استاندار خوزستان: امسال در تثبیت شنهای روان استان فعالیتها پنج برابر می‌شود

استاندار خوزستان: در طول سالهای ۹۰ تا ۹۵ در بحث تثبیت شن‌های روان توانستیم در حدود بیش از ۱۵ هزار هکتار از اراضی استان را ساماندهی کنیم ولی بنا داریم که امسال بیش از ۱۲ هزار هکتار دیگر را نیز اجرایی کنیم یعنی می‌خواهیم که در سالجاری به میزان پنج ساله گذشته اقدامات تثبیتی در زمینه شن‌های روان انجام دهیم.

خورنا-احمدرضارستمی: در مراسم آغاز عملیات تثبیت ۱۰ هزار هکتار از شنزارهای استان غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان ضمن تبریک ولادت پیامبر اکرم و امام جعفر صادق گفت: خدا را شاکریم که در این روزهای مبارک توفیقی حاصل شد که استارت این کار بزرگ را انجام دهیم.

وی در ادامه به بحث تغییر اقلیم و خشکسالی‌های طولانی مدت پیش آمده در کشور اشاره کرد و افزود: با توجه به اینکه سال گذشته شدید ترین خشکسالی‌ها، در استان خوزستان بوده و امکان تدوام چنینی وضعی هم در سالهای آتی همچنان وجود دارد لذا موضوعات مهمی چون تثبیت شن‌های روان، پاسداری از محیط زیست و همچنین ساماندهی کانونهای ریزگردی برای ما از جمله کارهای اولویت دار و اساسی به حساب می‌آیند.

شریعتی با بیان اینکه کارهای مثبت فراوانی تاکنون در این زمینه انجام شده خاطر نشان کرد: خوشبختانه کلیه کارهایی که در این زمینه انجام شده است بصورت بین بخشی و گروهی در حوزه‌های مختلف استان همراه با بهره‌گیری از یک مدیریت شجاعانه انجام شده که امیدواریم با نظام مند شدنی که در این کارها به وقوع پیوسته این مسئله تا حصول نتیجه نهایی هم ادامه پیدا کند.

وی تثبیت شن‌های روان و بحث ساماندهی ریز گردها را از جمله کارهای زیر ساختی در استان دانست و افزود: حصول نتیجه در این کارها علاوه بر اینکه شرایط زندگی در خوزستان را بهبود می‌بخشد، باعث مهیاء شدن شرایط برای انجام کارهای اقتصادی و فعالیت‌های سرمایه‌گذاری در استان نیز می‌شود و البته اگر این کار صورت نگیرد علاوه بر اینکه باعث از بین رفتن میل و رغبت ادامه زندگی در استان می‌شود بر مبحث سرمایه‌گذاری و رشد اقتصادی استان هم تأثیرات منفی وارد می‌کند.

شریعتی اظهار کرد: در طول سالهای ۹۰ تا ۹۵ در بحث تثبیت شن‌های روان توانستیم در حدود بیش از ۱۵ هزار هکتار از اراضی استان را ساماندهی کنیم ولی بنا داریم امسال بیش از ۱۲ هزار هکتار دیگر را نیز اجرایی کنیم یعنی در سالجاری می‌خواهیم به میزان پنج ساله گذشته اقدامات تثبیتی در زمینه شن‌های روان انجام دهیم.

استاندار خوزستان افزود: بودجه مورد نیاز برای ۱۰ هزار هکتار از این اراضی از محل اعتبارات ملی و اعتبار لازم برای دو هزار و ۳۰۰ هکتار دیگر هم از طریق مصوبه دولت و قرارداد فی ما بین خوزستان و وزارت نفت تأمین می‌شود.

وی با بیان اینکه دولت برای بحث ساماندهی ریزگردها استان اقدام به تصویب مصوبه جداگانه‌ای کرده است اظهار کرد: در امر ساماندهی ریزگردها تا سال ۹۴ حدود سه هزار و ۹۴۷ هکتار اجرایی شد که این میزان در سال ۹۵ پس از اتفاقات و مشکلاتی که به علت وقوع شدید پدیده ریزگردها بوجود آمد در مساحتی بالغ بر شش هزار و ۲۰۰ هکتار از اراضی استان صورت گرفت.

شریعتی ادامه داد: براساس مصوبه دولت قرار است علاوه بر ساماندهی ۴۲ هزار هکتار از کانون‌های ریزگرد استان تا پایان سال ۹۶ ، در حدود ۳۲۰ هزار هکتار دیگر هم ظرف پنج ساله آینده توسط دولت اصلاح شود.

استاندار خوزستان گفت: خوشبختانه علیرغم مشکلات مالی که دولت با آن دست به گریبان است بحث مصوبه ۲۳ هزار میلیارد تومانی دولت که پیرامون ساماندهی پنج مشکل بزرگ خوزستان در آب و فاضلاب، برق، ریزگردها، احیای کارون و فاز دوم طرح ۵۵۰ هکتاری از تاکنون به خوبی توسط دولت پیگیری و دنبال می‌شود.

وی نهال کاری و تثبیت ۳۰ هزار هکتار کانون ریزگردی خوزستان را از جمله برنامه‌های مهم استان دانست و افزود: براساس مصوبه مجلس اعتباری بالغ بر صد میلیون دلار برای تثبیت و مهار کانون های ریزگرد کشور تخصیص داده شد ولی با مجاهدت و پیگیری های که توسط مسئولین ذی‌ربط استان صورت پذیرفت دولت متقاعد شد که ۷۰ درصد این اعتبار به خوزستان داده شود.

شریعتی ضمن بیان این مطلب که سپاه پس از ابلاغ سهمیه بلافاصله کار خود را آغاز کرده، عنوان کرد: در دیگر حوزه‌ها هم قرار بر این است که هشت پیمانکار در هشت جبهه دیگر کار خود را اجرایی کنند تا بتوانیم در کل این ۳۰ هزار هکتار کانون فوق بحرانی را که از ۴۲ هزار هکتار باقی‌ مانده تا پایان سال ساماندهی کنیم.

استاندار خوزستان در پایان خبر داد: براساس پیگیری‌های صورت گرفته در بودجه امسال یکصد میلیون دلار برای ریزگرد‌ها و در حدود ۵۰ میلیون دلار هم در بحث ساماندهی برق خوزستان به تصویب رسیده است که امیدواریم در ادامه پس از تأیید مجلس بتوانیم در سال آینده هم در این مسیر به خوبی حرکت کنیم.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  • استاندار همیشه قول انجام کاردر آینده را میدهد مثل راه اندازی فاز اول مترو که ازمان صدارت چند بار قول داده . صد گفته چون نیم کردار نیست