مردی که مراسم ارتحالش، انقلابی دیگر بود/علی چاروسائی

خورنا: در دنیای سیاست و حکومت کمتر می‌توان حاکم و رهبری را پیدا کرد که بعد از پایان دوره رهبری و حکومتش، همچنان مثل سابق در دل مردم جا داشته باشد و طرفدارانش ریزش نکرده باشند. اما با این حال، با کمی جست و جو در دنیای سیاست می‌توان چنین رهبرانی را که بعد از سال‌ها حکومت مردم را از خود نرنجانده اند و تا پایان خوب مانده اند را یافت.

اما این رابطه مخروطی شکل بین سیاست و محبوبیت حاکمان و رهبران، آنجا به تنگ می آید که یک رهبر بعد از پایان دوره حکموتش، نه تنها ریزش محبوبیت و طرفدار نداشته باشد، بلکه افزایش چشم گیری در تعداد طرفداران و هواخواهانش پدید آمده باشد.

به عنوان نمونه ی بارز از این نوع رهبران، میتوان از امام خمینی(ره) نام برد. بزرگ مردی که مراسم ارتحالش آنچنان غوغایی بود که گویا انقلابی بزرگتر به پا شده است. مراسمی که از شمال تا جنوب و از غرب تا شرق ایران را فرا گرفته بود.

اما مگر حضرت امام چه داشتند که قانون رهبران را زیر پا گذاشتند و روز به روز محبوب تر شدند ؟ شاید یاد آوری نکاتی از فرموده ها و اخلاقیات ایشان بتواند جواب خوبی برای این سوال باشد و نیز راه گشایی باشد برای مسئولانی که دوست دارند مثل آن حضرت باشند.

* همه چیز باید در خدمت پرورش انسان الهی باشد

حضرت امام فرمودند: این اشتباه است که ما می گفتیم که یا می گوئیم که رژیم نباشد بس است دیگر، استقلال باشد بس است، آزادی باشد بس است، نخیر، مسئله این نیست. ما همه اینها را فدای انسان می کنیم، ما انسان می خواهیم، همه فدای انسان، انسان وقتی درست بشود همه چیز درست می شود. در این چند سال کوشش کردند که انسان نباشد، نگذارند یک انسانی پیدا بشود. اینها می دیدند که یک فرد انسان اگر پیدا بشود ممکن است یک ملت را هدایت کند.[۱]

در این گزیده از سخنان امام به وضوح میتوان انگیزه امام را برای انقلاب فهمید و دانست که برخلاف برخی گفته های دشمنان، حضرت امام نه به فکر حکومت و قدرت بوده اند و نه دشمنی شخصی با شاه داشتند. دغدغه حضرت امام تربیت انسان الهی و داشتن یک جامعه مدین، سالم و پیشرو بوده است. عدم قدرت طلبی ایشان و تلاش برای ایجاد یک جامعه سالم و الهی از جمله اقداماتی بود که آن حضرت را از دیگران سوا می‌ساخت و مردم را شیفته تر میکرد.

* منیّت را زیر پا بگذارید!

” انسان در کارهایش، چه در تشکیل حکومتی اش، چه در انقلاب فرهنگی اش، چه در انقلابات دیگرش، نظرش این باشد که یک کار الهی کرده باشد. آن پیش خدا ارزش دارد. مَثَل انبیا همه اش برگشت به این است. که یا خودم یا خدا، یا من یا او، این «من» را اگر انسان زیر پا گذاشت و «او» شد، اصلاح می کند همه چیز را ” [۲]

در این قسمت از سخنان حضرت امام میتوان پی برد که ایشان غرق در معنویات و الهیات بوده اند و هیچ چیز را برای خودشان نمی‌خواستند. مسلم است که چنین انسانی باید با اقبال عمومی، آنهم هر روز بیشتر از گذشته، رو به رو شود.

*عالم محضر خداست

” قلمهایی در روزنامه ها، دستهایی که این قلمها به دست شان است، آنهایی که در رادیو تلویزیون و در سایر جاها سخنرانی می کنند، همه مورد امتحان خدا هستند. آن وقتی که قلم به دست می گیرید، بدانید که در محضر خدا قلم دست گرفته اید. آن وقتی که می خواهید تکلم کنید، بدانید که زبان شما، قلب شما، چشم شما، گوش شما در محضر خداست. عالم محضر خداست، در محضر خدا معصیت خدا نکنید. در محضر خدا با هم دعوا نکنید سر امور باطل و فانی. برای خدا کار بکنید و برای خدا به پیش بروید. اگر ملت ما برای خدا و برای رضای پیغمبر اکرم به پیش برود، تمام مقاصدش حاصل خواهد شد.[۳]

گستره فرمایشات و رهنمودهای حضرت امام به سیاسیون ختم نمی‌شود. ایشان برای قشر خبرنگار هم رهنمودهایی داشتند و مسلما این مسائل را در رفتارهای روزمره خود رعایت می‌کردند. کسی که برای خدا و بدون ترس و حب و بغض از بنده خدا سخنرانی کند، شجاعتش زبانزد خاص و عام میشود. شجاعتی که بر محبوبیت بیش از پیش امام می افزود.

* فتواهای به روز و همگام با نیاز مردم

حضرت امام در خصوص استفتائی که در مورد بازی شطرنج از ایشان شده بود اینچنین پاسخ دادند: بسمه تعالى، بر فرض مذکور اگر برد و باختى در بین نباشد اشکال ندارد.[۴]

این فتوا، نمونه کوچکی از فتواهای شجاعانه ای بود که حضرت امام صادر کردند و توانستند دید بسیاری از کسانی که شناختی از اسلام نداشتند را نسبت به اسلام بازتر و خوشبینانه تر کنند. از همین سو، بر حامیان و پایگاه‌های ایشان افزوده می‌شد.

از نکات اخلاقی امام چه در بعد شخصی و چه در بعد مذهبی و حکومتی هرچه بیان شود، کم است. آن حضرت به دریایی می‌ماندند که هرچه بیشتر با او همراه شوی بر عمق و عظمتش بیشتر پی خواهی برد. عظمتی که مخالفانش را موافق، دشمنانش را دوست و دوستانش را دوست تر می‌کرد.

منابع:

[۱]. صحیفه نور، ج۷، ص ۶۳.

[۲]. امام خمینی(ره)، ۱۹/۹/۱۳۶۴

[۳]. صحیفه امام، جلد ۸، صص ۱۱۲ و ۱۱۳.

[۴]. صحیفه امام؛ ج ۲۱، ص ۱۲۹

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • marzie good
  • zahra خیلی عالی بود؛)
  • علی بهار با درود به شمای عزیز و گرامی باد یاد آن عزیزی که جسمش ققنوس زندگی انسانهایی دیگر شد. آقای چاروسایی عزیز مقاله ای از من به آدرس زیر در فرارو منتشر شده خواستی استفاده بفرما...علی بهار http://fararu.com/fa/news/115174