نوبت تقابل با مسي و يارانش فرا رسيد/تاريخچه ديدار دو تيم

خورنا: تيم ملي فوتبال ايران، فردا شب در ديدار دوم خود در جام جهاني 2014برزيل، به مصاف تيم ملي آرژانتين مي‌رود.

تيم‌ ملي ايران پس از کسب نتيجه تساوي بدون گل در اولين ديدار خود در جام بيستم مقابل نيجريه از گروه F در ادامه اين رقابت‌ها از ساعت 20:30 شنبه از مرحله دوم گروهي به مصاف تيم ملي آرژانتين مي‌رود.

تيم ملي ايران در نخستين ديدار خود به لطف اتخاذ تدابير بسيار دفاعي کي‌روش و دوندگي زياد بازيکنان توانست مقابل تيم ملي نيجريه که به بازي با قدرت بدني بالا معروف است، يک تساوي کسب کند تا به تعبير سرمربي تيم ملي، تيم ملي ايران در پايان ديدار اول خود در جام جهاني با کسب يک امتياز همچنان در جام جهاني باقي مانده باشد!

تيم ملي ايران که از مدت‌ها پيش در اردوهاي خود روي کارهاي دفاعي کار کرده بود در ديدار با نيجريه در حالي مزد تلاش‌هاي خود را گرفت که اين بازي به مذاق فوتبال‌دوستان سراسر جهان به هيچ وجه خوش نيامد تا جايي که شبکه‌هاي اجتماعي و رسانه‌هاي بين‌المللي مملو از نظرات منفي عليه اين ديدار شد، با اين وجود هيچگاه براي کي‌روش هدف، وسيله را توجيه نکرده و سرمربي پرتغالي کشورمان که مي‌خواست تحت هر شرايطي از ديدار با عقاب‌هاي سبز آفريقايي به يک امتياز برسد، به هدف خود رسيد تا از نظر او همچنان تيم ملي در جام جهاني شانس حضور و حتي شانس صعود را داشته باشد.

در سوي ديگر تيم ملي آرژانتين، قهرمان دو دوره جام جهاني که حتي در جام بيستم نيز نيم نگاهي به کسب قهرماني دارد تا از اين لحاظ هت‌تريک کرده باشد، جام جهاني 2014 برزيل را با بردي خفيف مقابل بوسني آغاز کرد، البته در اين بين شايد آرژانتين مانند هلند و آلمان نتوانست جام جهاني را با بردي پرگل و مقتدرانه آغاز کند اما کسب 3 امتياز و اميدواري به صعود و از همه مهم‌تر گلزني فوق ستاره اين تيم يعني ليونل مسي پس از يک دوره وقفه در جام‌‌هاي جهاني باعث شد تا بارقه‌هاي اميد در دل هواداران آلبي‌سلسته براي فتح سه‌باره جام در کشور همسايه به وجود بيايد.

حال آرژانتين براي اينکه صعود خود به دور يک هشتم نهايي را در پايان دور دوم گروهي قطعي کند چشم به 3 امتياز ديدار با تيم ملي کشورمان دوخته و اين در حالي است که شايد بازي دفاعي شاگردان کي‌روش، بلاي جان شاگردان الخاندور سابلا شده و آنها حداقل در پايان ديدار با ايران نتوانند به اهداف از پيش تعيين شده خود برسند.

در سوي ديگر ميدان براي تيم ملي ايران نوبت تقابل با مسي و يارانش فرا رسيده و شايد يک معجزه با چاشني شگفتي ايران را همچنان در جام بيستم زنده نگه دارد. البته به خاطر اينکه آرژانتين و برزيل از رقباي سنتي هم محسوب مي‌شوند، تيم ملي در ديدار فرداشب خود مي‌تواند روي حمايت هواداران کشور ميزبان نيز حساب کند.

يک ديدار در تاريخچه ديدارهاي دو تيم:

تيم ملي ايران در تاريخ ديدارهاي ملي خود تنها يک بار مقابل آرژانتين در ديداري دوستانه به ميدان رفته که اين ديدار يکي از 10 ديدار بزرگ دوستانه تيم ملي ايران محسوب مي‌شود.

باشگاه رئال مادريد براي جشن 75 سالگي‌اش از تيم ملي ايران براي حضور در يک تورنمنت چهارجانبه دعوت کرد.

بر همين اساس ايران و آرژانتين در استاديوم سانتياگو برنابئو و در حضور 50 هزار تماشاگر روبروي هم قرار گرفتند. آرژانتيني‌ها در دقيقه 14 توسط دانيل برتوني به گل رسيدند و از اين لحظه به بعد ترس ايران فرو ريخت و در نهايت توسط محمد صادقي به گل تساوي دست يافت، اگرچه ايران در ضربات پنالتي باخت، اما اين بازي يکي از به ياد ماندني‌ترين بازي‌هاي تاريخ فوتبال ايران است.

در ترکيب تيم سزار منوتي بازيکنان سرشناسي چون برتوني و اسوالدو ارديلس بازي مي‌کردند که يک سال بعد قهرمان جهان شدند.

تيم ملي ايران نيز در اين ديدار با ترکيب مودت، روشن، اسکندريان، کارزاني، عبداللهي، پروين، قاسمپور، صادقي، جهاني، عادلخاني و نظري و با سرمربيگري حشمت مهاجراني به ميدان رفت.

*بازي در هوايي مطلوب

اين ديدار از ساعت 13 به وقت محلي در ورزشگاه مينيه‌رو بلوهوريزنته برزيل از مرحله دوم گروهي برگزار خواهد شد.

طبق پيش‌بيني سايت‌هاي معتبر هواشناسي بين‌المللي ديدار تيم‌هاي ملي ايران و آرژانتين در هواي مطبوع بلوهوريزنته برگزار مي‌شود.

اين ديدار در هواي 24 درجه سانتي گراد و تقريباً نيمه ابري برگزار مي‌شود. البته طبق پيش‌بيني‌ها در اين روز هيچ شانسي براي بارش باران يا وزش باد شديد وجود ندارد با اين حال با نزديک شدن به ساعت‌هاي پاياني روز از شدت دما تا 13 درجه سانتي‌گراد کاسته خواهد شد.

در ديگر ديدار اين گروه تيم‌هاي ملي نيجريه و بوسني از ساعت 2:30 يکشنبه اول تير ماه به مصاف هم خواهند رفت.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.