نگاهی متفاوت به حواشی بازی تراکتور –الجزیره:

پیدای پنهان ِ یک گزارش

سپیده شهنی زاده-خورناـ در چهارشنبه ای که گذشت تیم فوتبال تراکتور سازی به مصاف الجزیره امارات رفت.

این دیدار که با نتیجه یک بر صفر به سود تراکتور به پایان رسید و برخلاف بازی قبلی توانست با تک گل زیبای بختیار رحمانی غرور پیروزی را برای ایران به ارمغان آورد،زوایای دیگری داشت که یکی از آنها رویکرد جواد خیابانی مجری برنامه فوتبال برتر بود.

وی که در این برنامه تراکتور را تنها،تیم آذربایجان و ترک زبانان خطاب کرد،حتی بعد از اتمام بازی تبریک خود را تنها نثار آذربایجان و ترک زبانان کرد.

نکته ای که در اینجا باید به آن اشاره کرد، این است که تیم های باشگاهی در این سطح به نمایندگی از کشور های ایران و امارات در برابر هم بازی داشتند، نه دو استان. شاید بهتر بود مجری برنامه در شبکه ای که حلقه ی مخاطبان آن در برگیرنده ی تمام فوتبال دوستان در تمام کشور است در راستای انجام رسالت خود حمایت کل ایران و ایرانی را از تیم محبوب خود بر می انگیخت،در حالی که بیان کرد اکنون میلیون ها آذری زبان این بازی را نگاه می کنند و تا انتها هیچ اشاره ای به این بازی در سطح ملی نکرد.

جواد خیابانی که به گزارش گری حماسی و بداهه پردازانه مشهور است پیشتر با شعار “من نمایندتون نیستم،نوکرتونم” برای کاندیداتوری در مجلس شورای اسلامی ثبت نام کرده بود و به دلایلی کنار رفت.از خیابانی به عنوان یکی از پنج نفر مجری، که در انتخابات و در نمایندگی از شهری غیر بومی شرکت کرده بود احترام بیشتری به تکثر قومیتی در کشوری با طیفی گسترده از اقوام و نژادها انتظار می رفت.

سایمون کوپر در کتاب فوتبال علیه دشمن، میگوید:”فوتبال چیزی فراتر از محبوب ترین بازی جهان است.برای میلیون ها نفر فوتبال حکم مرگ و زندگی را دارد و یک زبان بین المللی است.فوتبال به تعبیر پله (بازی زیبایی)است که جنگ ها را آغاز میکند و به پایان می رساند،جرقه ی انقلاب ها را زده و خیلی از دیکتاتور ها را هم در قدرت نگه داشته است.”

با این وجود انتظار می رود که مجریان ورزشی با رویکردی مسئولانه و حرفه ای،علاقه مندی های طیف وسیعی از عاشقان مستطیل سبز،در سراسر کشور را در نظر داشته باشند.زیرا قطعا تیم تراکتور سازی تبریز در مصاف های بین المللی علاوه بر آدربایجان در اقصی نقاط ایران اسلامی طرفداران زیادی دارد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  • خدا به همه ما عقل و قوه تامل بده