فرماندار یا تِرماندار؟ مسئله این است

خورنا |سرویس سیاسی:

همه ما نیک می‌دانیم که فرماندار شهرستان یعنی نماینده عالی دولت یعنی کسی است که سیاست‌های دولت وقت را بر اساس دستور العملها و قوانین اجرا می‌کند. فرماندار هر منطقه نماد دولت محسوب می شود. نحوه مدیریت، نحوه برخورد با ارباب رجوع، خبرنگاران، مدیران و زیر دستان همگی نشانی است از دولت و سیاستهای آن.

دولت فعلی که با عنوان تدبیر و امید و شعارهایی همچون نقد پذیری، صداقت و دوری از ادبیات هیجانی سر کار آمد طبیعتا باید فرماندارانی را روی کار آورد که ویژگی‌های دولت و شعارهای آن را داشته باشند.

میخواهیم در مورد یکی از فرمانداران شهرستانهای خوزستان صحبت کنیم. شخصی که توان بسیاری از کارها را دارد الا فرمانداری. نمونه یکی از کارهای وی که در این چند روزه بسیار سر و صدا به پا کرده ، در جلسه شورای اداری شهرستان تحت مدیریت وی خطاب به یکی از مدیران شهر با لحنی بسیار تند گفت: جناب رئیس اداره…. شما تِر زدید.  حال می‌خواهیم بررسی کنیم این واژه به چه معناست و آیا در ادبیات اداری جایگاهی دارد.

تر زدن زمانی به کار می‌رود که شخصی اسهال شدید بگیرد و توانایی کنترل خود را نداشته باشد.

مطمئنا این اصطلاح در ادبیات اداری بکار نمی رود آن هم در سطح فرمانداری اما ما مبنا را میذاریم که این کلمه یک اصطلاح طبیعی است که توسط این فرماندار منصوب دولت تدبیر و امید ابداع شده. حال سوال این است که چه کسانی تر زدن؟ آنها که شما را با این شخصیت فرماندار کردند؟ نماینده مجلس شورای اسلامی شهرستان؟

فرزند نماینده؟؟ احزاب و سیاسیون حامی شما؟؟ امیدوارم پاسخ قانع کننده ای برای این پرسش بیابیم.

در پایان پیشنهادهایی برای دولت تدبیر و امید دارم.

۱٫ قبل از انتصاب هر ترماندار ببخشید فرماندار یک دوره چند روزه ادبیات و معاشرت با انسان برای آنها برگزار نمایید.

۲٫ شهرهایی که می‌خواهید فرماندار منصوب کنید و شخص واجد شرایط نبود لطفا مشخص نموده و تابلوی فرمانداری را به ترمانداری تبدیل نمایید.

۳٫ به جناب آقای حداد عادل رئیس فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی پیشنهاد می شود از ترماندار شهرستان… استفاده کنند جهت خلق کلمات جدید مثل تر زدن. تروپولیک. تروگرافی

با آرزوی روزی که دولتمردان فرق میان فرماندار و تِرماندار را تشخیص دهند و از انتصاب تِرماندار برای شهر تاریخی با مردمی فرهیخته خودداری نمایند.

 

سید جلال نژادفاضل،  کارشناس مسائل سیاسی و اجتماعی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  • خوده این آقای کارشناسی مسائل سیاسی اجتماعی، سواد نداره دو کلمه مطلب بنویسه! اسم خودشو گذاشته کارشناس.
    این مطلب به قول خودش پر از “تِر” هست؛ از نظر ادبی و لغوی و نگارشی ووو

  • سلام.دست مریزاد نمیدونم این فرماندار کدوم شهرستان بوده ولی باور کنید در تمام شهرستانها همین مشکل وجود دارد و فرمانداریها شده دفتر نماینده ها.واقعا جای بسی تاسفه که ما داریم به کجا میریم وفرمانداران فقط بلدند تو سر کارشناسان و کارمندان خود بزنن و به اونا توهین کنن