به قلم علی چاروسائی؛

نگاهی به انتخابات مجلس در حوزه ماهشهر، امیدیه و هندیجان/ سه قطبی تمام عیار!

خورنا –  علی چاروسائی: انتخابات مجلس دهم از اهمیت ویژه برای مردم و نظام برخوردار است. گویی مجلس دهم قرار است عصاره ۴ دهه مملکت داری در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران باشد و مردم انتظار دارند نمایندگانی که در نهایت به این مجلس راه پیدا میکنند، متفاوت تر از ۹ دوره قبل و قوی ترین مجلس تاریخ معاصر ایران را تشکیل دهند. با نگاهی به لیست انتخاباتی در شهرستانهای مختلف، افراد قدر قدرتی که سوابق مدیریتی بسیار مهمی در نظام جمهوری اسلامی داشته اند، به چشم میخورد. از وزیر و وکیل گرفته تا استاندار و نمایندگان سابق و همه آمده اند تا سالها خدمات و فعالیتهای خود را به رای مردم بگذارند. گویی انتخابات مجلس دهم، نظر سنجنی انتخاب بهترین مسئولان سالهای گذشته ی نظام است.

در استان خوزستان نیز این قائده برقرار است و افرادی حضور دارند که روزی در راس یکی از سازمانهای استانی یا کشوری بوده اند یا سابقه سالها نمایندگی مردم را در کارنامه دارند و بندر ماهشهر که پهناور ترین حوزه انتخاباتی استان خوزستان است و از نظر نسبت تعداد نماینده به جمعیت، شاید بزرگترین حوزه استان محسوب میشود، به گونه ای دیگر توجه همگان را جلب کرده است. حوزه ای که از نفت و گاز امیدیه گرفته تا پتروشیمی های عظیم بندرماهشهر، منطقه ویژه بندری امام خمینی، شیلات و کشاورزی هندیجان و همه و همه این حوزه را به یک حوزه استراتژیک، مهم و حیاتی برای همه جناح های سیاسی و حتی نظام تبدیل کرده است.

تا کنون در حوزه بندرماهشهر، امیدیه، هندیجان و بندر امام خمینی، اسامی نفرات زیادی به چشم میخورد که البته قطعا تا هنگام انتخابات نفرات دیگری اضافه و نفراتی کاسته خواهند شد. احتمالا تعدادی هم صلاحیتشان احراز نشود و در نهایت لیست نهایی با آنچه امروز دست به دست میشود ممکن است بالغ بر ۷۵ درصد تفاوت داشته باشد، اما آنچه برایند همه این پروسه ها میباشد، به این سه نفر یا این ۳ جریان ختم میشود که این ۳ جریان خود از دو جنبه قابل دسته بندی هستند:

از نظر دسته بندی سیاسی جریان اصولگرایی سنتی و تند که فعلا حبیب آقاجری ان را پرچمداری میکند. جریان اصولگرایی میانه و معتدل که پرچمدار آن خلیل حیات مقدم است و جریان اصلاح طلبی و حامیان دولت که تا امروز پرچمداری آن با علیرضا شریفی بوده است.

اما از نظر بومی گرایی با ۴ طیف کلی روبرو هستیم. طیف ماهشهری ها، طیف هندیجانی ها، طیف اهالی امیدیه و طیف بندر امامی ها که این دوره به دلیل مسائلی در خصوص محدوده و حریم شهری که بین بندر امام خمینی و بندرماهشهر پیش آمد برای اولین بار بندر امامی ها قصد دارند به طور مستقل کاندیدا معرفی کنند و بر خلاف سالهای گذشته که معمولا با ماهشهری ها متحد بودند، رقیب اصلیشان کاندیدای ماهشهری هاست.

در دوره های پیشین حوزه انتخابیه بندرماهشهر، امیدیه، هندیجان و بندر امام خمینی ۹ دوره نماینده داشته که در این ۹ دوره ، ۷ نفر نماینده ماهشهر بوده اند. کمال دانشیار تنها فردی بود که بیش از یک بار و ۳ بار نمایندگی این حوزه را بر عهده داشته است.

از نظر طیف بندی سیاسی:

مجلس اول در این حوزه به دست محمد زید بهبهانی بود. نماینده ای که نه چب بود و نه راست و به دلیل فضای سیاسی که اوایل انقلاب وجود داشت، وی را فردی انقلابی میشناختند.

مجلس دوم به دست جمشید مزارعی سپرده شد که از نیروهای چپ بود و بعدها از چهره های اصلاح طلبان  کشور شد.

مجلس سوم را عظیم خزایی نمایندگی کرد. وی نیز از نیروهای چپ نزدیک به اصلاح طلبان فعلی است.

مجلس چهارم و پنجم کمال دانشیار بود. وی از نیروهای اصولگرا بود. عضویت در شورای مرکزی حزب عدالت و توسعه نزدیک به محسن رضائی نیز در کارنامه وی میباشد. گاهی نیز وی را از اصولگرایان نزدیک به هاشمی رفسنجانی مینامیدند.

مجلس ششم به دست پیمان عاشور بندری سپرده شد. پیمان عاشور بندری رسما نماینده اصلاح طلبان ماهشهر در این انتخابات بود. عاشور بندری توانسته بود کمال دانشیار، نماینده دو دوره ماهشهر، امیدیه و هندیجان که اتفاقا در ان روزها محبوب هم بود را شکست دهد.

مجلس هفتم عاشور بندری دیگر کاندید نشد و کمال دانشیار باز هم از این حوزه رای اورد. دانشیار در مجلس هفتم رئیس کمیسیون انرژی شد.

مجلس هشم به خلیل حیات مقدم سپرده شد. دانشیار در این دوره شکست معناداری از حیات مقدم خورد. حیات مقدم دادستان استانها و شهرستانهای مختلفی بود و از اصولگرایان بود. وی خود را از اصولگرایان معتدل نزدیک به لاریجانی میداند.

مجلس نهم که همچنان ادامه دارد به دست حبیب آقاجری است. حیات مقدم در دوره نهم کاندیدا نشد و حبیب آقاجری نماینده اصولگرایان سنتی و از فرماندهان عالی رتبه سپاه ایران به نمایندگی مردم در این دوره رسید. در تبلیغات انتخاباتی سال ۹۰ حبیب اقاجری کاندیدای مورد حمایت جبهه متحد اصولگرایان و جبهه پایداری در این حوزه بود. هرچند وی خود را عضو جبهه پایداری نمیداند اما به دلیل برخی مواضع صریح سیاسی به عنوان نماینده جبهه پایداری در افکار عمومی شناخته میشود.

با نگاهی به ۹ دوره نمایندگی مجلس در بندرماهشهر، امیدیه و هندیجان، میتوان نتیجه گرفت که این حوزه یک دوره به دست نماینده انقلابی و بدون مشی سیاسی چپ یا راست بوده است. ۳ دوره در دست نمایندگان اصلاح طلب بوده است. ۴ دوره به دست اصولگرایان معتدل بوده و یک دوره نیز به دست اصولگرایان تند بوده است.

اما از نظر بومی گرایی:

نماینده دور اول، سوم، ششم و نهم متولد ماهشهر بوده و کاندیدای ماهشهری ها محسوب میشدند. نمایندگان دور دوم و هشتم متولد هندیجان بوده و کاندیدای هندیجانی ها محسوب میشدند. و نماینده دور چهارم، پنجم و هفتم که هر سه دوره کمال دانشیار بود، متولد امیدیه و نماینده مورد حمایت اهالی امیدیه بود. بندر امام خمینی تا کنون از نمایندگان حوزه ماهشهر حمایت میکرد.

اما در انتخابات این حوزه معمولا حرف اخر را ماهشهری ها به دلیل جمعیت بالاتری که نسبت به شهرستانهای امیدیه و هندیجان و بندر امام خمینی دارند، میزنند و تقریبا همه نمایندگانی که به مجلس راه یافته اند، مورد حمایت اکثریت ماهشهری ها بوده اند و یا در بدترین حالت در حوزه شهرستان ماهشهر رای دوم را داشته و رای مجموع شهرستانها انها را از دیگران جلو انداخته است.

جمعیت شهرستان بندرماهشهر بدون احتساب بندر امام خمینی بالغ بر ۲۰۰ هزار نفر میباشد. جمعیت بندر امام خمینی بین ۷۰ الی ۸۰ هزار نفر است. جمعیت شهرستان امیدیه کمتر از ۱۰۰ هزار نفر است و جمعیت شهرستان هندیجان حدود ۴۰ هزار نفر میباشد. پر واضح است که رای مردم ماهشهر تعیین کننده نهایی است. ماهشهری ها اگر بتوانند بجز شهرستان خودشان، فقط یکی دیگر از حوزه های دیگر را با خود همراه کنند، نماینده مجلس را میتوانند از خودشان معرفی کنند.

مجلس دهم:

در این دور افراد زیادی اعلام حضور کرده اند که معمولا چهره های شاخصی میباشند. از شهرداران پیشین و نمایندگان پیشین و چهرهای شاخص سیاسی تا نماینده پیشین و نماینده فعلی و افرادی که در دوره های قبلی رای خوبی داشته اند.

از ماهشهر، حبیب آقاجری و علیرضا شریفی چهرهایی هستند که از شانس بالایی به نسبت دیگران برخوردار هستند که هم مسائل سیاسی و هم مسائل بومی را شامل میشود. دیگر کاندیداهای این حوزه نمیتوانند کاندیدای جامع باشند.

از امیدیه کمال دانشیار این دور کاندیدا نمیشود و شخص دیگری که بتواند رای ماهشهری ها یا هندیجانی ها را با خود همراه کند، از امیدیه وجود ندارد. شمس الله جشنی احتمالا گزینه اصلی امیدیه ای ها باشد که دور قبل نشان داد نمیتواند کاندیدایی جامع باشد.

از هندیجان هم خلیل حیات مقدم است که مجلس هشتم نماینده بوده، مجلس نهم حضور نیافت و مجلس دهم قصد حضور دارد. وی از محبوبیت بالایی بین هندیجانی ها، ماهشهری ها و بندر امامی ها برخوردار است و در امیدیه هم حامیانی دارد و میتواند جزو سه کاندیدای جامع باشد. علیرضا شریفی را به دلیل اصالت هندیجانی اش، میتوان در این گروه نیز قرار داد.

از بندر امام خمینی هم شخصی که بتواند کاندیدای جامع باشد وجود ندارد. بندر امامی ها احتمالا با یکی از کاندیداهای غیر ماهشهری که بتواند بخشی از خواسته هایشان را برآورده کند، همکاری کنند.

پس تا اینجا و تا امروز _و معلوم نیست که فردا چه بشود_ حبیب آقاجری اصولگرای تند ماهشهری، علیرضا شریفی اصلاح طلب ماهشهری-هندیجانی و خلیل حیات مقدم اصولگرای معتدل هندیجان سه قطبی انتخاباتی مجلس دهم ماهشهر را تشکیل خواهند داد.

حبیب آقاجری: (نماینده فعلی)

حبیب آقاجری که دور قبل در سال ۹۰ و در زمانی که بخش مهمی از بدنه جامعه در انتخابات شرکت نکردند و مشارکت در انتخابات مجلس حدود ۵۰ درصد بود، توانست رای قاطعی کسب کند و به مجلس نهم راه پیدا کند. آقاجری تقریبا رقیب قدرتمندی نداشت و رزومه وی در سطوح عالی سپاه انقلاب اسلامی توجه بسیاری از رای دهندگان را جلب میکرد. در ایام تبلیغات انتخاباتی به راحتی از فضای جامعه میشد فهمید که آقاجری رای اول است. وی کاندیدای مورد حمایت جبهه متحد اصولگرایان و جبهه پایداری بود. بخش مهمی از شرکت کنندگان در انتخابات مجلس نهم هم از طیف اصولگرا و خانواده های پاسدار و… بودند. همچنین روابط خوب آقاجری در سالهایی که به عنوان فرمانده در سنگرهای مختلف سپاه خدمت کرده بود با مردم ماهشهر، باعث شده بود که از وی به عنوان یک بومی مردمی یاد شود. وی قبل از اینکه  در انتخابات مجلس کاندید شود، جانشین فرماندهی عملیات سپاه کشور بود. از دیگر علل موفقیت وی در انتخابات اعتراف دوست و دشمن به صداقت و پاک دستی آقاجری بود. افرادی که شاید حتی انقلاب را هم قبول نداشتند، به واسطه شناختی که از وی داشتند بر پاک دستی و صداقت آقاجری صحه میگذاشتند. عدم حضور خلیل حیات مقدم، (نماینده وقت) در انتخابات مجلس نهم نیز از دیگر عللی بود که حبیب اقاجری را بی رقیب میکرد. همه این موارد باعث شد تا موج حمایت از آقاجری از ماهشهر به بندر امام خمینی و حتی هندیجان و کمتر امیدیه انتقال پیدا کند و در انتخاباتی که خیلی ها فکر میکردند حبیب آقاجری و محمد آقاجری به دور دوم میروند، حاج حبیب در مرحله اول و با قاطعیت انتخابات را برنده شد و به بهارستان رفت. آقاجری در این دور با مشکلاتی روبه رو است. مهم ترین موارد اینکه درصد مشارکت قطعا از انتخابات گذشته بیشتر است و کسانی که این مشارکت را افزایش میدهند، قطعا حامیان اقاجری نیستند و از شهروندانی هستند که در انتخابات مجلس نهم شرکت نکرده بودند و حالا قطعا به رقیب آقاجری رای میدهند. مهم تر اینکه حبیب آقاجری بر خلاف دور قبل، حداقل ۲ رقیب قوی دارد. شریفی و حیات مقدم ! همچنین حبیب آقاجری در حدود ۴ سال نمایندگی خود در مجلس به دلیل اینکه اصطلاحا پارتی هیچکس برای امورات شخصی نشد، بخشی از حامیان اصلی خود را از دست داد که البته در عوض حامیان جدیدی جذب کرد. از جمله ان میتوان گفت که بخشی از شهرندان بندر امام خمینی از حامیان حبیب آقاجری بودند اما در ماجرای محدوده شهری و تقسیم صنایع پتروشیمی شهروندان بندر امام خمینی هم قسم شدند تا به رقیب اقاجری رای دهند. در نهایت، حبیب آقاجری به عنوان یکی از سه شانس اصلی انتخابات مجلس دهم _تا امروز_ بخت موفقیت دارد. گفتنی است آقاجری در مجالس مختلفی اعلام کرده است حتی اگر بداند یک رای هم دارد، تا اخر در صحنه انتخابات میماند.

خلیل حیات مقدم: (نماینده سابق)

خلیل حیات مقدم از آن جمله نمایندگانی بود که پس از پایان دوره نمایندگی اش در بین عموم مردم بسیار محبوب تر شده بود. وی که بنا به دلایلی در انتخابات مجلس نهم شرکت نکرد _که شایعه رد صلاحیت وی به استناد بیانیه رسمی دفتر وی تکذیب شد_ حامیان خود را در حیرت فرو برد و شوک بزرگی به انتخابات مجلس نهم در این حوزه وارد شد. حیات مقدم از قضات بزرگ و دادستان چندین شهرستان و استان بوده است. وی اوایل انقلاب از موسسین دادگاه های انقلاب ماهشهر، آبادان، خرمشهر و چندین شهرستان بوده است. وی به واسطه اینکه خانه پدری و خانواده اش در هندیجان ساکن هستند، در سالهایی که در استانهای دیگر مشغول خدمت بود به وفور به هندیجان و حتی ماهشهر سفر میکرد و ارتباط خوبی با مردم داشت. در انتخابات مجلس هشتم شگفتی بزرگی رخ داد. خلیل حیات مقدم که به نسبت نماینده وقت کمتر شناخته شده بود توانست کمال دانشیار، نمابنده ۳ دوره مجلس از حوزه ماهشهر، امیدیه و هندیجان که در آن زمان رئیس کمیسیون انرژی مجلس بود و انتن صدا و سیما به خوبی در اختیار وی قرار میگرفت را به سختی شکست دهد. حیات مقدم و حامیانش کار بزرگی کردند. حیات مقدم به واسطه اعتدال سیاسی که داشت و همچنین هندیجانی بودن، توانست به سرعت حامیان زیادی جذب کند. هندیجانی ها تقریبا به طور کامل پشت وی بودند. بخش قابل توجهی از ساکنان ماهشهر نیز هندیجانی هستند. در امیدیه هم هندیجانی ها کم نیستند. همه هندیجانی ها در انتخابات مجلس هشتم بسیج شدند و برای حیات مقدم تبلیغ کردند. همین موضوع باعث شد تا حیات مقدم بین ماهشهری ها و اهالی امیدیه هم حامیان جدی و زیادی پیدا کند. رقابت دوقطبی شد و حیات مقدم در انتخاباتی شگفت انگیز، کمال دانشیار را شکست داد و راهی بهارستان شد. حالا حیات مقدم قصد ورود به انتخابات مجلس دهم را دارد و تبلیغات خود را آغاز کرده است. وی در حال حاضر رییس دادگاه تجدیدنظر ۴۲ تهران و مستشار عالی قوه قضاییه است.

علیرضا شریفی (کاندیدای دو دوره – منتخب اصلاح طلبان)

علیرضا شریفی را بیشتر یک نیروی فکری و سیاسی میشناسند هرچند وی مسئولیت ارزشیابی، بازرسی و رسیدگی به شکایات آموزش و پرورش استان خوزستان،  مسئولیت مدارس غیر انتفاعی و آموزش های علمی آزاد آموزش و پرورش استان خوزستان و ریاست اداره آموزش و پرورش بندر امام خمینی را در کارنامه خود دارد. وی پیش از این دو دور به عنوان کاندیدای اصلاح طلبان منطقه در انتخابات مجلس حضور پیدا کرده اما هر دو بار به دلایل نامعلوم و البته به استناد برخی مدارک رسمی، بدون دلیل رد صلاحیت شده است. وی در سال ۱۳۴۰ در هندیجان متولد شده فعالیتهای مهمی از جمله تاسیس نهضت سواد آموزی در هندیجان داشته است. همچنین در ستاد مشترک سپاه و جهاد هندیجان در سال ۵۹ مسئولیتهایی داشته است. وی بعدها به آموزش و پرورش ماهشهر می اید و سالیان سال در کنار مسئولیتهایی که داشت، به تدریس در مدارس مشغول بود. وی یکی از مردمی ترین چهره هایی است که در انتخابات این حوزه میتوان یافت. شریفی از اصلاح طلبان به نام و شناخته شده استان خوزستان است و به نوعی لیدر اصلاح طلبان در ماهشهر، امیدیه و هندیجان است. هرچند وی از نظر حمایت های مردمی مثل حیات مقدم هم هندیجان را دارد و هم ماهشهر، اما برگ برنده وی حمایتهای سیاسی است. در انتخابات مجلس دهم که شاید سیاسی ترین انتخابات مجلس در ابتدای انقلاب باشد، حمایتهای سیاسی به خصوص بزرگان سیاسی کشور از لیستهای انتخاباتی میتواند نقش مهمی در رای اوری افراد بازی کند. شریفی به خودی خود از پتانسیل بالایی برخوردار است. اما حضور وی در لیست اصلاح طلبان و امضای پدر اصلاحات، سیدمحمد خاتمی پای نام وی، میتواند وی را به یک رقیب قدرتمند و از شانسهای اصلی انتخابات مجلس دهم بکند.

پینوشت:

تحلیل فوق بر اساس داده ها و اطلاعات اماری و خبرهای محفلی تا به امروز بوده است و قطعا اتفاقات زیادی خواهد افتاد. اگر کمال دانشیار بیاید، اگر صلاحیت حیات مقدم تایید نشود، اگر صلاحیت شریفی تایید نشود، اگر با یک پدیده رو به رو شویم، اگر با ائتلافی قوی خارج از این ۳ گزینه رو به رو شویم، و…و… همه و همه میتوانند در این سه قطبی تاثیر گذار باشند اما اگر شرایط به طور عادی و به همین منوال پیش روی کند، دیگر کاندیداهای مجلس در حوزه باید با یکی از این ۳ گزینه ائتلاف کنند تا انتخاباتی سیاسی تر، محکم تر، پر شور تر و جذاب تر داشته باشیم. ضمن اینکه ائتلاف نیروهای خوبی که کمتر از شانس پیروزی برخوردار هستند با کاندیداهای اصلی، میتواند همدلی و وفاق را در منطقه دوچندان کند و مسئولیتهای مهم شهرستانهای این حوزه میتواند به دست این افراد مدیریت شود. افرادی که سوابق خوبی در روزمه کاری خود دارند اما بهر جهت از شانس کمتری برخوردار هستند.

پینوشت دو:

در صورت تغییرات فضا و شرایط، تحلیل های بعدی ارائه خواهد شد. از نظر نویسنده، این تحلیل تا زمان تغییرات ملموس معتبر خواهد بود.

علی چاروسائی- ۲۲ آبان ۹۴

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 • احسنت حالا درست شد .تشکر

 • سلام خورنا جان شما اعلام کردید مجموع ۶۰ دیدگاه و۵۱ منتشر شده و۷ حذف شده اگر یک جمع وتفریق ساده انجام بشه ۲ دیدگاه کم میاریم کجا رفته؟……….. تشکر

 • عالیه
  ممنون

 • خورنا
  علی چاروسائی
  بزرگوار
  بسیار زیبا تفسیر کردی
  درود وسپاس

 • درود بر شما .آقا چشمتان روز بد نبینه پروانه کسب من ده ساله بود واعتبارش تمام شده رفتم اتحادیه یک لیست بلند بالایی دستم دادند .۲۵۰۰۰ به حساب اتحادیه۲۵۰۰۰ به حساب اتاق اصناف برای تعویض و۱۰۰۰۰ تومان برای پروانه کسب الکترونیکی و۱۰۰۰۰۰ تومان برای سه جلسه کلاس آموزش قانون نظام صنفی وفقه بازاراسلامی و مبلغی به حساب شورای اصناف کشوری ومبلغی به حساب تمرکز وجوه درآمد ومبلغی جهت تمبر مالیاتی وبعدازآن شروع به کاغذ بازی وجواب استعلام از ادارات شهرداری ودارایی و انگشت نگاری وآزمایش بهداری وبردن پرونده به پلیس وجواب اماکن و…………….

 • سلام .این دوست عزیزمان بنام مرد دریا چه جالب نرخ ها را بیان نموده اند ولی دوست عزیز از این خبرا توی ماهشهر نیست یعنی نظارتی توی بازار میوه وتره بار ماهشهر وجود نداره .نظم ونظارتی من ندیدم توی بازار میوه وتره بارماهشهر .تشکر از خورنا

 • آقا ما هنوز متوجه نشدیم توی اتاق اصناف ماهشهر چه خبره .بابا یکی در اتاق راباز کنه ببینیم چه خبره وشاید کلیدش را گم کردند.

 • سلام .احسنت بر شما

 • سلام ودرود خدا برهمگان .عرض ادب وخسته نباشید به تمامی کارکنان خورنا .دوستان گرامی ماهشهری جان فرمایش شما متین این شش آیتم کارهای پیگیری نماینده ماهشهر آقاجری درست واقعا دستشان درد نکنه ولی جای سوال برای همه شهروندان ماهشهر هستش چرا مورد گرانی بازار ماهشهر را نتوانست پیگیری کند؟ چرا بااتاق اصناف شهرستان ماهشهر برخورد نشد ؟چرا بااداره صنعت معدن وتجارت ماهشهر برخورد نشده ؟چرا اینقدر گرانی توی ماهشهر بیداد می کنه ؟چرا این همه افراد ومغازه ها بدون پروانه کسب دارند کار می کنند ؟علت مدیریت نادرست اتاق اصناف واداره صنعت معدن وتجارت می باشد وعلت های فراوان دیگر الی آخر …………………………

 • سلام اقای چاروسایی.
  تحلیل خوبی بود و گزارشی جالب از عملکرد این آقایون ارائه کردی. این نشان دهنده مطالعه بالای جنابعالی در حوزه دیپلماسی است که با سن کم شما جای تقدیر دارد. بهتون تبریک میگم و امیدوارم همیشه در عرصه خبرگزاری و دادن اطلاعات مستند به همشهریان خود موفق باشید.

 • فارغ از نگاه سیاسی و جناحی بهتر است عملکردهارا مقایسه کنیم حاج حبیب در مقطعی این مسئولیت را بر دوش گرفت که کشور در رکود اقتصادی و تحریم قرار داشته ولی با این حال با پیگیری های مستمر توانسته اندازه امکانات منطقه ای به نفع شهرستان استفاده نمایند که به برخی از آنها اشاره میشود:
  ۱- ایستگاه راه آهن که تا پایان سال آماده سرویس دهی به مردم با مجوز خط ماهشهر به تهران و مشهد راه اندازی میشود انشاالله
  ۲- گرفتن مجوز بندر تجاری احداث اسکله و گرفتن بودجه لایروبی بندر که خود به تنهایی امتیاز فوق العاده ای است
  ۳- جاده ماهشهر به هندیجان که تا پایان دوره ایشان به بهره برداری می رسد
  ۴- پیگیری و گرفتن مصوبه قانونی در مجلس در بحث عوارض آلایندگی توسط صنایع پتروشیمی که خدمتی است بسیار ماندگار
  ۵- گرفتن مجوز تاسیس دانشکده پزشکی
  ۶- گرفتن امکانات پزشکی برای بیمارستان حاجیه نرگس معرفی
  و ده ها خدمات و پیگیری های که بی صدا و بدون حاشیه انجام داده اند …..
  از نظر سلامت هم دوست و دشمن تایید می کنند

  • برخی از فعالیت های دیگر آقای حبیب آقاجری :

   – تخصیص ۳ میلیارد تومان جهت تجهیز بیمارستان حاجیه نرگس معرفی از طریق وزارت بهداشت
   – راه اندازی پروژه نیروگاه سیکل ترکیبی ماهشهر با قابلیت تولید ۹۶۰ مگاوات برق که تا آخر سال افتتاح می شود
   – راه اندازی پروژه عظیم بندرگاه تجاری بندر ماهشهر
   – پیگیری پروژه فاضلاب کشی شهرستان… و ارتقای فاضلاب ماهشهر از ۳۵ کیلومتر به ۱۴۰ کیلومتر و فاضلاب بندر امام از ۳۰ کیلومتر به ۱۱۵ کیلومتر
   -پیگیری راه اندازی دستگاه ام آر آی ماهشهر

  • یعنی حبیب این همه کار انجام داده؟ بنده خدا مجلس اصلا حرف نمیکنی. پس بگو مشغول خدمت به ماهشهر بوده

 • اقای به مدیر مسئول خبرگزاری خورنا شما که از سیاست چیزی بلد نیستی واجب نیست خودتو قاطی سیاست کنی . شما که هنوز نتونستی یه مدرک دانشگاهی بگیری و نون به نرخ روز میخوری ، کسی به شما رو واجب نکرده در همه مسائل اظهار نظر کنی . این دسته بندی ( تند و میانه و اصلاح طلب ) رو از کحا پیدا کردی اولا حیات مقدم کلا اصول گرا نیست که بخواد میانه یا چیز دیگه ای باشه .ثانیا طرفداران اقای اقاجری هنوز حرکتی انجام ندادند که اسمشون رو تند میزاری ، ثالثا نظر شخصی خودت که اصلا هم درست نیست رو به کسی تحمیل نکن .
  فعلا برای شما خیلی زوده که توی این مسائل خودتو قاطی کنی یه وقت غرق میشی شنا هم بلد نیستی

 • انشا لله مبارکه

 • پوراعتماد جان سلام خیلی دلمون تنگ شده برات تشریف بیار اتاق اصناف ماهشهر خیلی جات خالیه

 • رای ما حاج خلیل حیات مقدم

 • آقا بازار نان ماهشهر افتضاحه
  بازار میوه در پاکت های زباله ای افتضاحتره
  کی شهرداری های سه شهر ماهشعر درست میشه
  تهرانی ها ببینید
  ((((((((((((

  نرخنامه شماره ۹۴-۰۰۱۰۰۰۴۱میوه نمونه، عادی و بسته بندی

  سازمان مدیریت میادین میوه و تره بار شهرداری تهران

  از مورخه ۱۳۹۴/۰۸/۱۹تا اطلاع ثانوی
  ردیف نام محصول
  قیمت مصوب هر کیلو (ریال)

  میوه عادی
  میوه نمونه بسته بندی نمونه و دستچین
  درجه یک درجه دو
  ۱ آناناس جنگلی ۵۰۰۰۰ ۴۰۰۰۰
  ۵۰۰۰۰ ۵۰۰۰۰
  ۲ آناناس طلایی ۷۰۰۰۰ ۶۰۰۰۰
  ۷۰۰۰۰ ۷۰۰۰۰
  ۳
  ازگیل
  ۴۰۰۰۰
  ۳۰۰۰۰ ۴۰۰۰۰
  ۴۰۰۰۰
  ۴ انار ممتاز* ۲۵۰۰۰ ۱۸۰۰۰ ۲۸۰۰۰ ۳۱۰۰۰
  ۵ انار *
  ۲۰۰۰۰
  ۱۴۰۰۰
  ۲۳۰۰۰
  ۲۶۰۰۰
  ۶
  انار خطی
  ۱۶۰۰۰ ۱۰۰۰۰ ۱۶۰۰۰ –
  ۷ انار آبگیری
  ۱۰۰۰۰ ۷۰۰۰
  ۱۰۰۰۰

  ۸ انگورمهری و سمرقندی
  ۱۹۰۰۰ ۱۳۰۰۰ ۲۲۰۰۰ ۲۵۰۰۰
  ۹
  انگور بیدانه سفید
  ۲۲۰۰۰
  ۱۶۰۰۰ ۲۵۰۰۰ ۲۸۰۰۰
  ۱۰ انگور بیدانه قرمز ۳۱۰۰۰ ۲۵۰۰۰ ۳۴۰۰۰ ۳۷۰۰۰
  ۱۱ انگور (سایر) ۱۹۰۰۰ ۱۲۰۰۰ ۲۰۰۰۰ ۲۵۰۰۰
  ۱۲
  به * ۲۹۰۰۰ ۲۲۰۰۰ ۳۲۰۰۰ ۳۵۰۰۰
  ۱۳ پرتقال تامسون جنوب*
  ۲۵۰۰۰ ۲۰۰۰۰ ۲۷۰۰۰ ۳۰۰۰۰
  ۱۴ پرتقال رسمی شمال*
  ۱۹۰۰۰
  ۱۵۰۰۰ ۲۱۰۰۰
  ۲۴۰۰۰
  ۱۵ پرتقال رسمی انواع
  ۱۵۵۰۰
  ۱۲۰۰۰
  ۱۷۵۰۰

  ۱۶ توت فرنگی *
  ۷۸۰۰۰
  ۶۵۰۰۰
  ۸۰۰۰۰
  ۸۳۰۰۰
  ۱۷ خربزه گرمساری
  ۱۲۰۰۰ ۹۰۰۰ ۱۲۰۰۰ –
  ۱۸ خربزه سایر انواع ۱۴۰۰۰ ۱۰۰۰۰ ۱۴۰۰۰ –
  ۱۹ خیار گلخانه ای ممتاز*
  ۲۳۰۰۰ ۱۷۰۰۰ ۲۵۰۰۰ ۲۸۰۰۰
  ۲۰ خرمالو دور شهری
  ۲۴۰۰۰ ۱۹۰۰۰ ۲۷۰۰۰ ۳۰۰۰۰
  ۲۱ خرمالو شمال
  ۱۹۰۰۰ ۱۴۰۰۰ ۲۲۰۰۰ ۲۵۰۰۰
  ۲۲ زالزالک ۳۲۰۰۰ ۲۷۰۰۰ ۳۵۰۰۰ ۳۸۰۰۰
  ۲۳ زرشک قرمز تازه با برگ و شاخه
  ۷۸۰۰۰ ۷۰۰۰۰ ۷۸۰۰۰
  ۸۳۰۰۰
  ۲۴ زرشک قرمز تازه دان شده بدون برگ و ساقه**

  – –
  ۱۲۰۰۰۰
  ۲۵ سیب کالا و سیب سبز
  ۲۱۰۰۰ ۱۵۰۰۰ ۲۴۰۰۰ ۲۷۰۰۰
  ۲۶ سیب زرد لبنان
  ۱۹۰۰۰
  ۱۳۰۰۰
  ۲۲۰۰۰
  ۲۵۰۰۰
  ۲۷ سیب قرمز لبنان
  ۱۷۰۰۰ ۱۱۰۰۰ ۲۰۰۰۰ ۲۳۰۰۰
  ۲۸ سیب سایر انواع
  ۱۵۰۰۰
  ۹۰۰۰
  ۱۸۰۰۰ ۲۱۰۰۰
  ۲۹ کیوی
  ۱۷۰۰۰ ۱۲۰۰۰ ۱۹۰۰۰ ۲۲۰۰۰
  ۳۰ گریپ فروت
  ۱۴۵۰۰ ۹۰۰۰ ۱۷۵۰۰ ۲۰۵۰۰
  ۳۱ گلابی بیروتی و شاه میوه*
  ۴۴۰۰۰ ۳۵۰۰۰ ۴۷۰۰۰ ۵۰۰۰۰
  ۳۲ گلابی انواع
  ۳۵۰۰۰ ۲۸۰۰۰ ۳۸۰۰۰ ۴۱۰۰۰
  ۳۳ لیمو ترش سنگی جنوب*
  ۴۵۰۰۰ ۳۸۰۰۰ ۴۵۰۰۰ ۴۸۰۰۰
  ۳۴ لیمو شیرین *
  ۲۵۵۰۰
  ۲۰۰۰۰ ۲۸۵۰۰
  ۳۱۵۰۰
  ۳۵ موز خوشه ای سایز ۴ و ۵و ۶
  ۳۱۰۰۰
  ۲۶۰۰۰
  ۳۱۰۰۰ ۳۱۰۰۰
  ۳۶ موز خوشه ای سایز ۷ الی ۹
  ۲۶۵۰۰ ۲۱۰۰۰ ۲۶۵۰۰ ۲۶۵۰۰
  ۳۷ نارگیل (هر عدد)
  ۳۱۰۰۰ ۲۵۰۰۰ ۳۱۰۰۰ ۳۱۰۰۰
  ۳۸ نارنگی ممتاز
  ۲۰۰۰۰ ۱۶۰۰۰ ۲۳۰۰۰ ۲۶۰۰۰
  ۳۹ نارنگی سایر انواع
  ۱۵۰۰۰
  ۱۲۰۰۰
  ۱۷۰۰۰

  ۴۰ هندوانه**
  ۵۰۰۰ ۳۵۰۰ ۵۰۰۰ –

  – عرضه کلیه محصولاتی که دارای مشخصات وزن هستند، حداکثر با مثبت منفی ۱۰ درصد تلورانس قابل اجرا می باشند.

  – کلیه محصولات بسته بندی شده می بایست در ظروف تجزیه پذیر با پوشش سلفون عرضه گردد.

  – کلیه محصولات در غرف بسته بندی در صورت تمایز کیفیت و بالاتر بودن کیفیت آن نسبت به غرف نمونه، مجاز به اعمال قیمت مطابق قیمت غرف بسته بندی می گردند و اعمال نرخ محصولات فاقد کیفیت، بالاتر از قیمت غرف نمونه در غرف بسته بندی مجاز نمی باشد.

  – وزن مجاز ظروف یک بار مصرف با پایه گیاهی ۵۰ گرم جهت هر بسته (ظرفیت یک کیلوگرمی) و برای ظروف با ظرفیت کمتر از یک کیلوگرم حداکثر ۲۵ گرم می باشد.

  – محصولات بسته بندی شده، می بایست صرفاً به صورت یک رج بسته بندی شود.

  – در صورت عرضه محصولات مجاز بسته بندی به صورت توری به ازای هر کیلوگرم، ۵۰۰ ریال پایین تر از نرخهای مصوب بسته بندی اعمال گردد.

  – قیمت اعلامی برای محصول تمبر هندی، جهت عرضه هر بسته تمبر هندی به صورت بسته های ۵۰۰ گرمی می باشد.

  – در خصوص قیمت محصولات منتخب در طرح دست چین، اعمال نرخ ردیفها ۳۰، ۲۵، ۲۴، ۲۳، ۲۲، ۲۱، ۲۰، ۱۹، ۱۸، ۱۷، ۱۶، ۹، ۶ و ۵ بر اساس قیمت مندرج در ستون بسته بندی بلامانع می باشد.

  – عرضه محصول به صورت دستچین و طرح بسته بندی، صرفاً در غرف دارای مجوز از سوی معاونت بهره برداری مجاز می باشد.

  – در میادین و بازارهای فاقد غرف میوه عادی، اعمال نرخ پرتقال رسمی و آب گیری در غرف نمونه بلامانع می باشد.

  – ** در صورت عرضه لیمو شیرین شمال، نرخ درجه ۲ اعمال گردد.

  روابط عمومی سازمان مدیریت میادین میوه و تره بار شهرداری تهران
  ))))))))))))))

 • وضعیت سه شهرداری شهرستان ماهشهر خوب نیست
  کی باید نظارت کنه؟

 • کسی می تواند بامفاسد برخورد نماید که خود صالح باشه

 • رفتم اصناف ماهشهر پروانه کسب بگیرم
  یه عالمه فیش نوشتند تا برم بانک بریزم
  عجب کار و کاسبی راه انداخته اند؟

 • چرا شریفی دلائل عدم صلاحیتشرا بیان نمی کنه

 • سه قطبی تمام عیار!
  صنعت معدن و تجارت است
  که در دست فردی ناشایست است

 • سه قطبی تمام عیار!
  صنعت معدن و تجارت است
  که در دست فردی ناشایست است

 • فقط شفافیت و عملکرد شیشه ای ادارات راه خروج و اصلاح امور است
  والله چطور میشه آبدارچی اداره صنعت معدن و تجارت ماهشهر ثروتمند بشه
  اگه هر چای که می داد سکه طلا می گرفت این همه ثروت جمع نمی شد!

 • پوراعتمادی!
  دوباره هوس برگشت داری؟

 • فقط خدا کاری کنه و بفریاد برسه

 • بجز صنعت معدن و تجارت چه چیزی در یک شهر مهم است
  بیاید مدیران این عرصه را نقد فرمائیدتا ببینید چه فاجعه های رخ داده است
  این دولت که شریفی کاندید مجلس آن است چه بسر بازار آن آورد و غارتگران متظاهر چه بسر شهروندان آوردند

 • شما چرا گیر دادید به نماینده ها
  تمام چیزهای که گفتیدوظیفه فرماندار است

 • آخه حاج حبیب و حاج خلیل خجالت نمی کشند دوباره آمدند
  تو این شهر غیر از خرابی چی هست

 • باید عملکردها را بررسی و برنامه ها رانقد نمائیم
  وقتی بده و بستان-رشوه-در این شهر بیداد میکنه
  تا آنجا که محدوده را بناحق از یک شهر بزرگ می گیرند و به شهر کوچک جدیدالتاسیس می دهند
  چه فرقی داره نماینده کی باشه
  حیدری،نعمتی یا ارمنی…..

 • به نظر من بزرگان و نخبگان ماهشهر در بازی های سیاسی و انتخاباتی خوب بازی نکرده اند و نمی کنند و عملاً مصلحت اندیشی شخصی را به منافع جامعه شهری شون به طور کامل ارجعیت می دهند،والا شهری که رتبه اول تا حداقل سوم شرکت ها و سازمانهای ثروت ساز کشور را در خودش جای داده و فقط یکی از شرکت هایش به اندازه بودجه عمرانی ۲۰ استان کشور درآمد دارد،نباید چنین اوضاعی می داشت.حتی مسئولین این شهر فاقد توان لازم بودند که بتوانند یک مچموعه تفریحات آبی را از دست پایتخت نشین های تصمیم گیرنده به چنگ بیارند!!.در زمانی که کاندیدهای منتسب به صنعت پتروشیمی که بنا به دلایل بسیاری که در اینجا محل شرح و بسط آن نیست ،انتخاب اونها می توانست بسود شکوفائی هرچه بهتر شهر شود،در همین موج هائی ویرانگری که از امیدیه و هندیجان براه می افتاد ،غرق شدند،باید بدانیم که بزرگان و مردم خوب بازی نکردند.شما کارکرد و ارمغان همه این نماینده ها را با بودجه های بسیار عالی که در اختیار داشتند ،با هم جمع بزنید، ببیند چند درصد جناب امیری که مستقیاً توسعه زیرساخت هایی کلیدی نظیر دانشگاه ،فرهنگ سرا،ورزشگاه را مورد تمرکز قرار داده بود کار کرده اند.در یک کلام به نظر شخصی اینجانب که تمامی نماینده ها ذکر شده در این مطلب را بخوبی بیاد دارم،ماهشهر به نماینده ای که نظر سیاسی کاری متبحر باشه و پیشرفت شهر به مصلحت شخصی اش ارجعیت داشته باشه نیاز دارد تا بتواند حداقل اندکی از حق این شهر را از پایتخت نشین ها بستاند.اما چنین شخصی کی ظهور کند،خدا داند!!!!

 • ماهشهر واقعا شهر خوبی است
  ما ۸ سال خدمت صادقانه داشتیم
  اکبر تبار-مهنس لطف اله اصلاحیان و احمدرضا غفاری سنگ تمام گذاشتن
  حوج صالح شلوغ می کرد
  ای کاش دوباره برگردم ماهشهر

 • مردم معشور سی چه رای بدن
  منش گشته
  حوج حبیب بو یا حوج خلیل یا علیرضا
  چه فرقی ایکونه!!!!!!!

 • اصلاح طلب ها الکی دلخوش نباشید
  فرماندار شما در ماهشهر ،اتاق اصناف شهرستان را که میلیاردها تومان تخلف دارند تایید کرد تامردم ماهشهری ببینن نه تدبیری هست و نه امیدی…

 • وظیفه نماینده مجلس به عنوان نهاد قانونگزار , کمک به این روند و عضویت در کمیسیونهای تخصصی در همین راستاست. در بحث حوزه محل خدمت تعامل با وزرا و استاندار و فرماندار در تعیین و نظارت بر مدیران شهری میباشد. اینکه عده ای دخالت در جز جز مسایل را از نماینده می خواهند درست نیست. مثل داستان اصناف بازرگانی و عملکرد شهردار و… به نظر بنده سردار حبیب آغاجری دراین حیث منطقی متین و قانونی و در مواقع لازم نیز کوبنده و برا عمل نموده است. انتقاد سیاه مانع پیشرفت است. انتقاد منطقی کنیم

 • حاج خلیل مثل هاشمی کار کرد
  بده و بستان داشت
  اطرافیانش به نان و نوایی رسدند

 • حاج حبیب کارائی آن خوب بوده

 • در مورد مطلب جناب چاروسایی میخواستم مطلبی را در همین باره بنویسم

 • لطفا جنگ روانی بین شهرها و مردم نندازید تحلیل شما باعث پراکندگی و هم پیوستگی میشود لذا الان اسامی که شما اوردید بومی بودنه خودشونو معلوم کنند بعد تا بدانیم واقعا دلشون بحالمون چقدر میسوزد که قراره براما کار کنند

 • فقط حاج حبیب آقاجری
  انسانی صالح و مبارز
  ولی خرابی ها بسیار زیاد است

 • آقاجون سید مصطفی موسوی از سه کاندید بالایی رایی بیشتری داره.انشالله
  تا با غارتگران بیت المال مبارزه کنه

 • خیلی ها هستند که از نقش مهندس محمدی کرتلایی در امیدیه هراس دارند چون به نیابت مهندس دانشیار رای اول هر لحظه که بیاییند در امیدیه ایشان است

 • این دوره بیشتر نماینده سیاسی رای میاره که همانا کاندیدای اصلاح طلبان میباشد . هر وقت انتخابات سیاسی شد این اصلاح طلبان هستند که در منطقه و کشور رای بالایی میآورند .مگر اینکه اتفاقی افتد و مردم مثل دوره قبل کنار بکشند و کسی مثل آقاجری که واقعا دل ماهشهریها را بدرد آورد انتخاب شوند. این دوره کاندیدای روشنفکر نیاز است نه متحجر و واپس گرا.ماهشهر کسی میخواهد که از نظر فرهنگی و اجتماعی یک جهشی به این منطقه بدهد و از پتانسیل اقتصادی منطقه به خوبی استفاده کند و تمامی مسولان فرهنگی و اجتماعی و اقتصادی را به چالش بکشد

 • هیچ نماینده ای تاحالا به درد مردم ماهشهر رسیدگی نکرده اند وفقط فکر منافع خودشان هستند

 • احسنت

 • شهروندان که عملکرد فرماندار ماهشهر می بینند
  دیگه به علیرضا شریفی رای نمی دهند
  همین یکی بسه

 • تحلیل شما فوق اشتباه است
  حیات مقدم چکار کرد؟
  مسئولینی را در سه شهر منصوب کرد که ۴ سال است شهروندان گرفتار سوءمدیریت آنها هستند
  حبیب آغاجاری چکار کرد؟ با این مدیران متخلف کنار آمد ! به بهانه مصلحت؟
  علیرضا شریفی چی؟ حرفهای کتابی قشنگی میزنه! وقتی از محدوده ماهشهر سربندر حرف میزنه مرتب از کلمه شهرستان استفاده میکنه
  کدام شهرستان!
  برای رای چه کاره که نمی کنه!
  ما فرزندان ایران شهر نماینده ای را می خواهیم که اصول ثابتی داشته باشه و با شعار مصلحت منافع مفسدین را تامین نکند..

 • سلام .جهت اطلاع دوستان نماینده دور دوم مجلس از حوزه ماهشهر مرحوم غلامرضا رحیمی بودکه اصالتا نجف آبادی بود و قبل ازنمایندگی امام جمعه ماهشهر بود.او فردی با تقوا و دلسوز و سخنور بود.یادمه در یکی از سخنرانی ها نان بی کیفیت و خمیر رو در دست داشت و گفت این حق مردمه.؟متاسفانه ایشان در سانحه رانندگی جان به جان افرین تسلیم کرد.روحش شاد و یادش گرامی

 • تمامی افرادی که نام بردید می توانند تنور انتخابات را داغ کنند. با احترامی که برای همه و نظر شما نویسنده محترم غایلم. باید گفت رزمنده دلاور و مدافع حریم میهن اسلامی سردار حبیب آغاجری مورد تایید اکثر رای دهندگان منطقه بوده و این فارغ از نگاه سیاسی قومی و بخشی بوده است و صداقت گفتار و سلامت رفتار ایشان در دوره فعلی مجلس مبین این صحبت است. انشالله انتخابات پرشور برگزار شود و مردم راضی باشند و حوزه انتخابیه از نتایجش بهره ببرد

 • در جایی ندیده ام که هاهشر پترو شیمی داشته باشه بلکه منطقه ویژه اقتصادی پترو شیمی بنر امام خمینی ست.یک خبر گزاری کافی ست چند بار اطلاعات اشتباه در سایتش قرار دهد تا از اعتبارش کاسته گردد

  • شاید در منطقه نیستید که تا بحال ندیده اید اتفاقا منطقه ویژه اقتصادی و پتروشیمی ماهشهر درست است و در سربرگهای های پتروشیمی های منطقه ماهشهر ثبت شده نه بندر امام بهتر اول یه مقدار تحقیق و مطالعه داشته باشی بعد نظر بدی دوست عزیز

 • سلام . حاج آقا حبیب آقاجری یک کاراساسی باید توی این دوره خودش برای شهروندان وکسبه وبازاریان شهرستان بندر ماهشهر که همانا برخوردقاطعانه با مسئولین اتاق اصناف ماهشهر بود انجام می داد ولی دریغا باز هم ………..

 • به نظر من پدیده این دوره که با اومدنش معادلات را بر هم میزند مهندس محمدی کرتلایی است که به نیابت از مهندس دانشیار به میدان می آید.این در صورتی است که مهندس دانشیار وارد نشود.امیدیه با توجه به حمایت یکپارچه خود از ایشان و دانشیار یقینا نقش اصلی و مهم را در این انتخابات خواهد داشت.ضمنا جناح محمدی کرتلایی اعتدالی است چیزی که تا الان شنیده ایم این است که ایشون به حمایت از مهندس علیرضا شریفی خواهند پرداخت و کناره گیری میکنند که بنده بعید میدانم.اگر این حرف صحییح باشد بی شک با حمایت بالای امیدیه از مهندس شریفی روبرو خواهیم شد و پیروز بی رقیب میدان خواهند شد.

 • تحلیلهافقط به دردخودت می خوره چون آغاجری هیچ کاری نکردکه رقیب باشه فقط بخاطرلابی آمده