برسد به دست آقای فانی/ نقش آموزش و پرورش در اقتصاد مقاومتی

خورنا – سید سجاد پادام: ما در کشورمان حدود ۱۳ میلیون دانش آموز دختر و پسر در همه پایه ها داریم که اکثر آنها در مدرسه از روپوش برای پسران و مانتو و شلوار یک شکل برای دختران استفاده می کنند.

اگر فرض شود ۳ میلیون ازدانش آموزان به هر دلیل از لباسهای یک شکل در مدرسه استفاده نکنند، آنگاه ۱۰ میلیون دانش آموز دختر و پسر هستند که در مدارس از لباسهای فرم استفاده میکنند.

۵ میلیون دانش آموز پسر برای هر رو پوش بطور میانگین ۱ متر پارچه استفاده می کنند که در مجموع ۵ میلیون مترمربع پارچه می شود و ۵ میلیون دانش آموزان دختر چون هم ازمانتو و هم از شلوارهای یک شکل استفاده میکنند هر نفر ۳ متر پارچه استفاده می کند که در مجموع ۱۵ میلیون متر مربع پارچه می شود.

در مجموع ۲۰ میلیون مترمربع پارچه برای لباس فرم مدارس دخترانه و پسرانه استفاده می شود، این در حالی است که از متراژ پارچه مقنعه های یک شکل دانش آموزان دختر فعلا چشم پوشی میکنیم. بعضی از دانش آموزان هم از دو مانتو یا روپوش استفاده میکنند که از آن هم چشم پوشی میکنیم.

میانگین قیمت هر متر پارچه اگر فقط ۵ هزار تومان باشد گردش مالی پارچه فرم مدارس ۱۰۰ میلیارد تومان می شود که می توان با این گردش مالی ۵ هزار شغل نساجی را ایجاد یا حفظ کرد.

بنابراین اگر وزارت آموزش و پرورش می خواهد در اقتصاد مقاومتی کاری کند، می تواند از هم اکنون مدارس را به استفاده از پارچه های ایرانی ملزم کند. این در حالی است که میتواند با تولید کنندگان ایرانی هم رایزنی کند تا تولیدکنندگان تا حد ممکن با قیمت ها و کیفیت های مناسب پارچه به مدارس عرضه کنند.

نمونه قابل تحسین در این موضوع هم #مدرسه_صالحین_اهواز می باشد که مدیران این مدرسه از هم اکنون برای دانش آموزان مدرسه خود سفارش پارچه با کیفیت ایرانی داده اند.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  • مصائبُ قومٍ عندَ قومٍ فوائدُ
    مشکلات عده ای برای عده ای دیگر سود دارد.
    پارچه رو دست بعضی ها مانده و دنبال لابی گری هستند که قالبش کنن به مردم. به تمام مردم هم از همین الان اعلام کنم، که تحرکات دنبال اینه که مدارس مجبور به الزام خانواده ها برای استفاده از پارچه و لباس فرم و تحمیل آن به خانوادهاست، به این نمیگن اقتصاد که هزینه اضافی بر دوش مردم بگذاری