آیا مرزهای جغرافیایی خرمشهر و آبادان جابجا میشوند؟

خورنا-عباس مدحجی: اخیرا شایعاتی مبنی بر احتمال تغییر تقسیمات و محدوده های جغرافیایی منطقه آزاد اروند در مرز خرمشهر و آبادان منتشر شده است که تاکنون هیچ مقام رسمی آنرا رد یا تایید نکرده است.

مرزهای جغرافیایی خرمشهر و آبادان مدتیست به محل مناقشات تبدیل شده و حتی برخی نه تنها آن را مخالف قوانین کشوری میدانند که خواستار ورود جدی نمایندگان مجلس نیز شده اند.

برای پیگیری این موضوع به سازمان منطقه آزاد اروند بعنوان نماینده دولت در امور اراضی و طرح‌های کلان توسعه در محدوده، مراجعه کردیم تا پاسخ رسمی آن را بدانیم.

مجید رحیمی مدیر اطلاعات جغرافیایی و شهرسازی سازمان منطقه آزاد اروند در این باره گفت: متولی تقسیمات جغرافیایی شهرها در سرزمین اصلی، وزارت کشور می‌باشد که آخرین تقسیمات در محدوده شهرهای آبادان و خرمشهر نیز پس از طی مراحل قانونی به تصویب هیات دولت رسیده و ابلاغ گردیده است. سازمان منطقه آزاد اروند پس از توسعه محدوده به شهرهای آبادان و خرمشهر نیز هیچگونه دخل و تصرفی در این تقسیمات نداشته و همچنین محدوده طرح‌های تفصیلی مصوب شهرها و حرایم آنها را عینا در طرح‌های خود لحاظ نموده است. لذا شایعه‌ای که اخیرا درباره تغییرات تقسیمات کشوری در محدوده‌ی شهرهای آبادان و خرمشهر مطرح شده است، صحت نداشته و تکذیب می‌شود.

احمد زابلی معاون سیاسی_اجتماعی فرمانداری خرمشهر نیز با شایعه خواندن این موضوع گفت: چنین موضوعی صحت ندارد و صرفا یک شایعه در فضای مجازیست و اساس علمی ندارد. چنین تغییراتی نه در دستور کار ماست و نه ما اجازه ی چنین تغییراتی را میدهیم. مرزهای جغرافیایی خرمشهر ، مینوشهر و آبادان مشخص است و موضوع قابل مماشاتی نیست. با توجه به اهمیت موضوع انتظار میرود شهروندان با هوشمندی کامل اخبار را دنبال کنند و به شایعه و اخبار بدون منبع توجه نکنند. از سوی دیگر ماهم برای حاکم کردن ارامش ذهنی و امنیت شهروندان قطعا با دامن زدن اینگونه اطلاعات بی پایه مخالفیم و مطابق قانون با آن برخورد خواهیم کرد.

مدتی قبل هم نصب یک تابلوی تعیین محدوده از سوی شهرداری آبادان در مرز آبادان و خرمشهر (روبروی ساختمان مرکزی سازمان منطقه آزاد اروند) به محل تنش ایجاد شد و در مدت کوتاهی از جا کنده شد. مسولان امر دقت داشته باشند که پاسداشت مرزهای شهری هم از وظایف آنهاست و هم از موضوعات مهم برای شهروندان است. همین مدتی قبل بود که نصب یک تابلو در مرز شهرهای دزفول و اندیمشک تبدیل به معضل بزرگ و دامنه داری شد.

پیش از این هم درباره تغییرات مدیریتی و حاکمیتی محله هایی نظیر معمره صنگور ‌، کوی بهروز و کوی نیرو در مرز خرمشهر و آبادان تنش هایی ایجاد شده بود. هنوز هم برخی از این مناطق با آنکه در محدوده ی جغرافیایی یک شهر هستند برخی خدمات خود را از شهر دیگر دریافت میکنند و همین امر هم باعث بلاتکلیفی آنها شده است.
بنظر میرسد حالا که عزم مسولان برای شفافیت این موضوع جدیست بهتر است ضمن اظهار نظرهای شفاف و مستقیم ابتدا از همسان سازی محل دریافت خدمات شهری و صدور قبوض آب و برق و گاز و تلفن در مناطق آغاز کنند.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  • بله جابه جاشده برادرمن ازکوی نیروبگیرتاکوی فرهنگیان همه اسنادش ازآبادان صادرمیشه عراق ۸سال نتونست خرمشهروبگیره آبادان توسه سال گرفتخرمشهرو داره جزیره میشه