هشدار اردوغان به اسد: شمارش معکوس رهبری‌‌ تو آغاز شده

خورنا: بنا بر گزارش‌هایی که از آنکارا رسیده است، اتوبوسی که مسافران آن زائران ترکی بودند که از مکه باز می‌گشتند، از مسیر خود منحرف شده و زمانی که کنار جاده توقف کرده بود توسط سربازان به گلوله بسته شد.

بر اثر این تیراندازی راننده اتوبوس و یکی از مسافران زخمی شدند. مجروحان به ترکیه انتقال داده شده‌اند و وزارت خارجه ترکیه نیز این واقعه را تایید کرده، اما موضعی در این زمینه اتخاد نکرده است.

در پی این اقدام سربازان سوری، رجب طیب اردوغان، نخست‌وزیر ترکیه به بشار اسد هشدار داد. وی گفت که با تکیه بر تانک و توپ تنها برای زمانی محدود می‌توان در قدرت ماند.

نخست‌وزیر ترکیه به رئیس‌جمهوری سوریه گفت که شمارش معکوس برای دوران حکومت او آغاز شده است.

نخست‌‌وزیر ترکیه در واکنش به این رویداد در استانبول گفت: «تو می‌توانی با تانک و توپ در قدرت بمانی، ولی تا نقطه‌ی معینی. ولی روزی خواهد رسید که تو نیز باید صحنه را ترک کنی.»

به گزارش خبرگزاری فرانسه، اردوغان با اشاره به مصاحبه‌‌ی چند روز پیش بشار اسد گفت: «کسی نمایش می‌دهد و می‌گوید “من می‌جنگم و می‌میرم”. ولی علیه چه کسی می‌خواهی بجنگی؟ می‌خواهی برادران مسلمانی بجنگی که در کشورت آنها را رهبری می‌کنی؟»

بشار اسد روز شنبه (۱۹ نوامبر) در آخرین مصاحبه خود با روزنامه بریتانیایی “ساندی تایمز” گفته است که تسلیم فشارهای جهانی نخواهد شد. او تاکید کرده است که در صورت حمله نیروهای خارجی حاضر است بجنگد و کشته شود.

خبرهای دیگر از ترکیه حاکی است که دو اتوبوس مورد اصابت گلوله قرار گرفته‌اند. این خبر توسط یکی از “کمیته‌های محلی هماهنگ کننده اعتراض‌ها” داده شده که ویدیویی هم از حادثه منتشر کرده است. در این ویدیو دیده می‌شود که شیشه‌‌‌های اتوبوس شکسته شده است.

زائری که زخمی شده است به خبرگزاری آناتولی گفته است «ما کاروانی از هشت یا نه اتوبوس بودیم. ابتدا یک ماشین قرمز با چهار سرنشین دیدیم که به سوی ما شلیک کرد. ما نمی‌دانیم چرا به ما شلیک کردند. ممکن بود کشته شویم.»

به گزارش خبرگزاری آلمان، بر اساس اطلاعات اپوزیسیون سوریه، ارتش بشار اسد خود را برای یک عملیات گسترده‌ی نظامی در سراسر کشور آماده می‌کند. این عملیات “روز قیامت” نام دارد.

گفته می‌شود در صورتی که شورای امنیت بخواهد قطعنامه‌ای علیه رژیم سوریه صادر کند، این عملیات اجرا خواهد شد.

«شلیک به دفتر حزب بعث، کار مخالفان نبوده است»

سخنگوی مخالفان سوری گفته است که شلیک خمپاره به سوی دفتر مرکزی حزب بعث سوریه در دمشق، کار مخالفان نبوده است.

به گزارش فعالان حقوق بشر سوریه سربازان و نیروهای امنیتی این کشور در خانه‌گردی‌های امروز خود چهار نفر را کشته‌اند. آن‌ها در شهرهای حمص و کوثر نیز چهار نفر دیگر را نیز به قتل رسانده ‌و بسیاری را زخمی کرده‌اند.

سازمان ملل حدود دو هفته پیش آمار کشته‌شدگان از زمان آغاز اعتراض‌ها را ۳۵۰۰ نفر اعلام کرده، ولی شمار قربانیان هر رو به افزایش است.

با وجود خطر تحریم، سوریه وقعی به مهلتی که اتحادیه عرب به این کشور داد تا خشونت علیه شهروندان را متوقف کند، نگذاشته است. این مهلت روز شنبه شب به پایان رسید.

وزیران خارجه کشورهای اتحادیه عرب روز پنج‌شنبه این هفته مذاکرات خود درباره بحران سوریه را در قاهره ادامه می‌دهند. اتحادیه عرب با درخواست سوریه مبنی بر تجدیدنظر در توافقی که با این اتحادیه کرده بود مخالفت کرده است. بر اساس این توافق از سوریه خواسته شده است با ورود ناظران به این کشور موافقت کند.

در این میان دولت سوریه برای ورود ناظران اتحادیه عرب شرایطی گذارده است که از نظر این اتحادیه قابل قبول نیست. مقام‌های سوریه گفته‌اند که در متن توافق اولیه باید تغییراتی وارد شود. اتحادیه عرب پیشنهادهای جدید سوریه برای تغییر متن توافقنامه را به کلی رد کرده است.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.