ایران ریسک پذیر ترین کشور دنیا برای سرمایه گذاری است

خورنا: مرکز مشاوره تجارت خارجی در گزارشی جدید اعلام کرد که ایران ریسک پذیر ترین کشور دنیا برای سرمایه گذاری در سال ۲۰۱۲ است.

به گزارش عصر ایران به نقل از خبرگزاری آسوشیتد پرس”مرکز مشاوره تجارت جهانی –BDO” که مقر آن در نیویورک است در تازه ترین گزارش خود از وضعیت ریسک سرمایه گذاری در کشورهای مختلف جهان در سال ۲۰۱۲ ایران را ریسک پذیر ترین کشور جهان رده بندی کرد.

بر اساس این گزارش که از مطالعه و تحقیق بیش از هزار شرکت سرمایه گذار عمده در جهان تهیه شده است ، «ایران» ، «عراق» و «یونان» پر ریسک ترین کشور از نظر سرمایه گذاری خارجی هستند و پس از این سه کشور ، «سوریه» به دلیل جنگ داخلی در رده چهارم قرار گرفته است.

کشور اسپانیا نیز که چهارمین اقتصاد قدرتمند اتحادیه اروپا است به دلیل بحران حوزه یورو و بدهی های دولت در رده هفتمین کشور ریسک پذیر جهان برای سرمایه گذاری معرفی شده است.

“مارتین وان روکل” مدیر اجرایی شرکت BDO اعلام کرد که سرمایه گذاران جهانی از سرمایه گذاری در دو منطقه “جنوب اروپا” به دلیل بحران اقتصادی حوزه یورو و نیز منطقه خاورمیانه به دلیل بی ثباتی سیاسی و ناآرامی های داخلی به عنوان دو نقطه ریسک پذیر برای سرمایه گذاری پرهیز دارند.

وی می افزاید:” مایه تعجب است که برغم اینکه ژاپن دو برابر تولید ناخالص داخلی خود و آمریکا بیش از رقم تولید ناخالص داخلی اش بدهی خارجی دارند ، اما سرمایه گذاران عمده جهانی از سرمایه گذاری در این دو کشور کمتر از سرمایه گذاری در کشورهای درگیر بحران یورو در اروپا نگرانی دارند.”

در این لیست از کشور چین به عنوان جذاب ترین کشور دنیا برای سرمایه گذاری خارجی نام برده شده و پس از چین آمریکا ،برزیل،روسیه، هند، آلمان،بریتانیا و استرالیا در رده بعدی جذاب ترین کشورها برای سرمایه گذاری طبقه بندی شده اند.

با این حال در گزارش مرکز BDO همچنین آمده که سرمایه گذاران خارجی محتاط تر شده و در مقایسه با گذشته سرمایه گذاری در کشورهای مختلف دنیا راسخت تر می دانند.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *