اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خوزستان این استاد نقاش پنج‌شنبه شب ( ۱۹ تیر) به دلیل کهولت سن و سکته مغزی در بیمارستان بستری و صبح جمعه ( ۲۰ تیر) دارفانی را وداع گفت.

وی متولد ۱۳۱۱ در شهرستان دزفول و مسن‎ترین نقاش منطقه و چهره‎ ماندگار شهرستان دزفول بود و تنها بازمانده از نقاشان سنتی قهوه‎خانه‌ای، عاشورایی و نیز نقاشی پشت شیشه کشور محسوب می‌شد که این هنر ارزشمند را از پدر و پدربزرگانش آموخته بود.

استاد جبیب نقاش بیش از ۴۰ اثر نقاشی در موضوعات مختلف از جمله تلفیق واقعه عاشورا و دفاع مقدس خلق کرده و از نکات مهم هنر وی این بود که این هنرمند خود، رنگ‎های مورد نیاز نقاشی‎هایش را تولید می‎کرد.

نام خانوادگی استاد نقاش از هنر خانوادگی‎اش که همان نقاشی است گرفته شده بود؛ خانواده‎ای که طی چندین نسل هنرمندان زیادی را برای حفظ هنر نقاشی قهوه‎خانه‎ای تربیت کرده است.

بیش از ۴۰ اثر نقاشی استاد به سبک قهوه‎خانه‎ای پشت شیشه‎ای و ۴۰ اثر مینیاتوری استاد نقاش باعث شد تا او به عنوان چهره ماندگار دزفول در سال ۹۲ معرفی شود.

گفتنی است، پاییز سال گذشته به ‌پاس خدمات ارزنده استاد نقاش در عرصه هنر، مراسم بزرگداشت این استاد گرانقدر با دعوت از تمام هنرمندان و با حضور امید بن‌عباس سرپرست فرمانداری ویژه دزفول، حجت‌‌اله آریایی‌نیا رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی دزفول، ناصر آریایی‌نیا معاون هنری و سینمای مدیرکل ارشاد خوزستان، نادر سعادتی‌فرد رئیس اداره ارشاد اسلامی شهرستان و دیگر مسئولان استانی و شهرستانی و علاقه‌مندان به این چهره ماندگار در مجتمع فرهنگی سینمایی دزفول برگزار شده بود.

روابط عمومی اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خوزستان ضمن عرض تسلیت به جامعه فرهنگی و هنری به ویژه هنرمندان عرصه نقاشی و شاگردان این استاد عالی‌قدر، همچنین بازماندگان مکرم آن فقید، از پبشگاه خداوند متعال برای روح آن عزیز از دست‌رفته طلب رحمت و مغفرت می‌کند.