عضو شورای شهر اهواز گفت:

محیط زیست ستیزی عامدانه؛گلوی اهواز را فشرده است

خورنا| سرویس جامعه: محمد هادی قنوات دبیر و عضو هیات رئیسه شورای شهر اهواز در جلسه دوم تیرماه این شورا گفت: محیط زیست ستیزی عامدانه؛گلوی اهواز را فشرده است.

وی در این جلسه ادامه داد: امروز به اذعان نخبگان و متخصصین، چالش اول مدیریت شهری اهواز، سوء مدیریت است. ما راه حل را در مدیریت برنامه محور، با رویکردی تخصصی، راهبردی و جهادی می‌دانیم و انتظار داریم در کمترین زمان ممکن، شهروندان اهوازی شاهد تغییر رویکرد مدیریت شهری در اهواز باشند.

 به گزارش خورنا متن کامل نطق این عضو شورای شهر عبارت است از: 
سلام بر اهواز، نمونه در ایثار، اوج حماسه و افتخار.
سرزمین غرور و شور و شعور.
نفت و نخل و مردمان محروم و صبور.
پایگاه مقاومت و سنگر دفاع از میهن.
بیرق در اهتزاز ایمان در وطن.
و با درود به روح پرفتوح حضرت روح‌الله فریادگر بیداری در عصر حاضر و با آرزوی سلامت برای مقام معظم رهبری، نگاه بان امین و شجاع اسلامیت و جمهوریت ایران عزیز.
آقایان، خانم‌ها
شورای پنجم در آوردگاه انتخاب شهردار با هدف ارتقاء وضع موجود در مدیریت شهری تاکنون دو نفر را برای هدایت شهرداری اهواز برگزیده است. نفر اول با توجه به حُسن سابقه، تجربه و خواست افکار عمومی و نخبگان آمد تا گره از کلاف بهم پیوسته مدیریت در شهرداری بگشاید.
نفر دوم نیز در آستانه گام دوم انقلاب اسلامی و لزوم تزریق نشاط جوانی و مدیریت انقلابی با تایید وزارت محترم کشور روزهای آغازین و رسمی فعالیت خود را می گذراند.
امروز به اذعان نخبگان و متخصصین، چالش اول مدیریت شهری اهواز، سوء مدیریت است.
ما راه حل را در مدیریت برنامه محور، با رویکردی تخصصی، راهبردی و جهادی می‌دانیم و انتظار داریم در کمترین زمان ممکن، شهروندان اهوازی شاهد تغییر رویکرد مدیریت شهری در اهواز باشند.
باید رایحۀ خوش تغییر مدیریت به مشام شهروندان برسد.
باید مردم، تغییر را احساس کنند چرا که هدف از هرگونه تغییر و جابجایی، اصلاح روندها و فرآیندهاست.
اگر تغییر در هرم مدیریت شهری به بهبود خدمات‌رسانی منجر نشود هدف اصلی تغییر ناکام مانده است.
واقعیت آن است که رفتار مدیریت شهری در قالب گفتمانی تعیّن می‌یابد که از سوی پارلمان محلی دیکته شده است.
همه بر لزوم تغییر رفتار مدیریت شهری واقف و هم نظریم، این تغییر رویکرد جز با تغییر گفتمان غالب بر مدیریت شهری میّسر نیست.
شورا باید طرحی نو دراندازد و شهرداری را بر ریل و گفتمانی تازه قرار دهد.
گفتمان مورد نظر ما در شورای پنجم؛ برقراری عدالت در همه سطوح مدیریت شهری از خدمت‌رسانی تا محرومیت‌زدایی و توزیع امکانات و اعتبارات تا چابک‌سازی شهرداری و شفافیت در فرآیندها و روش‌ها و از همه مهم‌تر فسادستیزی و حرکت جهادی و انقلابی در خدمت‌رسانی است.
ریشه مشکلات دیرپا و تاریخی شهر اهواز در صد سال گذشته که به یک بیماری مزمن و کُشنده تبدیل شده و گلوی اهواز را فشرده است، بی توجهی به استانداردهای محیط زیستی و به تعبیر من محیط زیست ستیزیِ عامدانه در شهر اهواز می باشد. این در حالی است که پایه رعایت حقوق شهروندی، دست‌یابی به توسعه پایدار در شهر و ارتقاء سطح کیفیت زندگی و افزایش تاب‌آوری مدنی جز با اهتمام جدی به شاخص‌های محیط زیستی ممکن نیست.
اگر کارون که می‌تواند محور زاینده اشتغال، گردشگری و نماد شهر اهواز باشد به کانال بدبو و بی‌روح فاضلاب مبدّل شده است.
اگر فلرهای صدها دکل نفتی نفس اهواز را گرفته است.
اگر نخلستان‌های زیبای حاشیه شهر که ریه‌های تنفسی اهواز در گذشته بوده‌اند، خشک و بی‌ثمر گشته است.
اگر اکو سیستم جلگه خوزستان در قالب جنگل‌های بومی حاشیه اهواز به فراموشی سپرده شده است.
اگر طی سه دهه گذشته صدها هکتار زمین شهر در قالب مدفن زباله از بین رفته است.
اگر کانون‌های بحران ریزگردها به دروازه های اهواز رسیده است، همه و همه در نتیجه بی توجهی به محیط زیست در محاسبات مدیریت شهری بوده است.
گام اول این است که شهردار شاعری، به عنوان مجری سیاست‌های شورای پنجم و به نمایندگی از شهروندان اهوازی، خود را شهرداری محیط زیستی بداند تا سایه سیاه چالش های زیست محیطی بر طرف و مدیریت شهری به سوی آشتی با محیط زیست گام بردارد.
اعتماد شهروندان به مدیریت شهری، سرمایه‌ای ارزشمند و سوختِ تحولات مثبت در شهر است.
باید بپذیریم در سال‌های گذشته اعتماد شهروندان به عنوان سرمایه و اعتبار اجتماعی مدیریت شهری اهواز، مختل شده است.
شهردار شاعری باید قدم‌های موثری در جهت بازسازی سرمایه اجتماعی شهرداری بردارد.
مردم باید پشتوانه اقدامات، فعالیت‌ها و برنامه‌های مدیریت شهری باشند.
سرمایه اجتماعی مدیریت شهری با شعارهای تصنعی و تبلیغات نمایشی بازسازی نمی‌شود.
تبدیل شهرداری به اتاقی شیشه‌ای، برخورد با فساد، بی‌عدالتی و تبعیض در مدیریت شهری و در معرض بودن قوانین، فرآیندها، ضوابط و حذف امضاهای طلایی و پیچ های کارشناسی، اعتماد مردم را به مدیریت شهر باز خواهد گرداند.
قدم بعدی در مهندسی جدید هندسه مدیریت شهری اهواز در دوره شهردار جوان باید استقرار نظام ارزش و پایش نیروی انسانی در شهرداری باشد.
شایسته‌سالاری باید در شهرداری اهواز حاکم شود.
صدها نخبه و کارشناس موجود در بدنه شهرداری باید بدانند شایستگی‌ها و مولفه‌های تخصصی و تلاش آن‌هاست که زمینه رشد و ارتقاء آنان را فراهم می آورد و نه لابی‌ها و نه زد و بندها.
پویش مدنی امروز در مدیریت شهری این است که بیاییم از خودمان شروع کنیم.
شهروندان باید شاهد گام‌های ملموسی باشند که شهردار شاعری برای فسادستیزی، عدالت‌گستری شهری، صرفه جویی اقتصادی، انضباط مالی، چابک‌سازی سیستم و برقراری مدیریت تعاملی بین شهروندان و مدیریت شهری بر می‌دارد.
شهردار شاعری باید نگاه مدیریت شهری به سرمایه‌گذاری و مشارکت شهروندان در تصمیم‌سازی‌ها را تغییر دهد و قفل سرمایه‍‌گذاری بخش خصوصی در اهواز را با تسهیل قوانین و ارتقاء شورای عالی سرمایه‌گذاری شهرداری به نهادی بالا دستی در استان بشکند.
شهردار شاعری باید نقشه راه فرهنگی و اجتماعی شهرداری را مبتنی بر استفاده از ظرفیت سازمان‌های مردم نهاد پی ریزی کند.
شهردار جوان باید حلقه بسته و دور باطل مدیریت شهری را بشکند و موانع بر سر راه مدیریت جوانان در شهر را بردارد.
شهردار جوان باید شهردار اهواز باشد و نه کارگزار و مدیر شهرداری.
همانگونه که شورای پنجم باید شورای شهر باشد و نه شورای شهرداری.
فساد ستیزی در مدیریت شهری باید به نظارت الکترونیک، پایش تصویری اقدامات و فعالیت‌ها، شفافیت در امور و به ویژه ورود و خروج مالی شهرداری، گزارش دهی به مبادی نظارتی، ایجاد سامانه شفافیت، برگزاری علنی مناقصات و مزایده‌ها، پرهیز از ترک تشریفات و استقرار GIS و تجهیز به Gpsترجمه شود.
شهردار شاعری باید هوشمندسازی مدیریت شهری و خدمات شهرداری را در دستور کار خود قرار دهد.
شهردار اهواز بداند، اهواز می‌تواند بهشت سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در پروژه‌های شهری باشد. به شرطی که شجاعت کنارگذاشتن متدهای سنتی که شهرداری را به درآمدهای مربوط به عوارض و مالیات‌های محلی وابسته کرده، داشته و استفاده از مدل‌های جدید را در تامین مالی پروژه‌ها مانند تسهیلات بانکی و اوراق بدهی در دستور کار قرار دهد.
شهردار جوان نمی‌تواند نسبت به چالش صدها کیلومتر خطوط فرسوده آب و فاضلاب در اهواز بی‌تفاوت باشد و در جهت اعمال مدیریت واحد یا هماهنگ شهری، از طرق قانونی خواستار تغییر در اساسنامه شرکت آب و فاضلاب اهواز و حضور شهرداری در هیات مدیره و جمع سهامداران این شرکت همانند سایر کلانشهرها باشد تا موازی کاری در مدیریت شهر به حداقل برسد.
شهردار جوان باید پروژه قطار شهری اهواز را روی میز مدیران عالی‌رتبه کشور بگذارد. در شرایط خاص آب‌و‌هوایی اهواز، بهره‌برداری از مترو از نان شب برای شهرداری واجب‌تر است. طلسم مترو اهواز با حمایت شخص رییس‌جمهور می‌شکند، شهردار اهواز همه ظرفیت‌های خوزستان را برای راه‌اندازی خطوط مترو به‌کار گیرد.
شهردار جوان مردم مناطق محروم اهواز را از یاد نبرد.
مبادا مدیری در شهرداری با تکبر و تفرعن مردم را خطاب قرار دهد و با درشت گویی با ارباب رجوع برخورد کند. شهردار اهواز میز خود را متعلق به مستضعفین و محرومین بداند، مبادا به بهانه این‌که حاشیه عوارض نمی‌دهد خدمت‌رسانی به این مناطق متوقف شود.
انتظار شورای پنجم، تکریم و رعایت حقوق شهروندی است. باید منشور پاسداشت حقوق شهروندی با هدف تامین کرامت شهروندان از سوی شهردار تهیه و ابلاغ شود وسامانه شهروند مداری و پاسخگویی به مشکلات شهری شهروندان تقویت و تجهیز و اهمیت داده شود.
درهای بسته دفاتر مدیران باز شود. شهرداری جایگاه خدمت است و نه نمایشگاه اشرافیت.
شهرداری محل کار و تلاش است و نه ستاد تبلیغاتی.
شهردار جوان بداند، پس از سیل اخیر، وضعیت فضای سبز اهواز بحرانی شد، باید در تامین سرانه فضای سبز شهری انقلابی عمل کرد.
باید ستاد بحران شهرداری ایجاد و تقویت شود. دستورالعمل‌های بحران ابلاغ و شهرداری در برابر حوادث و بحران‌ها آمادگی مدیریتی، لجستیکی و نرم‌افزاری لازم را داشته باشد.
باید سطح خدمات شهری را ارتقاء داد. باید محلات پایلوت که نمونه‌های مناسبی برای الگوگیری سایر مناطق شهر باشند انتخاب و تجهیز کرد.
برنامه‌های شهردار برای ساماندهی سیستم دفع آب‌های سطحی، وضعیت حمل و نقل عمومی و رفاه کارکنان شهرداری اعلام شود.
سامانه‌های آموزش شهروندی و نشاط فرهنگی، مقابله با آسیب‌های اجتماعی با استفاده از زبان هنر و فرهنگ در شهر راه‌اندازی شود.
شهردار جوان راه را برای جوانان باز کند.
شهر اهواز تشنه همدلی و نیازمند همزبانی است.
با تایید انتخاب شورای پنجم توسط وزارت کشور، همه باید اختلافات سیاسی و سلیقه‌ای را کنار بگذارند و در کنار شهردار جدید اهواز قرار گیرند.
شهردار اهواز هم باید همه را شهروند درجه یک بداند.
پرده‌ها را کنار بزند و بگذارد خورشید بر پستوها بتابد، پنجره‌ها را بگشاید و اجازه دهد هوای تازه وارد شهرداری شود و عینکی که  اجازه نمی‌دهد شهردار، ظرفیت‌های انسانی را ببیند، بردارد.
شهردار جوان بداند؛ این قوم و آن قوم، متن و حاشیه، این جناح و آن جناح، شمال و جنوب و این محله و آن محله نباید در محاسبات مدیریت شهری جایگاهی داشته باشد.
شهردار باید مدال نوکری همه شهروندان اهوازی را بر سینه زند و دغدغه ای جز خدمت نداشته باشد.
شهردار باید عالمانه با چالش‌های مدیریت شهری روبرو شود و از برخوردها و تصمیم‌های غیر کارشناسی و شتابزده پرهیز کند.
در پایان تاکید می‌کنم شورای پنجم؛ در این دوره جدید مدیریتی، بُعد نظارتی خود را فراموش نمی‌کند و همچنان ناظری امین در کنار مدیریت شهری قرار خواهد داشت و بر سر مصالح مردم با احدی معامله نخواهد کرد.
والسلام علیکم و رحمه الله برکاته