خانم معاونی که با ۴۰ ساعت تاخیر به حادثه ماهشهر رسید!/ معاونی که بعد از وزیر آمد!

خورنا – مدیر بحران خوزستان درحالی یکی از دلایل گسترش آتش سوزی پتروشیمی را ضعف مدیریت بحران و بی برنامگی اعلام می‌کند که مدیرعامل صنایع پتروشیمی در ۴۰ ساعت اول وقوع حادثه غایب بود.

 حوادث جزء جدایی ناپذیری از صنایع نفت، گاز و پتروشیمی در ایران و سایر کشورهای مختلف جهان است اما کشورهای پیشرفته جهان در کنار برنامه‌ریزی برای کاهش حوادث، برنامه‌ریزی گسترده‌ای به منظور مدیریت بحران پس از وقوع حوادث را در دستور کار قرار داده‌اند.
حادثه چهارشنبه گذشته مجتمع پتروشیمی بوعلی هم که ابتدا با یک آتش سوزی و انفجار کوچک آغاز شد و به دلیل عدم به کارگیری مدیریت هوشمندانه بحران و گسترش دامنه آتش، در نهایت به یک بحران ملی تبدیل شد و بدون شک اگر دلایل وقوع حادثه اولیه فنی بوده اما شکل گیری آتش سوزی گسترده و خسارت‌های چندین میلیون یورویی آن به دلیل عدم حضور مدیران توانمند برای مهار حادثه اولیه بوده است.
در این بین شب گذشته در بخش ویژه خبری شبکه خبر سیما، «هاشم بالدی» مدیرکل بحران مدیریت بحران استان خوزستان ابعاد جدید گسترش حادثه آتش سوزی در پتروشیمی بوعلی را تشریح کرد و اطلاعات ارائه شده توسط این مقام مسئول، نقش سوء مدیریت مدیران صنعت پتروشیمی به ویژه غیبت بیش از ۴۰ ساعته مرضیه شاهدایی مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی را در این حادثه برجسته می‌کند.
ماجرا از این قرار است که سردرگمی و بی برنامگی مدیران پتروشیمی حاضر در منطقه و نبود یک فرماندهی واحد در شب اول وقوع حادثه منجر به گسترش آتش سوزی به مخازن ذخیره سازی نفتای این مجتمع پتروشیمی شده است.
«هاشم بالدی» مدیرکل بحران مدیریت بحران استان خوزستان در این گفتگوی ویژه خبری با تایید بی برنامگی‌ها در شب اول وقوع حادثه و نبود یک برنامه منسجم برای مهار آتش رو به گسترش، گفت: یکی از مهمترین دلایل طولانی شدن حادثه آتش سوزی پتروشیمی به سه روز عدم هماهنگی مدیران، نبود یک برنامه جامع برای مدیریت بحران و مهار آتش سوزی بود.
این مقام مسئول با تاکید بر اینکه بی برنامگی‌ها حتی در تردد خودروهای امدادی و آتش نشانی هم تاثیرگذار بود و رفت و آمد خودروهای امداد و آتش نشان را با تاخیر و اختلال همراه کرده بود، تصریح کرد: مدیران برای مهار حادثه عملا برنامه‌ای نداشتند و این موضوع منجر به گسترش حادثه شد.
بی برنامگی در مدیریت بحران این حادثه آتش سوزی که ابعاد آن را به بزرگترین حادثه دو دهه گذشته صنعت پتروشیمی ایران بزرگتر کرد هم در اظهارات بیژن زنگنه وزیر نفت در کمیته مدیریت بحران منطقه ویژه پتروشیمی ماهشهر خودنمایی می‌کند به طوری‌که وی صبح روز جمعه با تاکید بر ناموفق بودن مدیریت بحران در مهار این حادثه، تاکید کرده بود: «عملیات مهار آتش فرمانده ندارد و باید هرچه سریع‌تر فرمانده ای متخصص و کاردان برای این عملیات انتخاب شود.»
نکته قابل توجه در گسترش این حادثه این است که با وجود تایید مقامات دولت و شخص وزیر نفت بر بی برنامگی‌ها و نبود فرمانده برای مدیریت بحران در ساعات اولیه وقوع حادثه، شاهدایی مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی و معاون وزیر نفت با بیش از ۴۰ ساعت تاخیر خود را به ماهشهر رساند.غیبت ۴۰ ساعته معاون وزیر نفت دردسرساز شد

مرضیه شاهدایی معاون وزیر نفت شب گذشته در گفتگوی ویژه خبری شبکه خبر در پاسخ به این پرسش مجری برنامه که دلیل غیبت چندین ساعته شما در ساعت‌های اولیه وقوع حادثه چه بود؟ آیا اگر شما به عنوان معاون وزیر نفت سریع تر در محل حادثه حضور پیدا می‌کردید، امکان مهار آتش در مدت زمان کمتری فراهم نمی‌شد؟ گفت: «قرار نیست که معاون وزیر نفت و یا وزیر نفت برای هر حادثه‌ای حضور داشته باشند»
مدیرعامل تازه منصوب شده شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اعلام اینکه هر مجتمع پتروشیمی دارای مدیرعامل، مدیر اچ اس ای و مسئول مجتمع است، تصریح کرد: تمامی این پتروشیمی‌ها خصوصی هستند، سالانه چندین مانور برگزار می‌کنند و شرکت ملی صنایع پتروشیمی دخالتی در مدیریت این واحدها ندارد.

IMG-20160709-WA0030
آتش‌نشانان جور مدیرعامل را کشیدند

هر چند در طول سه سال گذشته سیاست‌های وزارت نفت در قبال منابع انسانی انقباضی بوده و تاکنون برنامه خاصی برای حفظ و صیانت از نیروی انسانی در سطح صنایع نفت، گاز و پتروشیمی تدوین و اجرایی نشده اما بازهم این کارکنان بودند که در حادثه پتروشیمی جور ضعف مدیران را کشیدند.
در حادثه پتروشیمی بوعلی که در نهایت زبانه‌های آتش با تمام شدن ذخیره نفتا فروکش کرد و خاموش شد، بیش از هر مدیر و ابزاری این آتش نشانان فداکار صنعت پتروشیمی بودند که در گرمای سخت و طاقت فرسای جنوب، در نهایت از گسترش دامنه آتش جلوگیری و مانع شکل گیری یک فاجعه صنعتی در اولین هاب پتروشیمی کشور شدند.
در این بین بیژن زنگنه وزیر نفت شب گذشته در گفتگوی خبری ساعت ۲۱ شبکه یک سیما با تقدیر از عملکرد آتش نشانان با بیان اینکه دست آتش نشانان را می‌بوسم و به همه آنها ادای احترام می‌کنم، گفت: برخی آتش نشانان ۵٠ ساعت بدون وقفه در عملیات اطفای حریق حضور داشتند، با این حال هیچ یک آنان هنگامی در جمع‌شان بودم از اینجانب درخواست شخصی نداشتند و تنها از اینکه آتش خاموش شد، ابراز خوشحالی می‌کردند و من این را یک سرمایه بزرگ برای کشور می‌دانم.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 • نماینده متعلق به تمامی منطقه است ،در ضمن در اولین حرکت آقای گلمرادی تذکر کتبی در خصوص انتصاب مدیران بومی به خانم شاهدانی داده بود و اعلام کرده بود که مدیران پروازی با روح اقتصاد مقاومتی متضاد می باشد کو گوش شنوا .

 • باسلام ضمن تشکر از نظرات دوستان ولی من فکر می کنم تشخیص اینکه درحوضحه ی مناطق نفتخیز جهت امداد ونجات هلی کوپتر باشد یا نباشدیک تصمیم وزارتی است وبه تشخیص مقامات رده بالای وزارت نفت برمی گرددنه نماینده شهرواستاندار نماینده واستاندار تا اندازه ای کارشان برش دارد که قانون اجازه می دهد ولی این گله از نمایندگان قبل وبعد هست که چرا شهری که دارد تبدیل به کلان شهر می شود و وسعت پتروشیمیهایش از وسعت خیلی از شهرها ی مابزرگتر است ومردم این شهر یا شاغل در منطقه ویژه هستند ویا بنوعی شغلشان تحت شعاع این صنعت است وشهر درنزدیکی صنایع قراردارد ودرصنایع هر لحظه امکان بروز حادثه ای پیش بینی نشده می رود وزارت نفت چرا اقدام نمی کند چرا نباید در بندرماهشهر یک بیمارستان سوانح وسوختگی وجود داشته باشد وتاکید می کنم که نیاز به یک بیمارستان مجهزقلب داریم خدای ناکرده حادثه خبر نمی کند وثانیه ها درحوادث مرگ و زندگی را تایین می کنند چراشهر ما باید فاقدبیمارستان قلب وسوانح سوختگی باشدبا این وضعیت موجود وهزینه های زیاد.چراهمشهریان درصورت نیاز یا باید به مرکز استان یا تهران جهت درمان بروند وهزینه های مضاعفی را تحمل کنند .

 • در اولین اقدام پس از اطفاء حریق پتروشیمی بوعلی ، رییس تعمیرات این پتروشیمی توسط مدیر عامل این مجتمع از سمت خود عزل گردید.
  طی حکمی جدید از سوی مدیر عامل پتروشیمی بوعلی ، منوچهر محرم زاده به عنوان رییس جدید تعمیرات این مجتمع منصوب شد.
  همین!!!

 • ایشان باعرض معذرت هیچکاره میباشند درست مثل مدیرعامل کنونی منطقه ویژه پتروشیمی درماهشهر و فقط دکوری بوده و دستورات از جای دیگر میآید…..

 • امیدوارم دیدگاه من ثبت بشه یا حداقل سانسور نشه .همه اینها از بی ارزگی نماینده قبل واستاندار قبلی هست حداکثر منابع نفتی کشور رو این منطقه تامین میکنه نباید حداقل تو استان ی بالگرد وجود داشته باشه.چرا نباید وسایل ایمنی این منطقه آپدیت شده با جهان باشه ؟امیدوارم نماینده واستاندار جدید کاری کنن حق مردم مظلوم این منطقه وخوزستان رو بگیرن شعار ندهند

  • حالا نماینده شما عرضه نشون بده امکانات بیاره چهار سالم وقت داره بسم الله….

  • بی عرضه صحیح است

 • با سلام و خسته نباشید
  آیا اگر این اتفاق در کشوری مثل ژاپن افتاده بود وزیر و معاونش می توانستند ای چنین جواب بی مسوولیتی خود و میرانشاه را بدهند؟
  چ معاون وزیری که ابعاد حادثه را نشناخته و میگوید این شرکت‌ها خصوصی هستند؟
  مگر همین شرکت‌ها زیر نظر صنایع پتروشیمی نشستند؟
  آیا این یک حادثه ملی نیست؟
  چرا از نیروهایی با تجربه آتش نشانی در ماهشهر مثل آقاجان یاالله خزایی توفیق بیژه و…. ک همه ایام جنگ تحمیلی را با موفقیت در کلیه آتش سوزیها پشت سر گذاشتند استفاده نشد؟
  چرا ما سرمایه های انسانی با تجربه را سرکوب می کنیم؟ کدام رییس آتش نشانی در منطقه داریم که نصف جای خالی امثال خزایی را پر کند
  کی بخود میایی؟
  مدیران بوعلی و مجتمعی همجوار کجا بودند
  چرا خانم وزیر را از فرودگاه وزیر نفت برگرداند
  آیا اگر نعمت زاده بود این کار را نمیارم؟

 • رسید