در صورت شکست گفتگوهای هسته‌ای، قدرتهای جهانی چه گزینه ای در مقابل ایران دارند؟

خورنا – گزینه جنگ که آمریکا بر روی میز نگاه داشته است طرفدار چندانی ندارد و جامعه جهانی نیز مایل به اعمال تحریم‌های فلج‌کننده بر ایران نیست. در نتیجه دوره خطرناکی از تردید پیش خواهد آمد.

آسوشیتدپرس نوشت: اگر گفتگوهای هسته‌ای ایران شکست بخورد، سایر گزینه‌ها برای کنترل برنامه هسته‌ای ایران طرفدار ندارد.
گزینه جنگ که آمریکا بر روی میز نگاه داشته است طرفدار چندانی ندارد و جامعه جهانی نیز مایل به اعمال تحریم‌های فلج‌کننده بر ایران نیست. در نتیجه دوره خطرناکی از تردید پیش خواهد آمد.

این که کدام یک از این احتمالات رخ دهد بستگی دارد به این که کدام یک از طرفین احتیاج بیشتری به توافق هسته‌ای دارد.

آسوشیتدپرس ادامه می دهد: در ظاهر به نظر می رسد ایران موضع ضعیف‌تری دارد اما ایران موضعی اتخاذ کرده است که همگان بر شجاعت آن صحه می‌گذارند.

دولت اوباما نیز که میراث سیاسی اش در معرض خطر است به همان اندازه برای حصول توافق مصمم است.

اسرائیل و کشورهای عرب سنی نظیر عربستان به خاطر تردید نسبت به وعده‌های ایران و نیز توان غرب برای مهار ایران برای حصول هیچ توافقی تمایل ندارند.

در بعد اقتصادی، به نظر می‌رسد جهان برای به‌زانودرآوردن ایران از طریق قطع جریان سرمایه و کالا به این کشور آمادگی ندارد.

این کار مستلزم تحریم پرهزینه زمینی و دریایی این کشور است که از نظر سیاسی نیز انفجارآمیز است و مستلزم اعمال منطقه پرواز ممنوع بر فراز کشوری است که دو برابر و نیم ایالت تگزاس آمریکاست.

ای پی می افزاید: در نتیجه، راه واقع‌گرایانه‌تر افزودن بر فشار تحریم‌های کنونی است اما کشورهای دیگر حتی این مساله را نیز به سادگی نخواهند پذیرفت.

برخی کشورها نظیر چین، هند و ژاپن هنوز هم به مقادیر زیادی از نفت ایران وابسته هستند.

ایران بازار گسترده‌ای دارد که شرکت‌های ریز و درشت مشتاق ورود به آن هستند.

هرچه تحریم‌ها بیشتر باقی بمانند، شرکت‌های جهان بیشتر تشویق می‌شوند که راهی برای دورزدن آن پیدا کنند و در نتیجه، تاثیر افزایش تحریم‌ها کاهش خواهد یافت.

در آمریکا، افزایش تحریم‌های ایران در میان مقامات طرفدارانی دارد اما اشتهای موجود برای افزایش تحریم‌های سازمان ملل و اتحادیه اروپا بسیار کمتر است.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.