جشن توافق هسته ای دست رد مردم به دیپلماسی «احمدی نژاد – جلیلی» بود

هاتف آن روز به من مژده این دولت داد

که بدان جور و جفا صبر و ثباتم دادند

امروز، تلاش های دولت و هیات مذاکره کننده در مورد پرونده هسته ای به یاری خداوند به نتیجه ای مطلوب رسید و اولین گام درجهت تامین منافع ملی و نیز سیر به سوی کاهش تنش ها میان ایران و جهان محکم  و با اقتدار برداشته شد .

احمدی نژاد و جلیلی به عنوان سکان داران اصلی پرونده هسته‌ای ایران در دولت های نهم و دهم، در این دوران با تصمیمات خود کشور را به سمتی بردند که مردم ایران با فاجعه های اقتصادی روبرو شوند. احمدی نژاد به عنوان رئیس دولت پاکدست و سعید جلیلی به عنوان دبیر شورای عالی امنیت ملی، در سیاست خارجی بر این باور بودند که می‌توانند مدیریت جهان را از دست آمریکا خارج کنند و خود آن را به عهده بگیرند. این دو در حالی با کشورهای ۱+۵ پای میز مذاکره می‌نشستند که تصمیم داشتند بدون اینکه هیچ امتیازی به طرف مقابل بدهند، پرونده هسته‌ای ایران را پیش ببرند. آنها بیشتر به دنبال این بودند که اندیشه خود را به طرف مقابل دیکته کنند اما این استراتژی با شکست روبرو شد و موج تحریم‌ها به سوی ایران روانه شد.

رئیس دولت نهم و دهم بارها اعلام کرد که تحریم‌ها کاغذ پاره هستند و از اتخاذ آنها علیه ایران از سوی کشورهای غربی استقبال می‌کند. همین کاغذ پاره‌ها باعث شد تا اقتصاد ایران با مشکلات عدیده‌ای روبرو شود و مردم برای تامین هزینه‌های زندگی خود با مشکل روبرو شوند.

“تنش هایی که در دولت های نهم و دهم در سطح بین الملل به ریاست دولت پاکدست ! انجام شد به طور حتم ضرر و زیان هایی به کشور وارد کرده است که به مثابه  جنگ تحمیلی بود “

همین مشکلات باعث شد تا مردم در انتخابات خرداد ۹۲ به حسن روحانی مسئول سابق پرونده هسته‌ای ایران در دولت اصلاحات رای بدهند تا او کشتی مذاکرات هسته‌ای را به ساحل آرامش برساند. روحانی که رسانه‌ها از به عنوان «شیخ دیپلمات» یاد می‌کنند برای این کار از یکی کارکشته ترین دیپلمات‌های ایران یعنی محمد جواد ظریف استفاده کرد تا به کمک او پرونده هسته‌ای ایران را به سرانجام برساند.

آنروز که رهبری بزرگوار حمایت خود را از دولت دکتر حسن روحانی و تیم مذاکره کننده اعلام کردند، احتمال نیل به چنین دستاوردی اندک به نظر می رسید و با توجه به ملعبه ‌گری‌های آمریکا در دوران آن جنگ افروز جمهوری‌خواه امید به موفقیت در این کارزار ضعیف بود، معذلک ماه‌های طولانی و نفس‌گیری برای سرداران دیپلماسی ایران این اعجوبه‌های عرصه کارزار سیاسی سپری شد و آنان با تلاش و مجاهدت وصف‌ناپذیری از جان و سلامت خود مایه گذاشتند و سرانجام توانستند شهد پیروزی بر کام ملت جاری سازند.

این خوشحالی مردم از تلاش‌های روحانی در عرصه دیپلماسی یک پیام واضح برای احمدی نژاد و جلیلی دارد و آنهم اینکه مردم سیاست‌های آنها را دوست ندارند و ترجیح می‌دهند با دنیا دوست باشند تا دشمن!

مردم منطق، واقع گرایی و لبخندهای  ظریف و روحانی در مجامع جهانی و مذاکرات هسته‌ای را به آرمان گرایی‌ها و اخم احمدی نژاد و جلیلی ترجیح می‌دهند. مردم امروز از روحانی حل مشکلات اقتصادی را می‌خواهند، مشکلاتی که حاصل تصمیمات رئیس دولت نهم و دهم است.

بدون شک امروز جمهوری اسلامی ایران با عنایات حضرت حق و به مدد ارواح طیبه شهدا و امام شهدا با هدایت های روشنگرانه و مدبرانه مقام معظم رهبری، حمایت های حکیمانه رییس جمهور محبوب و دعای خیر آحاد ملت به خصوص خانواده معظم شهدا و با مذاکرات هوشمندانه فرزندان انقلابی و کاردان خود نقطه عطفی را در تاریخ سیاسی نظام بین الملل رقم زده است .

بیژن بهوندی

عضو شورای مرکزی حزب اسلامی کار شاخه خوزستان

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  • سلام.
    هرچند از اینکه نظرم به نمایش گذاشته شود شک دارم واما مینویسم تا حداقل مدیران سایت ومسولین سرویس های مختلف خبری که مطلبی را انعکاس می دهند حداقل انصاف را در انتشار مطالبشان رعایت کنند وصدالبته آقای بهوندی از کنار هم قرار دادن چند واژه کنار هم که حاکی از ذوق زدگی وعدم رعایت انصاف در ادای حق مطلب است نیز بخوانند.
    آقای بهوندی!اینکه بخواهیم جلوه ی کار دیگران را در تخریب آن دیگری ببینید ازانصاف بدور است وحقا در مسئله هسته ای همان دیپلماسی استکبار ستیزی که گویا خیلی به مزاجتان خوش نیامده اجازه چانه زنی های امروز را فراهم کرده!
    اینکه ما وشما نظرات متفاوتی نسبت به عملکردها داشته باشیم طبیعی و حق هر کداممان هست اما نادیده گرفتن تلاش های هر کدام از دوتیم خارج شدن از دایره انصاف است.
    یا علی ع