دولت تدبیر و امید مانع بروز بحران در صنعت شکر شد

خورنا: مدیرعامل کشت و صنعت نیشکر دهخدا گفت: مقام های وزارت جهاد کشاورزی و دولت تدبیر و امید با درایت بموقع مانع از بحران در صنعت شکر کشور شدند.

ˈفریبرز کریمی زندˈ روز سه شنبه به خبرنگاران در اهواز افزود: با توجه به تعرفه پایین واردات شکر، سیل واردات این محصول می رفت که بازار شکر و تولید کنندگان را به ورطه بحران بکشد که با چاره اندیشی و ورود بموقع و طرح تعرفه 16درصدی برای دوماه پایانی سال و توقف هرگونه ثبت سفارش جدید، از افت غیر منطقی قیمت شکر جلوگیری کردند.

وی ادامه داد: تولیدکنندگان شکر امیدوارند دولت با وضع تعرفه مناسب همانند آنچه در کشورهای همسایه نظیر ترکیه وجود دارد، وضع تعرفه منطقی را برای سال آینده اجرایی کند.

کریمی زند اضافه کرد: تمام کشورهای جهان به منظور حفظ و حراست از تولیدات داخلی بویژه در بخش کشاورزی خود مبادرت به تعیین تعرفه مناسب می کنند تا علاوه بر ایجاد و حفظ اشتغال، رعایت تناوب زراعی، جلوگیری از برهم خوردن توازن قیمت محصولات کشاورزی و دیگر موارد از امنیت غذایی کافی برخوردار شوند.

وی نمونه داد: مستندات موجود نشان می دهد کشور ترکیه که شرایطی کم و بیش مشابه کشور ما دارد، برای حفظ تولید و مزایای بی شمار، تعرفه واردات شکر را افزون بر 135درصد تعیین کرده است.

مدیرعامل کشت و صنعت نیشکر دهخدا گفت: با وجود اینکه قیمت شکر از سوی دولت به ازای هر کیلوگرم 19هزار ریال تعیین شده بود اما تولید کنندگان به دلیل حجم واردات انجام شده مجبور بودند شکر را با قیمت 17هزار تا 17هزار و 600ریال بفروشند که این امر موجب کاهش نقدینگی و مشکلاتی برای تولید کنندگان می شد.

وی گفت: با وجود فراهم بودن شکر کافی در کشور و ذخیره حدود یک میلیون و 400هزار تنی در سال 92، بدون احتساب تولید سال 93، هیچ نگرانی از باب کمبود شکر وجود ندارد و با اضافه شدن تولید سال آتی به این مقدار، موجودی شکر در وضع مطلوبی خواهد بود.

کریمی زند افزود: این امر می تواند فضای آرامی را فراهم سازد تا دولت با وضع تعرفه منطقی علاوه بر صیانت از حقوق مصرف کننده به رونق تولید و توسعه این صنعت کمک کند.

کشت و صنعت نیشکر دهخدا یکی از واحدهای هفتگانه شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی است که در 25 کیلومتری شمال اهواز قرار دارد.

این واحد ظرفیت تولید یکصد هزارتن شکر خام و 175هزارتن شکر سفید را داراست.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  • باید تورم کاملا کنترل بشه
    برای حمایت از تولیدکنندگان داخلی دو نرخی بودن ارز کار درستی به نظر نمیاد
    البته باید به داد مصرف کننده بدبخت هم رسید،باید درآمدها هم افزایش پیدا کنه