جلوی احداث دریاچه نمک بندرماهشهر را بگیرید/ محیط زیست، اکوسیستم و سلامت مردم در خطر است/ مراتع بندرماهشهر را به شوره زار تبدیل نکنید

خورنا – یک کارشناس محیط زیست در یادداشتی ارسالی برای خورنا، نوشت: چند روزی است که تعدادی از مسئولین استانی و شهرستانی در حال بررسی اجرای پروژه ای در حد فاصل خور غزاله تا شهرک مدنی ماهشهر هستند. این پروژه احداث یک دریاچه نمک را شامل میشود.

این دریاچه ى نمک دارای مضرات زیادی از قبیل تخریب زیر ساختها و نابودی اکوسیستم و از بین بردن مراتع است، لذا وظیفه خود دانسته گوشه ای از این معایب را برای شما بازگو نمایم:

این دریاچه ى نمک که ففط سود آن به جیب عده ای خاص و نمک حاصل از آن خوراک برخی پتروشیمی هاست می تواند در زمین شهرهای ساحلی دیگر که کاربری خاصی ندارند و وسعت زیادی دارند احداث گردد نه در بندرماهشهر که با این رشد جمعیت تا چند دهه آینده از لحاظ توسعه بافت شهری با کمبود زمین و فضا مواجه خواهد شد.

نمک رسوب شده از طریق تزریق آب دریا تا چند کیلومتری زمینهای اطراف آن را به شوره زار تبدیل خواهد کرد، این در صورتی است که با وجود آلودگی هوای شهرستان توسط صنایع پتروشیمی مقداری از این هوا توسط بوته زارهای موجود در این منطقه تصفیه می شود و با احداث دریاچه نمک علاوه بر تشدید هوای گرم حاصل ازاین نمکزار عملاً امکان تنفس طبیعی در منطقه بسیار سخت خواهد شد.

حمل و نقل و دپوی نمک با خلوص ١٠٠ درصد حاصل از این دریاچه که در حوزه شهری بندرماهشهر احداث می شود بدلیل اسیدی بودن آن عامل مرگبار و شیوع بیماریهای تنفسی و حساسیت های پوستی خواهد شد و با هر تندبادی که وزیدن میگیرد خاک نمک صد درصد حاصل از آن به همراه خاک موجود در هوا باعث مشکلات زیست محیطی فراوانی خواهد شد و زندگی را بر مردم سخت خواهد کرد.

یکی دیگر از مشکلات رسوب زیرزمینی آب دریا است. آبی که توسط پمپ های قدرتمند در حوضچه های استهسال نمک تزریق میشود، باعث تخریب زمینهای شیرین و مراتعی می شود که طی هزاران سال در چرخه طبیعت تبدیل به زمین شیرین و مرتع یا زمین زراعی گشته و با این اوصاف باعث نابودی دو صنعت مهم منطقه که شامل دامداری و کشاورزی می باشد خواهد شد. ایجاد این دریاچه مراتع را از زیر زمین تا شعاع چند کیلومتری تحت تاثیر شدید قرار میدهد و ان را به شوره زار تبدیل خواهد کرد.

طرح ایجاد دریاچه نمک عواقب شوم و پر مخاطره ای برای منطقه در بر دارد. باعث تعجب است که برخی مسئولان چگونه بدون در نظر گرفتن حقوق زیست محیطی مردم شهرستان بندرماهشهر با این طرح موافقت کرده اند درصورتی که یک دریاچه در غرب شهرستان از قدیم الایام احداث شده است و آثار مخرب و زیان بار آن قابل مشاهده است؟ دو دریاچه در دو طرف شهر بدون رضایت مردم با چه انگیزه ای احداث شده و راه تخریب مراتع و محیط زیست باچه ابزار و انگیزه ای عملی شده است؟

لذا از دولت محترم و مسئولینی که دغدغه های محیط زیستی دارند انتظار میرود که با مسببان این طرح پر مخاطره برخورد شود و قاطعانه از ایجاد دریاچه نمک که خسارات زیان بار و غیر قابل جبرانی را که در انتظار مردم، زیرساختها، بهداشت و طبیعت بندر ماهشهر میباشد، جلوگیری کنند.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  • تا الان شنیدید هرچه بگندد نمکش میزنند؟! الان ماهشهرو گند زدن باید هم نمک بزنن بهش

  • کمپین ((دوستداران خور زیبای غزاله را تشکیل دهید))

  • احسنت

  • سلام مسئولین باید ازاین طرح جلوگیری کنند واقعا کسی به فکر مردم نیست

  • سلام نماینده محترم شهرستان بندر ماهشهر کجا هستی از حق وحقوق مردم دفاع کنید