احداث کانال‌های سیلاب‌بر از اولویت‌ها در خوزستان است

خورنا- مراسم شروع عملیات بازسازی سه هزار منزل مسکونی سیل‌زده خوزستان امروز باحضور رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کشور، استاندار خوزستان و جمعی دیگر از مسئولان استانی و شهرستانی شعیبیه شوشتر برگزار شد.

در این مراسم، غلامرضا شریعتی با اشاره به سیل سال ۹۵ منطقه شعیبیه شوشتر، اظهار داشت: مردم منطقه از سیل گله‌مندی دارند که برکسی پوشیدعه نیست اما همواره به دنبال رفع مشکلات آنها بودیم.

وی به تشابه وضعیت سیل سال گذشته نسبت به سال ۹۵ اشاره و بیان کرد: با اقدامات پیشگیرانه و استحکام‌بخشی سیل‌بندها توانستیم خسارت‌ها را به حداقل برسانیم.

استاندار خوزستان به بی‌سابقه بودن سیل اخیر و اثرگذاری آن بر مناطقی همچون شعیبیه شوشتر و بامدژ اشاره و افزود: برای احداث منازل مسکونی و پرداخت خسارت‌های کشاورزی همواره در کنار مردم سیل‌زده خواهیم بود و در دیدار روز گذشته با رهبرمعظم انقلاب براین نکته تأکید داشتند.

وی به همکاری بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و ضرورت رعایت ایمنی ساخت و ساز، خاطرنشان کرد: کانال‌های سیلاب‌بر باید حوضه کارون و کرخه ایجاد شوند در صورت تکرار وضعیت تکراری از وقوع خسارت‌ها جلوگیری شود.

شریعتی عنوان کرد: احداث کانال‌های سیلاب‌بر از اولویت‌ها در سطح استان خوزستان است چراکه یک امر زیرساختی و مورد تأکید و اهتمام دولت است. این کانال‌ها باعث مرطوب‌سازی کانون‌های ریزگرد می‌شوند.

استاندار خوزستان به ضرورت تسریع در روند ساخت و ساز منازل مسکونی تخریب شده براثر سیل اشاره و بیان کرد: اقدامات لازم برای تخلیه آب از زمین‌های کشاورزی هرچه سریع‌تر انجام شود تا بتوان کشت تابستانه را انجام داد.

وی بیان کرد: سال جاری الگوی کشت وجود ندارد و کشاورزان می‌توانند هرمحصول با سوددهی را کشت و به هر میزان مد نظر کشت داشته باشند.

شریعتی با اشاره به این‌که از دیگر مشکلات منطقه شعیبیه شوشتر مسأله جاده است، گفت: اداره راه و شهرسازی این منطقه را در اولویت هدف خود قرار دارد. جاده پل دیلم نیز در حال پایان است.

استاندار خوزستان به آب شرب روستایی به عنوان دیگر مشکل منطقه، ادامه داد: این مسأله نیز در برنامه‌ریزی ما قرار دارد و شرکت آبفا روستایی نیز در اولویت قرار دهد.

۲۰ واحد مسکونی آسیب دیده از سیل در خوزستان شناسایی شدند

در این مراسم، مسعود انصاریان با اشاره به درگیری ۱۱ شهرستان خوزستان با سیل اخیر اظهار داشت: این سیل تعداد بسیاری منازل مسکونی را تخریب کرد و بلافاصله ستادهای معین شهرستان‌ها از سوی بنیاد مسکن مشخص و روند ارزیابی‌ خسارت شروع شد.

وی با اشاره به آغاز پرداخت وام بلاعوض معیشتی به سیل‌زدگان خوزستانی، بیان کرد: قسمتی از مشکلات و آلام مردم سیل‌زده خوزستان به سرعت در حال انجام شدن است.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خوزستان با اشاره به آغاز معرفی سیل‌زدگان به بانک‌ها جهت دریافت تسهیلات و بازسازی واحدهای مسکونی، ادامه داد: موضوع تأمین مصالح برای بازسازی و بهسازی منازل مسکونی در حال انجام و به زودی صورت می‌گیرد تا بین واحدهای آسیب دیده توزیع شود.

وی با اشاره به شناسایی نزدیک به ۲۰ هزار واحد مسکونی سیل‌زده خوزستانی، گفت: این میزان در حال تکمیل است چراکه در برخی از روستاهای خوزستان آب فروکش نکرده و شرایط برای ارزیابی مناسب نیست.

انصاریان با تأکید بر تقویت و نوسازی روستاهای سیل‌زده استان خوزستان، گفت: ایمن‌سازی واحدهای مسکونی در دستور بازسازی قرار دارد که از ارزیابی ۲۴۶ روستای سیل‌زده، ۲۰ هزار واحد مسکونی شناسایی شند.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خوزستان با بیان این‌که منازل نیازمند تعمیر با همکاری مردم تا پایان نیمه نخست سال به اتمام می‌رسد، ادامه داد: روند بازسازی منازل مسکونی آسیب دیده از سیل نیز تا پایان سال جاری به اتمام می‌رسد.

وی با اشاره به این‌که سیل خوزستان نمایشی از همدلی و همراهی مردم و مسئولان بود، اظهار داشت: بنیاد مسکن انقلاب اسلامی از ابتدای وقوع سیل در کنار مردم بوده و تا آخرین روز نیز در کنار آنها خواهد بود.

انتهای پیام/