سیب‌زمینی غذای اعیانی شد!

خورنا: قیمت سیب‌زمینی در بازار به کیلویی 3000 تومان رسیده و بر اساس گزارش بانک‌ مرکزی با افزایش 207 درصدی قیمت نسبت به پارسال مواجه‌ شده درحالیکه این محصول به عنوان یکی از کالاهای اساسی همه دهک‌های جامعه است و جایگاه ویژه‌ای در سبد غذایی اقشار کم‌درآمد دارد.

به گزارش ایسنا، بانک مرکزی این بار در گزارش هفتگی خود درباره ” متوسط قیمت خرده‌فروشی برخی محصولات سبد غذایی مردم” به قیمت سیب‌زمینی هم اشاره کرد که با افزایش 207 درصدی مواجه شده است اما این محصول که تولیدش در سال‌های گذشته با افزایش و قیمتش بدون تغییر یا با کاهش نسبی مواجه می‌شد امسال از همان هفته‌های ابتدایی کاملا برعکس شد چراکه پیش‌بینی‌ها نشان می‌داد تولید با توجه به کاهش سطح زیرکشت این محصول کاهش می‌یابد و قیمت‌ها نیز از همان فروردین ماه رو به افزایش رفت.

به گونه‌ای که در نخستین گزارش هفتگی بانک‌ مرکزی نیز که 23 فروردین ماه منتشر شده سیب‌زمینی به مرز کیلویی 1000 تومان در میادین تره‌بار رسیده بود و این قیمت نسبت به هفته مشابه ماه گذشته‌اش 28 درصد افزایش و نسبت به هفته مشابه سال قبل 130 درصد افزایش یافت.

علیرغم نگرانی‌ها از افزایش قیمت سیب‌زمینی مسئولان وقت وزارت‌خانه‌های تجارت و کشاورزی پاسخی ندادند یا وعده‌ دادند که ” قیمت این محصول تا ابتدای تیر ماه کاهش می‌یابد چراکه انبوه تولیدات استان‌های کشور به بازار می‌رسد” اما هر چه از ابتدای سال بیشتر گذشت قیمت این محصول نیز بیشتر شد تا اینکه اکنون مصرف‌کنندگانی که سیب‌زمینی را در اسفند پارسال کیلویی 600 تا 700 تومان می‌خریدند با قیمت‌های نجومی از 2500 تا 3000 تومان مواجه شده‌اند.

شاید به گفته کارشناسان نداشتن الگوی کشت و کمبود یک میلیون تنی سیب‌زمینی که بیشتر مورد تایید انجمن سیب‌زمینی‌کاران است دلیل اصلی این گرانی و قیمت‌های غیر منطقی باشد؛ چراکه نداشتن الگوی کشت باعث شده طی سال‌های اخیر یک سال، سال سیب‌زمینی و سال دیگر سال پیاز شود و هیچگاه تعادلی میان تولید و بازار این دو محصول وجود نداشته است.

از سوی دیگر هم سال‌های گذشته سیب‌زمینی‌کاران که تولید مناسبی برای کشور داشتند هیچ انگیزه‌ای برای برداشت حاصل دسترنجشان نداشتند چراکه قیمت به گونه‌ای بود که حتی ارزش برداشت را هم نداشت اما امسال که به واسطه کاهش سطح زیرکشت و بروز شرایط خاص جوی مانند بارش سیل‌آسای باران، تولید کمتر شده کشاورزان دیگر به قیمت‌های 1000 تا 1500 تومان هم راضی نمی‌شوند.

به گفته حسن محمدی، عضو هیات مدیره اتحادیه سیب‌زمینی‌کاران قیمت‌ تمام‌شده هر کیلوگرم سیب‌زمینی 840 تومان است و سیب‌زمینی‌کاران محصولشان را که پنج ماه در انبارها نگهداری کرده‌اند باید 1500 تا 1800 تومان بفروشند تا بتوانند حاشیه شود حداقلی داشته باشند.

در هر حال به نظر نمی‌رسد حتی با افزایش نرخ ارز و بالا رفتن هزینه‌های تولید و نگهداری محصول قیمت 3000 هزار تومان برای یک کیلوگرم سیب‌زمینی منصفانه به نظر باشد.

گرچه پیگیری‌های ایسنا از مسئولان وزارت جهاد کشاورزی برای بررسی علت واقعی افزایش قیمت این محصول در بازار بی‌نتیجه ماند اما این وزارتخانه که از سال آینده رسما مسئول تنظیم بازار محصولات کشاورزی است باید ضمن در نظر گرفتن منافع بخش تولید به منافع مصرف‌کننده هم توجه کند و نه مانند گذشتگان سیب‌زمینی را برای جمع‌ کردن رأی بیشتر مجانی عرضه کند و در برابر ارزان‌فروشی آن بی‌تفاوت باشد و نه به بهانه حمایت از تولید با گران‌فروشی محصولات کشاورزی در بازار داخلی برخورد نکند.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.