«۱۵ ماه مدیریت جهادی» در شهرداری بندرماهشهر و سربلندی «مجاهد جوان»

خورنا- مجاهد نظارات، شهردار جوان و بومی بندرماهشهر در ۱۵ ماه مدیریت خود در شهرداری بندرماهشهر توانسته استانداردهای یک مدیریت صحیح و جهادی را اجرایی کند.

به گزارش خورنا، مجاهد نظارات، شهردار جوان و بومی بندرماهشهر در ۱۵ ماه مدیریت خود در شهرداری بندرماهشهر توانسته استانداردهای یک مدیریت صحیح و جهادی را اجرایی کند. وی یک دوره عضو شورای شهر بندرماهشهر بوده و دور دوم نیز با رای مردم وارد شورای شهر شد اما این بار شهر با بحران انتخاب شهردار روبرو بود. خواست شهروندان انتخاب شهرداری بومی و البته کار بلد بود.

شورای پنجم پس از کش و قوس های فراوان و مطرح شدن گزینه های مختلف، با تکیه بر آرای مردم و تسلط نظارات به واسطه یک دوره عضویت در شورای شهر، مجاهد را به عنوان شهردار بندر کهن ماهشهر انتخاب کرد.

مجاهد نظارات، شهرداری بندرماهشهر را با ۵۰ میلیارد بدهی و کوهی از پروژه های نیمه کاره تحویل گرفت. شهرداری در آستانه بحران اعتراضات کاگری قرار داشت و جسته و گریخته چندین اعتراض کارگری نیز انجام شده بود. واحد های مختلف شهرداری در حال فرو رفتن در رکود حاصل از عدم جابجایی و چابک سازی بودند و حلقه مدیریتی و ارتباطی شهرداری در دوره گذشته با سیستم بسته و غیرقابل نفوذ برای عموم، شهروندان را به سیستم شهرداری تا حدودی بدبین کرده بود. در دوره گذشته حلقه ارتباطات به حدی محدود و بسته بود که حتی حلقه های نزدیک به شهرداری هم به سختی میتوانستند با مدیران عالی شهرداری ارتباط برقرار کنند.

اما شورای پنجم با انتخابی عاقلانه و بر اساس عقلانیت و خواست مردم، در وحله اول امید را برای تغییر به شهروندان برگرداندند. اما جوان بودن مجاهد نظارات شهروندان را دچار استرس کرده بود. آیا مجاهد جوان میتواند مسیر توسعه شهر را هموار کند و الگویی خوب برای حمایت از جوانان بومی باشد یا با عملکردی ضعیف و ادامه مسیر گذشته و تصمیمات شخصی و متکبرانه، قطار توسعه شهر را همچون گذشته کجدار و مریز هدایت خواهد کرد؟

مجاهد نظارات شروعی نه چندان قوی داشت. شاید از این جهت که این اولین تجربه اجرایی مهم شهردار جوان بود. شهری با بحران های بزرگ و مطالبات زیاد که کار را برای مدیران اجرایی بزرگ هم سخت میکند. اما مجاهد توانست ارتباط خوبی با بدنه شهرداری برقرار کند و در ادامه با انتخاب مدیران شایسته تر و جابجایی افراد بر اساس شایستگی ها و توجه به توانمندی های افراد، هم اسب شهرداری را چابک تر کرد و هم انگیزه تلاش را به کارکنان شهرداری بازگرداند.

انتخاب مدیران تازه نفس و فضا دادن به جوانان بومی و استفاده از برخی مدیران لایق سابق در مسئولیت های بالاتر، توان شهرداری را بالا برد. تغییر در واحد های مختلف شهرداری از جمله زیباسازی، روابط عمومی، امور مالی، معاونت اداری-مالی، دفتر فنی، امور فرهنگی و… تاثیر ملموسی در افزایش کارایی شهرداری و افزایش رضایت مندی شهروندان داشت.

کاهش ۳۰ میلیارد تومانی بدهی های معوق شهرداری در یک پروسه کمتر از یک سال، به روز رسانی پرداخت حقوق کارگران و کارکنان شهرداری و افزایش انگیره کاری در بین کارکنان، تغییر نگاه مدیریتی در بحث انتخاب طرح ها از خود-محوری به کارشناس-محوری که باعث تغییر ملموس در افزایش زیبایی و کارایی در پروژه های شهری شد، به سرانجام رسیدن و بهره برداری از پروژه های نیمه کاره شهری از جمله پروژه پر حاشیه مجتمع تجاری تفریحی نگین بندرماهشهر و تکمیل امکانات تفریحی خور سیف، بهبود مستمر امکانات رفاهی در پارک ساحلی مجیدیه، ادامه اجرای پروژه های مهم شهر از جمله پارک بزرگ شهر و تکمیل و ادامه بسیاری از پروژه در کنار رسیدگی مستمر به مناطق شهری، لکه گیری معابر، آسفالت معابر، روشنایی مستمر، زیباسازی مستمر، جمع اوری منطم زباله های شهری و لایبروبی کانالهای آب و بسیاری از خدمات دیگر در حالی انجام میشود که درآمد شهرداری های سراسر کشور کاهش یافته و شهرداری ها حتی در پرداخت حقوق خود درمانده شده اند.

یکی از دلایل این روند مدیریتی همکاری، همراهی و حمایت شورای شهر از مجموعه شهرداری بوده است. این مهم متاسفانه در سالهای قبل به خوبی انجام نمیشد و گاهی پیش می آمد که شهردار و اعضای شورا ماه ها در قهر به سر میبردند و دود آن در چشم شهروندان میرفت.

مجاهد اما به عنوان جوانانی ریشه دار در خاک پاک بندر کهن ماهشهر، توانست الگویی باشد برای شهر تا ثابت کند مدیریت جهادی با اتکا به جوانان بومی امکان پذیر است اگر حمایت شوند. آیا اگر شهرداری غیربومی و نا آشنا به حساسیت های شهر انتخاب میشد، بازهم «حریم و محدوده بندرماهشهر» را همچون «توان موشکی کشور» غیر قابل مذاکره میدانست و این چنین سینه سپر میکرد؟ قطعا نمیکرد!

یقینا مجموعه شهرداری بندرماهشهر از ایرادات و اشکالاتی نیز برخوردار است. همانگونه که در یادداشتی در خورنا اشاره کردیم که پروژه های شهرداری هرچقدر هم که مفید مفید باشند، اما عدم ارایه گزارش مالی به شهروندان موجب ایجاد پرده ای کدر در این خصوص شده است که شهرداری بندرماهشهر با ارسال گزارشی جامع از فعالیت های مالی به دفتر خورنا و مجوز انتشار آن تا حد زیادی توانست این پرده کدر را کنار گذاشته و افکار عمومی را اقناع کند. این گزارش مالی جامع البته به مرور و پس از بررسی های کارشناسی به صورت خبرهای مجزایی روی خروجی خورنا و در اختیار مخاطبین قرار خواهد گرفت.

شهرداری بندرماهشهر باید با بهبود مستمر در عملکرد به خصوص در الویت بندی دقیق در انتخاب پروژه ها، شفافیت مالی و ارایه گزارشات مالی مستمر به شهروندان، تغییر کلی در سیاست های تیم فوتبال شهرداری بندرماهشهر که به نوعی با آبروی شهر گره خورده و هزینه های زیادی برای ان شده، افزایش سرعت در پروژه های شهری، افزایش کیفیت، کمیت و سرعت رسیدگی به کاستی های موجود در فاز های ۶ و ۷ شهری که کم هم نیستند و شهروندان بسیاری را ناراضی کرده، افزایش رسیدگی به شهرکهای طالقانی، رجایی و حاشیه شهر، توجه به میراث فرهنگی ملموس و ناملموس شهر، توجه ویژه به گردشگری بخصوص گردشگری آبی و دریایی و در نهایت افزایش رسیدگی به رفاه عمومی در سراسر شهر، به مرور این بندرکهن را به جایگاهی که شایستگی آن را دارد، برساند.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  • واقعا به نوبه خودم به عنوان یک شهروند از شهردار جوان تشکر ودرآن می کنم