مدیرکل میراث فرهنگی خوزستان

غنای فرهنگی خوزستان در برج میلاد بسیاری را شگفت‌زده کرد

مدیرکل میراث فرهنگی خوزستان با اشاره به برنامه‎های متنوع اجراشده در شب فرهنگی خوزستان در جشنواره چارسوق گفت: بسیاری از مردم از غنای فرهنگی خوزستان شگفت زده بودند.

خورنا- به گزارش روابط عمومی اداره‎کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان، علیرضا ایزدی در جریان برگزاری شب فرهنگی خوزستان که در قالب جشنواره چارسوق شب گذشته (۲۳ مردادماه ۹۷) در برج میلاد تهران و با حضور سید محمدعلی افشانی شهردار تهران، دکتر ولی‎الله شجاع‎پوریان معاون اجتماعی فرهنگی شهردار تهران، دکتر ولی الله شجاع پوریان معاون اجتماعی فرهنگی شهردار تهران، مدیرعامل برج میلاد و تنی چند از مسئولان و دست اندرکاران برج میلاد تهران به انجام رسید اظهار داشت:  به همت سازمان میراث فرهنگی، شهرداری و مدیریت برج میلاد تهران، جشنواره ای تحت عنوان چارسوق از یک ماه گذشته در این مکان در حال برگزاری است که در این راستا ۲۳ مرداد ماه ۹۷ نیز این جشنواره به خوزستان و شب فرهنگی این استان اختصاص داده شد که خوشبختانه با استقبال بسیار خوب مردم پایتخت نشین همراه شد.

او گفت: این جشنواره یکی از رویدادهایی است که به عنوان ابزاری تبلیغاتی و به عنوان فرصتی مناسب می تواند توسعه دهنده صنعت گردشگری و جذب کننده گردشگر به استان باشد.

مدیرکل میراث فرهنگی خوزستان با بیان اینکه به گواه دست اندرکاران، شب فرهنگی خوزستان یکی از بی نظیرترین شب های جشنواره چهارسوق تا به این جای کار بوده است افزود: با توجه به تنوع به کار گرفته شده در اجرای برنامه ها که به همت مجموعه میراث فرهنگی استان انجام شد، اتفاقات خوبی در خصوص معرفی آیین های بومی محلی و نیز توان های بخش خصوصی در حوزه های اقامتی و پذیرایی رخ داد.

وی با اشاره به برنامه های اجرا شده در شب فرهنگی خوزستان عنوان کرد: موسیقی قوم عرب، بختیاری و نیز موسیقی های خاص مناطق آبادان، شوشتر، دزفول و بهبهان ددر این شب به حضار ارائه شد و بسیاری از مردم از غنای فرهنگی خوزستان شگفت زده بودند.

ایزدی تأکید کرد: می توان با تعامل بیشتر و استمرار این گونه برنامه ها، رویدادهای قدرتمندی را در آینده نیز برگزار کرد و بستری را برای توسعه گردشگری خوزستان رقم بزنیم.

او در بخش دیگری از صحبت های خود با بیان این که همه ما در جغرافیای مقدسی به نام ایران زندگی می کنیم افزود: قومیت‌ها زمانی معنا پیدا می کنند که در این جغرافیا در کنار یکدیگر باشند. ما در طول تاریخ ثابت کردیم که تنوع قومیت ها در ایران همه در کنار هم بوده اند و نا اهلانی که تصور می کنند می توانند میان قومیت های ایران تفرقه ایجاد کنند سخت در اشتباه هستند.

مدیرکل میراث فرهنگی خوزستان خاطر نشان کرد: ایران همه چیز ما است و قلب ما برای سرزمینی به نام ایران می‌تپد و این تنوع نیز بخشی از نعمت‌های لایزال الهی است که به ما در راستای اتحاد کمک می کند؛ اختلاف های ما در لهجه، لباس و آئین است اما به لحاظ باور، ریشه و اصالت همگی به ایران مقدس تعلق داریم و ریشه های‌مان نیز مستحکم است.

وی ادامه داد: شب فرهنگی خوزستان و حضور اقوام مختلف درآن نشان داد آینده خوزستان، قطعاً آینده روشن‌تری خواهد بود و من نیز افتخار می‌کنم در خدمت مردمی هستم که ایران در برابر آنها سر تعظیم فرود می‌آورد.

همچنین دکتر ولی الله شجاع پوریان معاون اجتماعی و فرهنگی شهردار تهران نیز در حاشیه این رویداد اظهار داشت: در راستای معرفی فرهنگ های مختلف در کشور، شب فرهنگی خوزستان برگزار شد.

او از خوزستان به عنوان پهنه بزرگی از ایران زمین یاد کرد که میراث فرهنگی غنی را در خود جای داده است و از تمدن دیرینه چندین هزار ساله برخوردار است و گفت: خوزستان مظهر اتحاد اقوام ایرانی است که سال ها است در کنار هم زندگی می کنند.

معاون اجتماعی و فرهنگی شهردار تهران با بیان اینکه خوزستان استانی است که سه اثر ثبت شده بین المللی کشور در آن قرار دارند افزود: به دلیل وجود همین آثار گران‌بها این استان یکی از اصلی ترین قطب های میراثی کشور محسوب می‌شود.

وی با بیان اینکه ظرفیت استان‌های کشور قطعا بیش از یک شب است افزود: به هر نحو یک شب نیز به استان خوزستان اختصاص داده شد اما باید اظهار کرد این شب با شب های دیگر تا حدودی متفاوت بود چرا که به دلیل وجود رنگین کمانی از اقوام در سرزمین ایران، برگزاری این قبیل برنامه ها به هویت ملی بخش های مختلف کشور و نیز به تحکیم وحدت ملی کشور کمک خواهد کرد.

شب فرهنگی خوزستان به همت سازمان میراث فرهنگی، شهرداری و برج میلاد تهران با رویکرد تقویت فرهنگ اقوام مختلف ایران، معرفی صنایع دستی، جاذبه ها و دارایی های فرهنگی استان سه شنبه ۲۳ مرداد ماه ۹۷ از ساعت ۲۱ آغاز و تا حوالی ۳ بامداد چهارشنبه با استقبال بی نظیر هم میهنان ادامه داشت.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.