فرماندار با مردم روراست باشد/ ملاک تقسیم کمک‌های منطقه ویژه اقتصادی بندری امام خمینی چیست؟

 

عباس اویسی، کارشناس ارشد برنامه ریزی شهری در یادداشتی برای خورنا نوشت: بعد از صحبت های ضد و نقیض محسن بیرانوند در خصوص مسئله حریم و‌ محدوده شهرهای بندرماهشهر و سربندر بر آن شدم تا نکاتی را در این باب به رشته تحریر در آورم.

آقای فرماندار در جمع مردم سربندر گفته است آرزوی قلبی من این است که شما شهرستان بشوید و چندی بعد در جمع بزرگان و سران عشایر و طوایف میگوید من ده بار فرمانداری ویژه شهرستان بندر ماهشهر را پیگیری کرده‌ام و چند روز بعد در مصاحبه با یک رسانه محلی می گوید بندرامام شهرستان شود ولی عدالت در بحث حریم و‌ محدوده رعایت شود و‌ اگر بندرامام شهرستان نشود باید امکانات و خدمات بدون تبعیض بین هر دو شهر تقسیم شود .

اگر توجهی به اظهارات غیر علنی آقای فرماندار نداشته باشیم و به همان صحبت های علنی وی بپردازیم، نکات زیر حائز اهمیت است:

چطور شخصی که یکسال است به این شهرستان ورود کرده، آرزوی قلبی به این بزرگی پیدا میکند بدون اینکه عقبه آن را بررسی کرده باشد؟

آقای فرماندار در جلسه بزرگان گفتند ۱۰ بار فرمانداری ویژه بندرماهشهر را پیگیری کرده و‌ خودش قبلا کارشناس تقسیمات کشوری بوده است، چطور وی که کارشناس تقسیمات کشوری بوده نمی داند اگر بندرامام بخواهد شهرستان بشود، مهمترین آیتم فرمانداری ویژه که عامل جمعیت است از حد نصاب می افتد و اگر فرمانداری بندرماهشهر ویژه شود دیگر سربندر نمی تواند شهرستان شود!

آقای فرماندار توضیح دهد این جمع نقیض چگونه ممکن است؟ آیا وی نمیداند جمع نقیض محال است یا میداند اما به دنبال بازی با احساسات مردم است؟

وی در مصاحبه اخیراش گفته که امکانات و خدمات بدون تبعیض بین هر دو شهر تقسیم شود اما نگفته که چطور زمانی که سربندر تا قبل از سال ۹۰ که ۶۰ درصد منابع ارزش افزوده و کمک های شورای راهبردی را جذب میکرد چرا رشد نکرد و این منابع مالی چه شد؟

وی روشن نکرد که سربندر ۷۰ هزار نفری سال ۹۰ و ۷۵ هزار نفری سال ۹۵ حدود ۳۰۰ میلیارد تومان بودجه سال های اخیر را چه کرده که شهرداری سربندر با ۱۳۰ میلیارد تومان بدهی این همه مشکلات زیر ساختی دارد؟ اما شهر کوچک چمران با نصف جمعیت سربندر و البته با حدود یک سوم سهم عوارض دریافتی سربندر پیشرفت چشمگیری نسبت به دهه هشتاد کرده و بندرماهشهر با دو و نیم برابر جمعیت سربندر و تقریبا دو برابر بودجه سربندر نیز پیشرفت چشمگیری در حوزه زیرساختی داشته است.

آقای فرماندار در جلسه بزرگان گفته که ۴۵ میلیارد تومان برای جاده کمربندری سربندر و ۱۵ میلیارد تومان برای پل روگذر ورودی سربندر گرفتید که جای تقدیر دارد اما آیا اداره بنادر و دریانوردی فقط مختص سربندر است که کل بودجه را برای سربندر گرفتید ؟

آیا اداره بنادر و دریانوردی خارج از شهرستان است یا جناب والی پیشاپیش سربندر را شهرستان اعلام کرده و کل بودجه اداره بنادر را فقط برای سربندر گرفته است؟

طبق سرانه جمعیت اگر اداره بنادر قرار است ۶۰ میلیارد تومان در سربندر هزینه کند، می‌بایست حدود ۱۲۰ میلیارد در بندرماهشهر و شهرک ها و حدود ۲۰ میلیارد در شهر چمران و حدود ۳ میلیارد در روستاها هزینه کند تا عدالت رعایت شود، در غیر این صورت عدالت مورد نظر والی در خصوص تقسیم حریم و‌ محدود بین دو شهر زیر سوال میرود.

علی رغم تبلیغات منفی طی سالهای اخیر در خصوص صنایع پتروشیمی، باید گفت که امروز شهرهای بندرماهشهر، سربندر، چمران و شهرک ها و روستاهای حومه هر چه دارند از صنایع پتروشیمی است و هرچه ندارند از بی کفایتی مدیران است اما، عوض اداره بنادر و دریانوردی در این سال ها زیر ساخت کل شهرستان را از بین برده و خدماتی هم به شهرستان نداده است.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  • خدا پدر و مادرت را بیامرزه بخاطر گفتن حقایق ..فرماندار معاونش را میفرسته توی گعده ها برای شهرستان کردن سربندر تصمیم گیری می کنند و نقشه راه ترسیم میشه بعد خودش میاد اعلام می کنه پیگیری نکرده ….