آمار کشته‌شدگان زلزله آذربایجان نادرست است

خورنا: در حالی که آخرین آمار كشته شدگان در زلزله استان آذربایجان شرقی ۳۰۶ مورد اعلام شده است اما پیگیری‌ها حکایت ازنادرست بودن این آماردارد، تعداد کشته شدگان تنها در چند ده در یک بخش ۳۰۰ نفر بوده است و در مجموع بیش از ۵۰۰ روستا بین ۸۰ تا ۱۰۰ درصد تخریب شده‌اند، مشاهدات از نبود غذا و داروی کافی درمناطق زلزله زده حکایت دارد.

به گزارش ایلنا، زلزله در چهار شهرستان هریس، کلیبر، اهر و ورزقان به وقوع پیوسته است که کلیبر نسبت به شهرستان‌های دیگر کمتر آسیب دیده است.

بنابراین گزارش شهرستان هریس، اهر و ورزقان به ترتیب ۹۶، ۳۲۵ و۱۱۰روستا دارد که تقریبا بیشتر آن‌ها با خاک یکسان شده است.

این گزارش حاکی است در مجموع بیش از ۵۰۰ روستا بین ۸۰ تا ۱۰۰ درصد تخریب شده‌اند.تنها، نگاهی به تلفات بخش هریس که در آن 96 روستا وجود دارد که نزدیک به 80 تا 100 درصد تخریب داشته‌اند نشان می‌دهد که آمار تلفات بیش از آن چیزی است که توسط مسئولان اعلام می‌شود؛ روستای قره‌بلاغ 60 نفر، با جاباش60 نفر، دغ دغان 10 نفر، مشیر آباد 8 نفر، دیبلکی11 نفر، کویج40 نفر، نچاران 60نفر و آوشاد 2 نفر.

هنگامی که مجموع کشته شدگان زمین لرزه اخیر تنها در یک بخش هریس به 251 نفر بالغ می‌شود اعلام آمار رسمی 306 نفر کشته اندکی تامل بر انگیز است.

همچنين درحالی که روزگذشته یک مقام مسئول از عدم هرگونه مشکلی درزمینه غذا و دارو برای زلزله زدگان سخن گفته بود مشاهدات خبرنگار ایلنا از نبود غذا و داروی کافی درمناطق زلزله زده حکایت دارد.

براساس این گزارش حتی بسياري از روستا‌ها چند ساعت بدون غذا به سر می‌بردند.

این گزارش می‌افزاید: ازآنجایی که بیشتر روستاهای زلزله زده در بلندی کوه‌ها قرار دارند به نظرمی رسد پوشش این۵۰۰ روستا از نظر غذا و دارو با مشکل مواجه شده و نیاز به کمک‌های گروه‌های داوطلب مردمی ضروری به نظر می‌رسد.

بنابر این گزارش در صورت ادامه این وضعیت و عدم ارسال غذا و داروي كافي به زلزله زدگان، احتمال بحران و بروز فاجعه انسانی قابل پیش بینی است.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.