تشدید مبارزه با سرقت در خوزستان/ مرخصی و عفو برای سارقان برچیده می شود

خورنا: دادستان عمومی و انقلاب اهواز گفت: به منظور ارتقای امنیت اجتماعی شهروندان و تشدید مقابله و برخورد با سارقان و مالخرها، جلسه فوق العاده ای با حضور رئیس کل دادگستری خوزستان، معاون قضایی رئیس کل، دادستان مرکز استان و سرپرست دادسرای مجتمع ویژه مبارزه با سرقت شهرستان اهواز برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، فرهاد افشارنیا در خصوص تصمیمات این جلسه اظهار کرد: در این نشست آمار جرائم و اخبار و اطلاعات مربوط به جرم سرقت و راهکارهای تشدید برخورد و رسیدگی سریع و عادلانه به این موضوع، مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

افشار نیا تصریح کرد: مقرر شد نیروی انتظامی با سرعت و دقت و جدیت، نسبت به کشف جرم سرقت و اجرای دستورات مقام قضایی و دستگیری متهمان اقدام کند.

وی ادامه داد: متهمانی که تحت این عنوان مورد تعقیب قرار می گیرند و تحویل مجتمع قضایی مبارزه با سرقت می شوند، چنانچه دلایل اتهامی کافی علیه آنان وجود داشته باشد، حتماً بازداشت می شوند و از آزادی آنان تا رسیدگی کامل به پرونده، خودداری می شود.

افشارنیا گفت: همچنین از اعطای مرخصی، عفو، آزادی مشروع و اعمال تخفیف مجازات به محکومان جرم سرقت به جز در موارد استثنایی که محکوم حائز شرایط ویژه باشد، خودداری شود.

وی افزود: در این نشست مقرر شد در تمامی مراحل رسیدگی، اعم از دادسرا، دادگاه های بدوی و تجدید نظر،  شعب ویژه ای با تعیین قضات با تجربه در نظر گرفته شود، تا بیش از پیش احکام قانونی قاطعی در خصوص این افراد صادر شود. همچنین دو شعبه جدید به مجموعه شعب دادسرای ویژه مبارزه با سرقت اضافه و بر تعداد قضات دادگاه های این مجتمع افزوده خواهد شد.

افشار نیا گفت: در پایان این نشست مقرر شد تا به منظور تقویت روحیه و انگیزه نیروی انتظامی و قضاتی که مامور رسیدگی به جرم سرقت هستند، حمایت های مادی و معنوی کافی از آنان صورت گیرد.

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان خوزستان اظهار کرد: امیدواریم با اجرای این راهکارها، از آمار وقوع جرائم کاسته شود و تعداد کشفیات افزایش یابد و بیش از پیش شاهد ایجاد امنیت در سطح جامعه و رضایتمندی مردم شریف استان باشیم.

افشار نیا به سارقان و مرتکبین جرائم خشن و باندی هشدار داد و از مردم خواست تا ضمن رعایت نکات ایمنی و توجه به هشدارهای پلیس و نیروی انتظامی؛ چنانچه تصویر، عکس یا اطلاعاتی از وقوع جرم یا مجرمان، محل فعالیت باندهای سرقت یا محل اختفا و خرید و فروش اموال مسروقه دارند، با شماره تلفن 06114438362 تماس بگیرند و یا گزارش خود را بدون ذکر نام و نشانی، به دفتر سرپرست مجتمع مبارزه با سرقت شهرستان اهواز تحویل دهند.

وی ادامه داد: توصیه می شود مردم اموال خود را بیشتر مورد حفاظت قرار دهند و از نگه داشتن اشیاء قیمتی خود در منزل و بیرون از گاوصندوق خودداری کنند و برای پیشگیری از ضرر و زیان احتمالی، آنها را به صندوق امانات بانک ها تحویل دهند.

افشارنیا با تاکید بر تجهیز منازل به سیستم های روز، از جمله: دوربین های مداربسته و دزدگیر، گفت: شهروندان باید مشخصات اموال خود مانند سریال گوشی تلفن همراه و ابزارهای الکترونیکی را حفظ کنند و از خرید و فروش گوشی ها و وسایل دست دوم بدون فاکتور خودداری کنند.

وی هشدار داد: ترک منزل بدون اطلاع نگهبان و کلانتری محله و همسایه های معتمد، تردد افراد در کوچه های خلوت در ساعات پایانی شب و میانی روز، بستن زیور آلات به کودکان و رها کردن آنان در کوچه ها، از مواردی است که زمینه ی ارتکاب جرم برای سارقان را فراهم می سازد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.