آغاز عملیات احداث موزه برق تمبی در مسجدسلیمان

میثاق حاجتی / خورنا: با دستور و تأکید مهندس قباد ناصری مدیرعامل شرکت بهره برداری نفت و گاز مسجدسلیمان ، عملیات احداث موزه برق تمبی بمنظور ایجاد و رونق جاذبه های گردشگری صنعتی در مهد و زادگاه نفت آغاز شد.

این پروژه که یکی از زیرپروژه های موزه گنجینه صنعت نفت در مسجدسلیمان است قرار است طی ۲ فاز شامل فاز نخست ، احداث موزه و محوطه داخلی نخستین نیروگاه برق خاورمیانه و فاز دوم ، محوطه سازی و زیبا سازی اطراف کارخانه به مرحله اجرا در آید.

در فاز نخست که پیش از این با ثبت آثار و اقلام صنعتی این کارخانه توسط کارشناسان سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کشور شکل گرفته ، بخش های مختلف این نیروگاه شامل توربین های گازی ، اتاق کنترل ، کلید خانه و سایر اجزای آن برای بازدید علاقمندان به تاریخ صنعت نفت آماده سازی می گردد.

آغاز عملیات احداث موزه برق تمبی در مسجدسلیمان

در فاز دوم نیز بهسازی اطراف نیروگاه شامل  احداث آلاچیق – بهسازی ساحل بند آبی مجاور نیروگاه و احداث اسکله قایق رانی – احداث سیستم روشنایی محوطه – احداث پارکینگ خودرو – احداث فضای سبز و احداث پیاده رو همراه با نصب ادوات ورزشی به مساحت ۸۰۰۰ متر مربع بمنظور افزایش جذابیت های گردشگری  و توریستی  به این مجموعه قدیمی صنعتی توسط شرکت بهره برداری نفت و گاز مسجدسلیمان  اجرا می گردد.

به گزارش روابط عمومی شرکت بهره برداری نفت و گاز مسجدسلیمان ، این پروژه در راستای جنبه تحقق و عمل بخشیدن به شعار سال در خصوص اقتصاد مقاومتی با استفاده از توانمندی های این شرکت در حوزه ماشین آلات ، نیروی انسانی و ادوات و تجهیزات اجرا می گردد.

آغاز عملیات احداث موزه برق تمبی در مسجدسلیمان

شایان ذکر است نیروگاه برق تمبی بعنوان نخستین نیروگاه گازی کشور شامل دو توربین گازی و یک توربین اضطراری با قدرت اسمی ۹ مگاوات و بمنظور تأمین انرژی الکتریکی تأسیسات صنعتی ، اداری و منازل کارکنان صنعت نفت مسجدسلیمان در سال ۱۹۲۴ میلادی راه اندازی شد . این نیروگاه که توسط شرکت سازنده کارکرد آن  تا اوایل دهه ۵۰ خورشیدی پیش بینی گردیده بود بدلیل نگهداری و مراقبت و تعمیرات بموقع کارشناسان این شرکت تا سال ۱۳۶۸ یعنی دو برابر زمان پیش بینی شده عمر کرد  و در دوران جنگ تحمیلی و دفاع مقدس نقش مهمی در تأمین برق شهر مسجدسلیمان ایفا می نمود.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.