گزارش تصویری از اختتامیه تجلی اراده ملی سی و ششمین جشنواره فیلم فجر در منطقه آزاد اروند

عباس مدحجی . خورنا: اختتامیه ی بخش تجلی اراده ملی سی و ششمین جشنواره فیلم فجر شامگاه پنجشنبه در باشگاه نفت آبادان برگزار شد . این اختتامیه ، پنجشنبه شب در سینمای روباز بریم با مجری گری محمد رضا شهیدی فر میزبان سینماگرانی از کل کشور نظیر داریوش ارجمند ، روح الله حجازی ، کتایون ریاحی ، محمود گبر لو ، بهرام عظیمی ، ساعد سهیلی ، حبیب اسماعیلی ، مارال فرجاد و حمید نعمت الله بود .

اسماعیل زمانی مدیر عامل سازمان منطقه آزاد اروند ضمن خوش آمد گویی به مهمانان و مدعوین از چالشهای بازسازی خرمشهر و آبادان گفت. زمانی با اظهار تاسف از عدم بازسازی اقتصادی دوشهر منطقه آزاد اروند ، علل آن را فارغ از عملکرد دولت ها به بخش خصوصی و نابودشدن محورهای توسعه مربوط دانست و افزود یکی از دلایلی که باعث شد شهرهای آبادان و خرمشهر هنوز هم در بعضی مناطق آثار جنگ را بر چهره داشته باشند ،احیا نشدن محورهای اقتصادی و حیات خود بعد از جنگ است که نتوانستند محورهای توسعه اقتصادی شان را باز سازی کنند. شهرها با کسب و کار شکل می گیرند و توسعه این بخش بیشتر بر عهده مردم است تا دولت ها.
وی در ادامه ، آمادگی خود و سازمان منطقه آزاد اروند را برای حمایت از ایده های اشتغال زا در فرهنگ سینما و هنر را اعلام کرد. همچنین همایون قنواتی رئیس فرهنگ و ارشاد سازمان منطقه آزاد اروند در پایان مراسم بیانیه ای قرائت کرد و از مهمانان و حضار و اصحاب رسانه قدردانی کرد. قنواتی گفت : اکنون پس از گذشت قریب به چهار دهه از تداوم رویداد ارزشمند جشنواره بین‌المللی فیلم فجر و تأثیر به سزای آن در عرصه فرهنگ و هنر این مرز و بوم و سینمای ایران توانسته است در عرصه‌های جهانی دارای هویتی ویژه و مستقل شود. برگزاری بخش تجلی اراده ملی جشنواره در این منطقه که نماد پایداری و همبستگی مردم ایران بوده است که نشان پر معنایی از همراهی و هم‌سوئی هنرمندان سینمای ایران با ارزش‌های بلند انسانی و ملی و اسلامی مردمان این سرزمین است.
سینماگران نیز در بخش های مختلف همزمان با دریافت جوایز خود ، نقطه نظرات خود را کوتاه بیان میکردند . دراین بین داریوش ارجمند و روح الله حجازی که برای فیلم های ماهورا و اتاق تاریک برنده شده بودند از تلاش برای باز کردن عرصه فعالیت برای جوانان گفته و تقدیر ویژه ای از ساعد سهیلی بازیگر جوان و پرکار این دوره ی جشنواره با سه فیلم بعمل آوردند .
دراین مراسم افرادی نظیر جواد عزتی ، حمید نعمت الله ، روح لله حجازی ، داریوش ارجمند ، حمیدرضا آذرنگ ، ساعد سهیلی ، ابراهیم حاتمی کیا و…. برای فیلم هایی نظیر سوتفاهم ، تنگه ابوقریب ، سرو زیر آب ، چهارراه استانبول ، شعله ور ، ماهورا ، اتاق تاریک، به وقت شام و… جایزه گرفتند.

از دیگر مهمانان و حاضرین فعال در منطقه نیز میتوان به هنرمندان : عبدالحلیم تقلبی ، عبدالله حلیات ، مسعود بغلانی ، فواد رابحی ، بهنام کاوه ، کوروش کرم پور و… و مسولان : رضا مردانی ، همایون قنواتی ، سید مرتضی نعمت زاده ، موعود شمخانی، خسرو نشان ، حسین حمید پور و… اشاره کرد.

تاخیر در آغاز مراسم ، حضور کمرنگ رسانه های محلی و و تغییرات جوی در فضای روباز از نکات منفی این اختتامیه بود . اختتامیه در ساعت ۱۰ پنجشنبه شب به کار خود پایان داد تا مهمانان صبح جمعه به تهران پرواز کنند .

 

همایون قنواتی، بهزاد وزیری،سید وحید طباطبائیان هیئت داوران بخش تجلی اراده ملی در منطقه آزاد اروند، با احترام و سپاس از همه آثار شرکت‌کننده در جشنواره، و در راستای توجه هنرمندان به اولویت‌هایی مانند اخلاق، تحکیم نهاد خانواده و آسیب‌های فردی و اجتماعی، به همراه ارزش‌های هنری آثار و آراء خود را بدون ترتیب اولویت و به شرح زیر اعلام می‌دارد:

۱- دیپلم افتخار و جایزه نقدی به ارزش صد میلیون ریال به کارگردان فیلم سینمایی «شعله ور» جناب آقای حمید نعمت‌الله.

۲- دیپلم افتخار و جایزه نقدی به ارزش صد میلیون ریال به نویسنده فیلمنامه فیلم سینمایی «سوءتفاهم» به جناب آقای احمدرضا معتمدی.

۳- دیپلم افتخار و جایزه نقدی به ارزش صد میلیون ریال به تهیه کننده فیلم سینمایی «اتاق تاریک» به جناب آقای روح‌الله حجازی.

۴- دیپلم افتخار و جایزه نقدی به ارزش صد میلیون ریال به بازیگر فیلم سینمایی «ماهورا» جناب آقای داریوش ارجمند.

 

جوایز مرکز ملی فرش ایران:

🔸طراح صحنه دارکوب به آیدین ظریف

🔸طراح صحنه مصادره به اصغر نژادایمانی

🔸طراح صحنه جاده_قدیم به کیوان مقدم

🔸طراح صحنه شعله ور به محمدرضا شجاعی
جوایز سازمان مدیریت منابع آب ایران

🔸جواد عزتی برای بازی در فیلم تنگه ابوقریب

🔸 حمیدرضا آذرنگ برای بازی در فیلم تنگه ابوقریب

🔸ساعد سهیلی برای بازی در فیلم ماهورا

🔸بهرام توکلی برای کارگردانی فیلم تنگه ابوقریب

 

جوایز بیمه ایران

🔸مصطفی کیایی برای کارگردانی فیلم چهارراه استانبول

🔸سعید ملکان برای تهیه‌کنندگی فیلم تنگه ابوقریب

🔸محمدعلی باشه آهنگر برای کارگردانی فیلم سرو زیر آب
جوایز شورای عالی اخلاق پزشکی

🔸جواد عزتی برای بازی در فیلم تنگه ابوقریب

🔸بهرام توکلی برای کارگردانی فیلم تنگه ابوقریب
جوایز انجمن مدیران تولید

🔸 محمدرضا منصوری برای مدیری تولید فیلم تنگه ابوقریب
جوایز بنیاد شهید و امور ایثارگران

🔸ابراهیم حاتمی‌کیا برای کارگردانی فیلم به وقت شام

🔸رضا فرهمند برای کارگردانی مستند زنانی با گوشواره های باروتی

🔸حمید زرگرنژاد برای کارگردانی فیلم ماهورا
جوایز سازمان منطقه آزاد اروند

🔸حمید نعمت‌الله برای کارگردانی فیلم شعله ور

🔸 احمدرضا معتمدی برای کارگردانی فیلم سؤ تفاهم

🔸 روح‌الله حجازی برای کارگردانی فیلم اتاق تاریک

🔸داریوش ارجمند برای بازی در فیلم ماهورا

🔸علی قائم‌مقامی برای تهیه‌کنندگی فیلم جشن دلتنگی
جوایز سازمان سینمایی

🔸مصطفی رزاق‌کریمی برای کارگردانی مستند بانو قدس ایران

🔸حامد جعفری برای تهیه‌کنندگی انیمیشن فیلشاه

🔸هادی محمدیان برای کارگردانی انیمیشن فیلشاه

🔸 رضا فرهمند برای کارگردانی مستند زنانی با گوشواره های باروتی

 

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.