فشارهای اخیر بر روی صنعت نفت بی سابقه است

زنگنه: نوک پیکان تحریم‌های جدید اقتصادی به سمت صنعت نفت است

خورنا- بیژن زنگنه در آئین آغاز عملیات اجرایی پتروشیمی دوم اندیمشک اظهار داشت: دشمن دو هدف عمده از تحریم‌های اخیر اقتصادی دارد.

وی با اشاره به اقتدار ملی و انقلابی ایران اسلامی، هدف دشمن از تحریم‌های اخیر را تضعیف کشور و انقلاب دانست و افزود: جلوگیری از صادرات و فروش نفت و عدم ورود پول حاصل از فروش نفت به کشور از جمله نقشه‌های دشمن است.

وزیر نفت با بیان این که تحریم سد راه توسعه کشور نیست و برای مقابله باتحریم‌ها تلاش و برنامه ریزی شده است، عنوان کرد: نوک پیکان تحریم‌های جدید اقتصادی به سمت صنعت نفت کشور است.

وی با اشاره به تلاش دشمن برای تضعیف صنعت نفت و اقتصاد کشور، گفت: فشارهای اخیر خارجی بر صنعت نفت کشور بی‌سابقه بوده و تاکنون این فشار بر صنعت نفت سابقه نداشته است.

زنگنه با بیان این که علی رغم این فشارها خلل و خدشه‌ای بر صنعت نفت کشور وارد نمی‌شود، خاطرنشان کرد: با هدایت و رهنمودهای رهبر معظم انقلاب و تکیه بر توان داخلی و اراده جوانان خود از این آزمون، سربلند خارج می‌شویم.

وی با اشاره به اختصاص یک و نیم میلیارد دلار برای افزایش تولید محصولات نفتی و ایجاد اشتغال جوانان، بیان کرد: اختصاص پنج میلیارد دلار برای توسعه میدان‌های نفتی و مناطق نفت خیز خوزستان از جمله برنامه‌های دولت برای ایجاد زمینه توسعه پایدار کشور است.

وزیر نفت با بیان این که هم زمان با اوج گرفتن تحریم‌های اقتصادی غرب میزان تولید خوراک پتروشیمی‌ها در کشور افزایش یافته است، افزود: سیاست‌های اقتصادی دولت و اولویت‌های تعیین شده در این حوزه استفاده از توان داخلی و قطعات و پیمانکاران ساخت کشور است.

وی با اشاره به این که ۹۵ درصد از شهروندان از گاز طبیعی استفاده می‌کنند، ادامه داد: توسعه صنعت نفت با تحریم‌های اقتصادی متوقف نمی‌شود به زودی و با تکمیل طرح‌های پتروشیمی در حال اجرا، غرب کشور به یک قطب بزرگ اقتصادی تبدیل و از فرصت‌ها و ظرفیت‌های موجود در منطقه برای تقویت سرمایه گذاری و ایجاد اشتغال پایدار استفاده می‌شود.

زنگنه با بیان این که تا پایان این دولت روند سوزاندن گازها در مناطق نفت خیزخوزستان متوقف می‌شود، تصریح کرد: ادامه این روند به محیط زیست آسیب وارد می‌کند.

وی با اشاره به دین وزارت نفت به اندیمشک و مردم سنگربان مقاوم کرخه و دز در هشت سال دفاع مقدس، خاطرنشان کرد: دومین پتروشیمی اندیمشک در مدت سه سال ساخته و با تکمیل آن خطی جدید در تولید محصولات پتروشیمی در کشور ایجاد می‌شود.

وزیر نفت پروژه‌های پتروشیمی در خط پلی‌اتیلن غرب را یک تحول و فرصت مناسب برای توسعه کشور دانست و گفت: در ایلام، شرق و غرب کارون اجرای طرح‌های در حال اجرا را ادامه داده و فرصت دست یابی دشمن به اهداف خود را نمی‌دهیم و با درایت مقام معظم رهبری و مقاومت مردم زمینه را برای پیشرفت کشور فراهم می‌کنیم.

انتهای پیام/