در شورای اداری استان:

استاندار خوزستان خبر داد: سرمایه‌گذاری پنج میلیارد دلاری وزارت نفت در استان با ظرفیت اشتغالزایی بین ۱۰ تا ۱۵ هزار نفر

استاندار خوزستان: وزارت نفت در نظر دارد که برای توسعه مخازن نفت در حدود پنج میلیارد دلار سرمایه گذاری در استان طی سالهای ۹۷ و ۹۸ انجام دهد که برای این دو سال حداقل بین ۱۰ تا ۱۵ هزار نفر اشتغالزایی به منظور احداث چاههای نفت صورت می‌گیرد که به واقع این طرح هم دارای منافع ملی و هم منطقه‌ای است.

خورنا-احمدرضارستمی: در جلسه شورای اداری استان که شامگاه دیشب بیستم آذرماه با حضور معاون اول رئیس‌جمهور در محل استانداری خوزستان برگزار شد غلامرضا شریعتی در مورد اقدامات صورت گرفته در خصوص مصوبه ۱۶ فروردین دولت گفت: اولین بند این مصوبه در مورد مسئله آب و فاضلاب استان است که بنا بود ظرف سه سال آینده مسئله آب آشامیدنی استان ساماندهی و حل شود.

وی افزود: لذا در این خصوص یکی از پروژه‌های بزرگی که پیرامون اصلاح آب آشامیدنی کلنگ زنی شد طرح آب رسانی غدیر بود که قرار است براساس آن ۲۵ شهر و ۱۶۰۰ روستای استان آبرسانی و آب آشامیدنی سالم به آنها ارسال می‌شود.

شریعتی ادامه داد: این پروژه از سال ۸۵ شروع شده بود و تا حدود ۳۵ درصد هم پیشرفت فیزیکی داشت ولی تقریبا دو سالی می‌شد که روند کندی پیدا کرده بود لذا مصوبه ۱۶ فروردین دولت و قولی که رئیس‌جمهور در این زمینه دادند جان تازه‌ای را به این پروژه داد و باعث فعال شدن مجدد آن شد.

استاندار خوزستان عنوان کرد: بنابراین امسال سازمان برنامه و بودجه تعهد کرده است که ۱۲۰۰ میلیارد تومان را به پروژه بزرگ غدیر تزریق کند که البته سهم اعتباری پیمانکار و همچنین کار فرمای این پروژه یعنی آب و برق خوزستان هم جداگانه در نظر گرفته شده است.

وی تصریح کرد: سازمان برنامه و بودجه تاکنون با ۵۰۰ میلیارد تومانی که به صورت سکوک و اسناد خزانه داده و همچنین برگزاری یک فاینانس داخلی با بانک سپه و پارسیان که پیرامون خرید لوله است و هم‌اکنون هم در حال انجام است به تعهداتی که در این خصوص داده، عمل کرده است و تنها ۲۰۰ میلیارد تومان از سهمش باقی مانده که آن را نیز قول داده تا پایان سال تأمین کند و البته از موقع امضاء قرداد تا الان حدود ۴۰ کیلومتر لوله شده کار گذاری صورت گرفته و طبق تعهد تا پایان سال نزدیک به ۷۵ کیلومتر دیگر هم باید انجام دهد.

شریعتی اظهار کرد: پروژه دیگر هم مربوط به اصلاح آب آشامیدنی شمال شرق استان و شهرهای ایذه، باغملک، رامهرمز، قلعه تل، صیدون و همچنین ۴۸۰ روستا و ۱۹ هزار هکتار زمین‌های کشاورزی منطقه است که طرح بصورت فاینانس بوده که مناقصه آن برگزار و یک شرکت ایرانی و فاینانسور نروژی برنده شدند و سپس در شورای اقتصاد تصویب و کار آن انجام شد که احتمالا ظرف دو روز آینده قرارداد آن با هیأت نروژی بسته خواهد شد.

استاندار خوزستان در ادامه به پروژه جنوب شرق استان نیز اشاره کرد و افزود: در این پروژه کار آبرسانی به شهرهای بهبهان، آغاجاری، امیدیه، رامشیر، بندرامام، ماهشهر، هندیجان، بعثت و شهر چمران صورت می‌گیرد که این قسمت هم در حال انجام کارهای خود است.

وی در زمینه موضوع ساماندهی فاضلاب‌های استان عنوان کرد: طی ۱۰۰ روز گذشته ۱۷ هزار متر فاضلاب در استان کار شده و همه پروژه‌ها همه در حال انجام و پیمانکاران آنها نیز تماما تعیین شده است البته به صورت جداگانه در اهواز هم کار در حال انجام است و نیز پنج تصفیه‌خانه هم در پنج شهر جدید استان نیز در حال رفتن به فاینانس هستند.

شریعتی در خصوص اصلاح شبکه‌های آب آشامیدنی استان گفت: از آنجایی هدر رفت آب استان ۴۰ درصد و متوسط کشوری ۲۵ درصد است لذا از طریق اعتبارات استانی ما موظف شدیم سالانه ۳۰۰ میلیارد تومان به منظور اصلاح شبکه آب با کاهش سالانه پنج درصدی تخصیص بدهیم که امیدواریم ظرف دو سال آینده بتوانیم به متوسط ۲۵ درصد کشوری دست یابیم.

استاندار خوزستان اظهار داشت: به منظور مقابله با ریزگردها در استان سال گذشته ۶۲۰۰ هکتار نهالکاری صورت گرفته و امسال هم کار شروع و ۴۲۰۰ هکتار از آن انجام شده و متعهدیم که حدود ۳۰ هزار هکتار دیگر را نیز انجام بدهیم تا به سقف ۴۲ هزار هکتار مصوبه دولت برای سال ۹۶ برای امسال برسیم. البته برای آبرسانی به این نهالها هم جهاد نصر در نظر دارد که یک کانالی را به طول ۴۷ کیلومتر و عرض ۵۰ متر حفر کند که این کار بزرگ خوشبختانه در حال انجام است.

وی اظهار داشت: در بحث تثبیت شن‌های روان دولت ۱۵ هزار هکتار را برای کل کشور مصوبه کرده است که از این مقدار ۱۲ هزار و ۳۰۰ هکتار به خوزستان اختصاص یافته است که ۱۰ هزار هکتار توسط دولت مالچ پاشی یا نهالکاری می‌شود و در خصوص ۲۳۰۰ هکتار دیگر هم از طریق قرارداد با وزارت نفت این کارها به منظور ثبیت شن‌های روان صورت می‌گیرد.

شریعتی بیان کرد: اگر چه سرعت ساماندهی مشکلات برق استان به نسبت آب و فاضلاب و ریزگردها پایین‌تر است ولی این کار خیلی به خوبی شروع شده است و مقره‌های زیادی عوض و از شیشه‌ای به سلیکونی تبدیل شده‌اند و در سیستم توزیع هم کلید بریکر‌های، زیادی هم نصب کرده‌ایم البته ناگفته نماند که کارهای خیلی خوبی هم در جهت پایدار کردن سیستم برق استان نیز صورت گرفته است.

استاندار خوزستان با بیان اینکه با تخصیص آب وزارت نیرو به طرح ۵۵۰ هکتاری این پروژه وارد فاز دوم می‌شود اظهار کرد: در خصوص طرح اشتغال فراگیر با اعتباری بالغ بر ۱۲۴۳ میلیارد تومان در ۳۴ رسته شغلی در حال پیگیری هستیم و براین اساس شورای اشتغال استان را شهرستان به شهرستان تشکیل می‌دهیم زیرا هدف داریم که تمامی ارکان استان و مسئولین شهرستانی و بخشی استان را درگیر به این کار کنیم تا اشتغال‌های لازم که می‌توانند در منطقه خود پایدار باشند را بررسی و سپس معرفی کنند و سپس در کمیته‌های مربوطه طرح شوند.

وی بیان داشت: ستاد تسهیل استان هم با کمک و همکاری بخش خصوصی در حال انجام وظایف محوله بوده و اعتبار ابلاغی در زمینه مشاغل خانگی نیز در حال اجرایی شدن است. طی اقدام موثری که دولت در بحث مشاغل روستایی به مجلس پیشنهاد داده بود و مجلس هم آن را مورد تصویب قرار داد، از میزان ۱/۵ میلیارد دلار مصوب شده در این مشاغل، در حدود ۴۰۰ میلیون دلار به خوزستان اختصاص یافته است که کار ابلاغ آن نیز صورت گرفته شد.

شریعتی ادامه داد: البته در این خصوص یک کار ابتکاری دیگری را نیز در استان انجام داده‌ایم و آن اینکه از محل کمکهای فنی و اعتباری قراردادی را تا سقف ۵۰۰ میلیارد تومان با بانک ملی منعقد کرده‌ایم تا از محل تسهیلات بانک ملی در رفع موانع تولید که دارای سود ۱۸ درصدی هستند برای کارگاههای کوچک و متوسطی که ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارند و همچنین شرکت‌های دانش بنیان، اصناف تولیدی و امثالهم، از این سود ۱۸ درصدی ما ۱۰ درصد پرداخت کنیم. البته اعلام آمادگی هم کرده‌ایم که با بانک کشاورزی نیز برای صنایع تبدیلی، کشاورزی و دیگر صنایع وابسته به کشاورزی هم قرار دادی مشابه منعقد کنیم.

استاندار خوزستان در پایان خبر داد: وزارت نفت در نظر دارد که برای توسعه مخازن نفت در حدود پنج میلیارد دلار سرمایه گذاری در استان طی سالهای ۹۷ و ۹۸ انجام دهد که برای این دو سال حداقل بین ۱۰ تا ۱۵ هزار نفر اشتغالزایی به منظور احداث چاههای نفت صورت می‌گیرد که به واقع این طرح هم دارای منافع ملی و هم منطقه‌ای است.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.