در پی رشد ۲۶ درصدی تخلیه کالای اساسی طی 9 ماهه سال جاری:

بندر امام خمینی(ره) به عنوان کانون تخلیه کالای اساسی کشور

خورنا|باقر گل فر:بیش از ۳۱ میلیون و ۵۳۱ هزار تن انواع کالای نفتی و غیرنفتی طی نه ماهه سال جاری در مجتمع بندری امام خمینی(ره) تخلیه و بارگیری شد.

بنابه گزارش خبرنگار خورنا به نقل از روابط عمومی، مدیرکل بنادر و دریانوردی استان خوزستان و مدیر منطقه ویژه اقتصادی بندرامام خمینی(ره) ضمن اعلام این خبر، میزان تخلیه و بارگیری کالای غیرنفتی در منطقه ویژه اقتصادی بندرامام خمینی(ره) را بیش از  ۱۹ میلیون تن و کالای نفتی را  طی نه ماهه سال جاری در حدود ۱۲ میلیون و ۵۱۹ هزار تن برشمرد.

عادل دریس همچنین مجتمع بزرگ بندری امام خمینی(ره) را مرز برتر ترانزیت خروجی فرآورده های نفتی کشور توصیف کرده و افزود: ترانزیت فرآورده های نفتی در بندرامام خمینی(ره) با ۱۰ درصد رشد نسبت به مدت مشابه در سال گذشته به  حدود ۲ میلیون تن رسیده است.

وی با اشاره به تخلیه بیش از ۸ میلیون و ۷۴۹  هزار تن انواع کالاهای اساسی از جمله خوراک دام و نهاده کشاورزی طی مدت مذکور  از رشد  ۲۶ درصدی تخلیه این نوع کالا خبر داده و تحقق این امر را دال بر آمادگی و توانایی این بندر بزرگ تجاری در خدمات رسانی به شناورهای پهن پیکر و فله بر با حداکثر توان و سرعت عنوان کرد.

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان خوزستان و مدیر منطقه ویژه اقتصادی بندرامام خمینی(ره) برخورداری از مزیت کوتاهی مسافت با مراکز بزرگ جمعیتی و مصرفی در نیمه غربی کشور و بهره گیری از تجهیزات پیشرفته و آماده به کار و کارآمدی توان نیروهای عملیاتی برای تحقق نرخ سرعت تخلیه مطلوب را از عوامل و علل تقویت جایگاه این بندر بزرگ تجاری در تخلیه و بارگیری کالای های اساسی دانست.

عادل دریس با اشاره  به اهتمام دولت به تقویت و رونق صادرات غیرنفتی و پیشگامی این مجتمع بندری در ایجاد تسهیلات و حمایت از صادرکنندگان کالای غیر نفتی اظهار داشت: در پی ایجاد تمهیدات عملیاتی لازم در این مجتمع بندری صادرات کلینکر با ۸۸ درصد رشد به بیش از  یک میلیون و ۶۱۸ هزار تن  رسید.

یادآور می شود منطقه ویژه اقتصادی بندر امام خمینی(ره) با مساحتی معادل ۱۱۰۴۴ هکتار واقع در شمال غربی خلیج فارس با ظرفیت سالانه ۵۰ میلیون تن نقش مهمی را در زنجیره تأمین کالا و بازرگانی دریایی کشور ایفا می نماید.