اندازه گیری فاکتور WBGT برای اولین بار در لیگ فوتبال ایران

خورنا:به نقل ازسایت رسمی فدراسیون فوتبال؛ دکتر توحید سیف برقی- رئیس کمیته پزشکی به استفاده از فاکتور WBGT  برای اندازه‌گیری میزان دما، رطوبت، تششعات خورشیدی و سرعت باد در مسابقات آتی لیگ برتر اشاره کرد و گفت : با استفاده از این دستگاه می‌توان وضعیت آب و هوایی را بررسی کرده و از گرمازدگی و مرگ ناگهانی فوتبالیست‌ها در حین فوتبال جلوگیری کرد.
دکتر توحید سیف برقی افزود: بر اساس معیارهایی که کمیته‌ پزشکی فوتبال (فیفا) برای این منظور در نظر گرفته است، افسر پزشکی مسابقات، فاکتور WBGT را حدود یک و نیم ساعت قبل از شروع مسابقه و نیز قبل از مسابقه اندازه‌گیری می‌کند. پیش‌بینی شده است که بر اساس این فاکتور اگر شاخص گرما و رطوبت محل برگزاری مسابقات بیش از ۳۲ باشد، افسر پزشکی مسابقه پیشنهاد “وقفه در مسابقه برای خنک شدن” را به ناظر مسابقه می دهد. براساس توصیه افسر پزشکی و تصمیم گیرنده نهایی یعنی داور مسابقه، پس از ۳۰ دقیقه‌ از شروع هر نیمه بازی (دقیقه ۳۰ و دقیقه ۷۵ مسابقه) برای ورزشکاران مایعات به مدت سه دقیقه‌ تجویز می‌شود.
سیف برقی خاطرنشان کرد: در لیگ سال قبل Cooling Break یا وقفه خنک کردن در مسابقات انجام می شد، ولی اندازه گیری توسط دستگاه WBGT انجام نمی گرفت که خوشبختانه با خرید سه دستگاه و همچنین هفت خرید دیگر در سال جدید مسابقات با استاندارد بهتر مدیریت خواهد شد.
رئیس کمیته پزشکی در ادامه گفت: اگر میزان WBGT به بالای ۲۸ درجه سانتیگراد برسد، تیم‌های ورزش و مسئولان برگزاری مسابقات بلافاصله باید اقدامات احتیاطی انجام دهند تا مانع گرما زدگی و بروز عوامل خطرزا برای فوتبالیست‌ها شود.
وی افزود: البته اولین بار استفاده از دستگاه WBGT در کشور در سال ۲۰۱۴ در مسابقات زیر ۱۴ سال آسیا در شهر همدان انجام شد که متوسط این معیار در مسابقات عدد ۲۵ بود.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.