پاندومی جهانی کرونا و پاندومی ایرانی ریا؛ هر دو خطرناکند !

همانگونه که پاندومی ویروس کرونا جسم و جان عده ای از ایرانیان و جهانیان را به مخاطره انداخته ؛پاندومی دیگر رفتار دوگانه ریا و تظاهر است در رفتار فردی و جمعی از جمله فرهنگ، سیاست و رفتار اجتماعی ما ایرانیان ریشه دوانده است.

رومن رولا: خود را همان که هستید نشان دهید.این بزک تهوع انگیز دورویی و دو پهلویی را از چهره و روی خود بزدایید و با آب فراوان بشویید”.

ویروس کرونا ( corona virus) و نوع نوپدید آن معروف به کوئید ۱۹( Covid 19 ) با قدرت قاهرانه ای که دارد سرتاسر جهان را از هوبی در ووهان چین، قم ایران، میلان ایتالیا، پاریس فرانسه و نیویورک ایالات متحده آمریکا در هم می نوردد و همه عالم را درگیر خود کرده است.در علم پزشکی به بیماری که اکثریت کشورها ی جهان و قاره ها به آن مبتلا شوند ،پاندومی گفته می شود.
سازمان بهداشت جهانی(WHO) و کشورهایی که سیستم های پزشکی پیشرفته ای دارند به منظور پیشگیری و کنترل این بیماری توصیه و روش های مختلفی برای دفاع از شهروندان خود به کار بردند و حتی برخی کشورها جهت مقابله با این ویروس ارتش ها را به میدان آورده و واژه هایی نظیر شکست و پیروزی در برابر این مهمان ناخوانده به کار بردند.
برخی کشورها از جمله کشور ما در وضعیت بحرانی کمبود ماسک، دستکش های یکبارمصرف و مواد ضدعفونی قرار گرفتند.عدم اطلاع رسانی،استرس و ناامنی و بی ثباتی (اندومی) ایجاد کرده که آسیب های ناشی از آن تاثیر خود را در روح و روان مردم گذاشته و خواهد گذاشت.
جامعه پزشکی ایران برای پیشگیری و مهار اپیدمی ویروس کرونا توصیه هایی مبنی بر قرنطینه شهرها و کانون های شیوع این بیماری داشتند اما به هزار دلیل با تکذیب و انکار مواجه و تاکنون عملیاتی نشده و با سرایت به همه استان ها و شهرها پاندومی آن در ایران کامل شده است.
با بررسی پیشینه و دانش پزشکی دنیا در پیشگیری و درمان بیماری های کشنده ای نظیر آبله ،طاعون، سرخک ،مالاریا و…در آینده واکسن و داروی درمان آن تهیه و تولید خواهد شد.

سخن از جایی آغاز می شود همانگونه که پاندومی ویروس کرونا جسم و جان عده ای از ایرانیان و جهانیان را به مخاطره انداخته ؛پاندومی دیگر رفتار دوگانه ریا و تظاهر است در رفتار فردی و جمعی از جمله فرهنگ، سیاست و رفتار اجتماعی ما ایرانیان ریشه دوانده است.
بسیاری از مردم و مسئولان به فراخور شرایط و موقعیتی که دارند این رفتار دوگانه خود را به نمایش می گذارند و چنان پرتکرار و نهادینه شده که یک رفتاری عادی به شمار می آید. با نگاهی به آموزه های دینی ؛ ریا و تظاهر نوعی نفاق و یکی از رذایل اخلاقی و از گناهان کبیره محسوب می شود و از نظر روان شناسان ، افراد ریاکار و متظاهر در درازمدت دچار نوعی افسردگی و پرخاشگری و از نگاه جامعه شناسان در جامعه ای که ریا و تظاهر رایج است “اعتماد” روز به روز نحیف تر و لاغرتر می شود.بی اعتمادی به سکه رایج ملک تبدیل می شود.صداقت همچون گوهری نایاب می شود.دروغ و تملق همه سطوح زندگی افراد ،سیستم ها را در می نوردد.خیانت و جنایت بنیان روابط اجتماعی را بر باد می دهد.برای هر چیزی پنهان کاری وجود دارد و عدم صداقت و صراحت حلقه مفقوده روابط انسانی است که در درازمدت موجب کاهش راندمان و کارایی سیستم هاست.

هم زمان با شیوع اپیدمی ویروس کرونا در ایران ،بخشی از انرژی مسئولان و مدیران کلان کشوری بیش از آنکه صرف آماده سازی برای پیشگیری و درمان شود صرف انکار و پنهان کاری شده است اما ویروس کرونا با قدرت قاهرانه اش همه پرده ها را برانداخت و رخسار ریا و دروغ آشکار شد…اما این بار عده ای دیگر برای سود بیشتر ماسک ها و دستکش ها و…را از دسترس مردم ،بیماران و حتی پزشکان و پرستاران (ماسک داران بی ریا ) احتکار و پنهان کرده تا به بهایی گزاف بفروشند.

سخن پایانی؛
با کمال تاسف باید گفت پاندومی ریا و تظاهر در سطح جامعه ما چنان گسترش پیدا کرده که هر روز میزان بی اعتمادی میان مردم نسبت به هم و میان مردم و مسئولان بیشتر و بیشتر شده و درد سختی خواهد بود که همبستگی و همدلی در میان خلقی که مدعی هستند همدلیم اما در عمل ادعای همدل بودن ما را زیر سوال می برد.

این روزها پزشکان برای پیشگیری و درمان کرونا به همه توصیه می نمایند دست ها را باید شست؛ یاد آور جمله ای از رومن رولا نویسنده مشهور فرانسوی است که می گوید :خود را همان که هستید نشان دهید ،این بزک تهوع انگیز دو رویی و دوپهلویی را از چهره خود بزدایید و با آب فراوان بشویید.

امید است که بتوانیم ویروس کرونا و ریا را از دست و صورت ها بشوییم ؛زیرا هر دو برای جسم و روان آدمی خطرناکند.
بر این باورم ریا خطرناک تر است.

محمد مدرسی
۳فروردین ۹۹-اهواز

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  • همیشه در ذات آدمی اما نه همه آدمها. ،تقریبا بیشتره اونهای که دوست دارند به ریاست خود بیفزایند، غافل ازاینکه درمیانه مردم رنگی نخاهند داشت، ،وبی اعتمادی رابیشتر ترجیع برپست ومقامش خواهد داد. از مطالب ونوشتاره شما بسیار سپاسگزارم. چونکه بیشتر جنبه آموزش درگسترشه اعتماد برخوردار بود
  • دکتر مدرسی عزیز! تحلیل شایسته و بجایی داشتید سپاسگزارم. متاسفانه آنچه بیش از هر چیز به جامعه امروز آسیب وارد میکند نه احتکار است نه تحریم اقتصادی و نه غیره و ذلک. بلکه ریا و ناهنجاری های فرهنگی نهادینه شده در حاکمیت و جامعه است که روز به روز بر حسب شرایط به عرف نامبارک تبدیل می شود و هرکس همرنگ این جماعت نباشد یا حذف میشود و یا متهم . درود بر شما که شجاعت ابراز حقیقت را بدون مصلحت اندیشی های مرسوم دارید. میثم تارم