مراکز تکثیر ماهی تیلاپیا در کشور توسعه می‌یابد

خورنا- حسن صالحی در دیدار با استاندار سمنان اظهار داشت: امروز بیش از ۱۵۰ کشور دنیا ماهی تیلاپیا را تولید می‌کنند و ایران نیز قصد دارد به جمع تولید کنندگان و صادرکنندگان این نوع آبزیان بپیوندد.

وی با اشاره به مهم ترین تولید کنندگان ماهی تیلاپیا در دنیا افزود: امروز کشورهای اروپایی و آمریکای شمالی از عمده‌ترین تولیدکنندگان ماهی تیلاپیا در دنیا به شمار می‌روند.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به مزایای تکثیر و پرورش ماهی تیلاپیا برای بهره‌برداران این محصول آبزی عنوان کرد: سرعت رشد و سازگاری با آب‌های شور و کم کیفیت از جمله مزایای پرورش و تکثیر ماهی تیلاپیا محسوب می‌شود؛ بنابراین پرورش این نوع از آبزیان در نقاط کویری کشور که با مشکل کمبود و کیفیت پایین آب مواجه‌اند؛ بسیار باصرفه است.

صالحی با اشاره به اینکه کمبود آن در نقاط کویری کشور سبب کاهش تولید محصولات کشاورزی شده است تصریح کرد: از این رو می‌توان با توسعه مراکز تکثیر و پرورش ماهی تیلاپیا با استفاده از آب مصرفی کشاورزی در نقاط کویری برای بهره‌برداران بخش کشاورزی در این مناطق صرفه اقتصادی ایجاد و آنان را به ماندگاری در مناطق کویری ترغیب کرد.

وی به کاهش تولید پسته در کشور به ویژه استان کرمان در سال زراعی گذشته اشاره و تصریح کرد: راه‌اندازی مراکز تکثیر و پرورش ماهی‌هایی نظیر ماهی تیلاپیا می‌تواند برای کشاورزان مناطق صرفه اقتصادی ایجاد کرده و به اقتصاد کشاورزی کشور کمک کند.

رئیس سازمان شیلات کشور با اشاره به سیاست این سازمان در راستای توسعه مراکز تکثیر ماهی تیلاپیا در مناطق کویری کشور بیان کرد: صرفه اقتصادی ماهی تیلاپیا نسبت به انواع گوشت قرمز و سفید دیگر موجود در بازار زمینه را برای سرمایه‌گذاری تولید این نوع آبزی فراهم کرده است.

انتهای پیام/