شهرستان شدن بندر امام در گرو مشخص شدن حریم است

فرماندار بندرماهشهر گفت: حریم و محدوده بندرماهشهر و بخش بندر امام باید براساس جمعیت، منابع و منافع همه بخش‌ها تقسیم شود و تا وقتی حریم و محدوده برای مردم مشخص نشود بندر امام شهرستان نمی‌شود.

اعضای شورای تامین شهرستان بندرماهشهر عبارت از  دادستان بندرماهشهر، فرماندار بندرماهشهر، فرمانده انتظامی شهرستان بندرماهشهر، فرمانده ناحیه مقاومت بسیج، معاونت فرماندهی منطقه سوم دریایی سپاه پاسداران امروز جلسه‌ای با بزرگان و شیوخ شهرستان بندرماهشهر در سالن جلسات فرماندار برگزار کردند.

در ابتدای جلسه حجت‌الاسلام فضل الله توکل به نیابت از همه شیوخ و بزرگان بندرماهشهر اظهار داشت: بندرماهشهر ظرفیت زیادی داشته که می‌توان از آن استفاده‌ ویژه‌ای کرد؛وجود خوریات و ماهی‌ها، وجود زمین‌های حاصل‌خیز، وجود دام‌ها و صنایع پتروشیمی و اداره کل بنادر امام خمینی(ره) از ظرفیت‌های بسیار خوب شهرستان بندرماهشهر بوده که علاوه بر ایجاد مشاغل کوچک می‌توانند  در ایجاد صنایع پایین دستی در منطقه تاثیرگزار باشند.

وی افزود: به کارگیری افراد بومی در صنایع پتروشیمی و اداره کل بنادر از دیگر مشکلاتی بوده که باید حل شود؛ اگر مشکل بیکاری شهرستان حل شود دیگر چالش‌های امنیتی نیز ایجاد نمی‌شود. مسئولان باید مشکلات مردم بندرامام و شهرک طالقانی را حل کنند اما آیا با شهرستان شدن بندرامام مشکلات آنها رفع می‌شود؟ مگر مشکلات مردم هندیجان پس از گذشت چندین سال از شهرستان شدن حل شده است.

توکل بیان کرد: بحث و دغدغه مردم بندرماهشهر حریم و محدوده بوده که باید حق مردم رعایت شود؛ اعتبارات صنایع باید به طور سرانه در سطح شهرستان تقسیم شده تا حق کسی خورده نشود. خواسته اصلی و اول ما از فرماندار و مسئولین این است که بندرماهشهر به شهرستان ویژه تبدیل شود تا سرعت توسعه و پیشرفت این شهرستان افزایش یافته و مشکلات مردم سریعتر حل شود.

وی گفت: اگر دولت تصمیم بگیرد که بندرامام را از بخش به شهرستان ارتقا دهد باید حریم و محدوده آن را به صورت عادلانه تقسیم کند و هیچ مسئول انتصابی و یا انتخابی نباید در شرایط فعلی کشور؛ التهابات و چالش‌هایی امنیتی ایجاد کند.

محسن بیرانوند فرماندار شهرستان بندر ماهشهر نیز در این جلسه اظهار داشت: این شهرستان متعلق به مردم بندرماهشهر بوده و امانت در دست بنده است و من هم مانند دیگر فرمانداران روزی از این شهرستان می‌روم. بحث حریم و محدوده یک امر بدیهی و روشن بوده و به اندازه‌ای نیست که سایر مشکلات شهرستان فراموش شود و اگر بنایی به ارتقا بخش بندرامام باشد باید توجه داشت که منابع و جمعیت دو مولفه در تعیین حریم و محدوده شهرستان بندرماهشهر و بخش بندرامام بوده و حق کسی نباید ضایع شود.

وی افزود: کسی با شهرستان شدن بندر امام مخالف نبوده و بحث اصلی مردم بندرماهشهر حریم و محدوده است که حرف بنده، بزرگان و شیوخ مردم بندرماهشهر در این مورد یکی بوده است. تا کنون کسی از من نخواسته است که حق منطقه‌ای را نادیده بگیرم و البته من زیر بار چنین مسئله‌ای هم نمی‌روم.

فرماندار بندرماهشهر بیان کرد: بنده بارها پیگیر  ویژه شدن شهرستان بندرماهشهر بودم و نماینده‌ای برای پیگیری آن انتخاب کردم و در حال انجام آن هستم؛ هیچ تصمیمی برای حریم  و محدوده در فرمانداری گرفته نشده و هیچ مطلبی در استانداری نهایی نشده است و اگر تصمیمی در استانداری نهایی شود برای تایید و اجرا باید به وزارت کشور منتقل شود.

وی گفت: البته استانداری پس از ماه‌ها تحقیق تصمیم خود را گرفته و به وزارت کشور منتقل می‌کند و وزارت کشور برای تایید آن تیم‌هایی تحقیقاتی در همه زمینه‌ها به منطقه ارسال می‌کند. حریم و محدوده باید براساس جمعیت و منابع و منافع همه بخش‌ها تقسیم شود و تا وقتی حریم و محدوده برای مردم مشخص نشود بندرامام شهرستان نمی‌شود.

مهدی محمدی  دادستان عمومی و انقلاب شهرستان بندرماهشهر نیز در این جلسه اظهار داشت: بنده به عنوان مدعی‌العموم دغدغه‌های مردم و مسائل امنیتی را بارها‌ به نماینده مردم در مجلس منتقل کرده و دغدغه بنده دغدغه مردم است بنابراین همه ما باید به دنبال منافع کل شهرستان باشیم و حتی بنده‌ بارها با فرماندار بندرماهشهر درباره حریم و محدوده صحبت کرده که مواضع ایشان کاملا مشخص بوده است.

دادستان عمومی و انقلاب شهرستان بندرماهشهر بیان کرد: اگر بندرامام بخواهد شهرستان شود و تقسیمات حریم و محدوده آن صورت بگیرد باید عدالت در آن رعایت شده واینگونه نباشد که بندرماهشهر به روستای بزرگ و بندرامام به شهرستان کوچک تبدیل شود./ تسنیم