علم‌الهدی: شیش و بش ساخته‌اید‏ که هم‌جنس بازی ترویج کنید؟

خورنا: امام جمعه مشهد گفت: هنر چیزی است در کنار علم، مگر می‌شود همه مولود و بازده‌ هنر فقط خنداندن و رقاصی و طنز باشد؟

آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی دیروز در خطبه‌های نماز عید قربان در رواق امام خمینی(ره) حرم مطهر، با اشاره به آیه‌ای از قرآن که در آن حضرت موسی(ع) به برادرش هارون(ع) می‌گوید “وَ اَصلِح وَ لاتَتّـبِع سبیل المُفسِدین” افزود: هارون پیامبر و معصوم بود و پیامبر معصوم، خطاکار و مفسده کار نیست، پس این خطاب موسی به هارون در حقیقت اعلام خطری نسبت به کل بنی‌اسرائیل بود.

وی با بیان اینکه در آن زمان فرعونیان در رودخانه نیل غرق شده بودند و بنی‌اسرائیل از شرّ فرعون و فرعونیان نجات پیدا کرده بودند و هنوز مفسده‌ای در میانشان شایع نبود، ادامه داد: موسی با این سخن، می‌خواهد بگوید من از بین شما می‌روم و غایب می‌شوم، اما اینگونه نیست که جامعه شما یک جامعه صد درصد کامل باشد؛ افرادی در جامعه شما هستند که فرصت‌طلب و قدرت‌طلبند و از هر جریان و وسیله و مساله‌ای می‌خواهند، ابزار و دستاویزی برای رسیدن به قدرت بسازند و ممکن است در راه فرصت طلبی و رسیدن به مقام‏‍، واقعا فساد کنند.

امام جمعه مشهد تصریح کرد: موسی با این سخن، می‌خواست خطاب به بنی‌اسرائیل بگوید اینگونه نیست که فساد فقط در فرعون و فرعونیان بود و حال که آن‌ها از بین رفته‌اند‏ دیگر مفسدی هم نباشد و حتی در بین افرادی که درباره‌شان احتمال فساد نمی‌دهید، وجود دارد.
وی در ادامه به تفسیر علامه طباطبایی از این آیه در کتاب تفسیر‌المیزان اشاره کرد و گفت: مرحوم علامه طباطبایی در تفسیر این آیه می‌گوید مقصود از “مفسدین” در این آیه شریفه کسانی بوده است که مترصد فرصت و منتظر موقعیتی بوده‌اند که بتوانند از آن استفاده و در عرصه فرصت‌طلبی و قدرت‌خواهی، خودشان را به یک مقام و منال برسانند و موسی حساب می‌کرد غیبت ۳۰ یا ۴۰ روزه‌اش ممکن است همان فرصتی باشد که این افراد به دست می آورند.

آیت‌الله علم‌الهدی با اشاره به استکبارستیزی جامعه خاطرنشان کرد: خوشبختانه ما امروز در جامعه‌مان در جبهه مقابله با استکبار تا آن‌جا پیش‌رفته و پیروز شده‌ایم که قابل تصور نبود و این یک واقعیت است که دشمن ناپاک مستکبر در مقام مقابله با ما روزبه‌روز ضعیف‌تر و نکبت‌تر و خاک‌نشین‌تر شده است.

وی ادامه داد: این واقعیت تا به آنجا رسیده که یک نظامی که ادعای مدیریت جهانی دارد اصلا قدرت تعقل و تدبیرش را از دست داده و حتی در برخوردهایش هم نمی‌تواند تدبرکند‏ و همان‌ها که به اسم مبارزه با تروریسم آمدند و عراق و افغانستان را اشغال کردند، امروز خودشان در کنگره آمریکا رسما دولت را موظف به ترور می‌کنند و مهر ابطالی بر شخصیت ادعایی مبارز با تروریسم‌ خودشان زده و نمی‌فهمند که چه می‌کنند.

عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به سفر اخیر دبیرکل آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای به آمریکا، این سفر را در راستای دیکته نظرات آمریکا به وی ارزیابی و تصریح کرد: وقتی رجال سیاسی ما ادعا کردند که آقای دبیرکل انرژی هسته‌ای به این دلیل به آمریکا دعوت شده تا به او دیکته شود که علیه ما در شورای حکام گزارش بدهد، به جای اینکه حرف ما را رد کنند‏، خودشان آمدند و اقرار کردند؛ اوباما صریحا گفت که چند روز دیگر،‌ دبیرکل آژانس بین المللی هسته‌ای علیه ایران گزارش خواهد داد یعنی اقرار کرد که ما به او دیکته کرده‌ایم این را بگوید.

وی ادامه داد:‌ این‌ها، با این همه ادعای مدیریت جهانی‌ و عقل‌ دنیا بودن‌شان‏، چنان دست و پایشان را گم کرده‌اند که استکبار جهانی و آمریکا مثل سگ هاری شده‌اند و با حالت درندگی و افسار گسیخته خودش را به این طرف و آن طرف می‌زند.

امام جمعه مشهد با استفاده از آیه فوق و با اشاره به وضعیت کنونی جهان به گلایه از برخی افراد و جریان‌های فاسد و قدرت‌طلب پرداخت و خاطرنشان کرد: در داخل جامعه ما مفسدین، جریان‌های فرصت‌طلب و قدرت‌خواه و انسا‌ن‌های سودجویی هستند که به عناوین مختلف می‌خواهند از موقعیت‌های متنوع این کشور استفاده کنند و بدون در نظر گرفتن اسلام، قرآن و موقعیت خاص امروز ما در تقابل با دنیای کفر، فقط به فکر این هستند که خودشان به مقام و موقعیت و پول و پله برسند و در این راه دست به هر جنایت و خلافی می‌زنند.

وی تاکید کرد: ‌این‌ها همان مفسدینی هستند که موسی هنگام رفتن به کوه‌طور به بنی‌اسرائیل، از شرّشان اعلام خطر کرد و قول و اخطار موسی در جریان گوساله سامری کاملا محقق شد و ما نیز اکنون در آن شرایطیم.

آیت‌الله علم‌الهدی با تشریح شرایط موجود در جامعه به گلایه از وضعیت هنر در کشور پرداخت و اظهار داشت: متاسفانه در جامعه پیشرفته ما که رشد فناوری، توسعه تکنولوژی و توانمندی بالای‌ ما در اختراع و ابتکار بدون وابستگی به هیچ قدرت جهانی دنیا را متعجب و حیرت‌زده کرده است، عرصه هنر برای ما شده خانقاه یک مشت عناصر مفسد و فرصت‌طلب و با این هنر بر پیکر اسلام و دین و انقلاب چه ضربه‌ها که وارد نمی‌کنند.

وی ادامه داد: آمریکا با همه توانمندی‌اش دارد با ما می‌جنگد، مبانی ما را می‌خواهد از بین ببرد، عقاید جوان‌های ما را می‌خواهد نابود کند و عفت و عصمت را در کانون اندیشه و دل جوانان‌مان بکشد و برای هر حمله و تهاجم فرهنگی که می‌خواهد به ما بکند، هالیوود را استخدام کرده و آن‌ها برای ابطال عقاید ما فیلم و سریال می‌سازند و وقتی برای از بین بردن مبانی‌ ما این‌گونه دارند از جریان هنرشان استفاده می‌کنند، هنر ما هم باید در استخدام مقابله با استکبار و تحکیم مبانی اعتقادی‌ و مبارزاتی‌مان با مستکبران باشد‏، ولی متاسفانه این هنر فیلم‌سازی و سینما در جهت براندازی خود ما استخدام شده است.

آیت‌الله علم‌الهدی با گلایه از روند نظارت بر فیلم‌های اکران شده در سینماها گفت: متاسفانه یا کسانی بر این فیلم‌هایی که دارد روز به روز می‌آید، نظارت نمی‌کنند و متولیان فرهنگی چشم و گوششان را بسته‌اند و یا اگر نظارت می‌شود، خود آن‌ها هم از جنس همین مفسدین هستند که صدایشان درنمی‌آید.

وی تصریح کرد: ما مخالف خنده و شادی مردم نیستیم، اما عزیزان! هنر چیزی است در کنار علم، مگر می شود همه مولود و بازده‌ هنر فقط خنداندن و رقاصی و طنز باشد؟‌ مردم به چه قیمت بخندند؟‌ شما فیلم شش و بش درست کنید‏، مردم را بخندانید و هم‌جنس بازی را ترویج کنید؟ این فیلم برخلاف عفت عمومی روی پرده سینما بیاید و یک متولی فرهنگی دردش نیاید؟ و بعد وقتی حمله‌ها زیاد و افتضاح می‌شود فیلم پایین کشیده شود؟ اصلا چرا باید این فیلم اکران بشود؟‌ یعنی این درست است که وقتی هالیوود دارد فیلم می‌سازد که دین و ایمان ما را ریشه کن کند، در داخل کشور هم فیلم بسازند برای اینکه جوانان را بی‌عفت کنند؟ این واقعا وضعیتی است که ما داریم؟

امام جمعه مشهد خاطرنشان کرد: در کشوری که استعداد جوانان برجسته‌اش، آنان را دانشمند هسته‌ای کرده است و عظمت این جامعه و امت را بر دنیا اثبات کرده، در کشوری که دارد ماهواره اختراع می‌کند و صنایع موشکی‌اش در مقابله با کفر، دنیا را مبهوت کرده است؛ آن وقت فیلم‌ساز، هنرمند و هنرشناس این چنین جامعه‌ای باید بیاید فیلم بسازد و دست به دست آمریکا بدهد و ریشه مبانی اعتقادی و فکری جوان را از بین ببرد؟ ‌این واقعا درست است؟ کسی هم صدایش در نیاید و با کمال بی‌باکی بگذارند این فیلم کثیف و مضر برود روی پرده و اکران شود.

وی تاکید کرد: این‌ها همان هستند که موسی به هارون گفت “ولا تتبع سبیل المفسدین” یعنی هارون! خطر مفسدین بر این بنی‌اسرائیل فرعون‌کش و در این جامعه‌ای که فرعون را از بین برده‌اند آن‌قدر زیاد است که حتی تو هم نمی‌توانی در مقابلش مقاومت و مقابله کنی، اما با این حال “و لا تتبع سبیل المفسدین” و انقلاب و نظام و مردم غیور و دلاور و قهرمانی که استکبار جهانی را این گونه به زانو درآورده‌اند متاسفانه اکنون جامعه شان حاوی مفسدینی است که دست در دست دشمن ما که برای نابودی اعتقاد ما هالیوود را استخدام کرده است، این‌ها نیز می‌آیند و علیه مبانی اعتقادی و عفت جوانان ما فیلم می‌سازند.

امام جمعه مشهد در پایان سخنانش با استغاثه به درگاه خداوند گفت: پروردگارا! به عزت اولیایت در این نظام و در این جامعه انقلابی سودجویان و فرصت طلبان و قدرت پرستانی که می‌خواهند پا بر شانه‌های این امت و مردم شهید داده و وفادار بگذارند و برای خودشان پول و پله و مقام دست و پا کنند و به کیان انقلاب و عظمت اسلام و خون شهدا توجه ندارند‏ قبل از عذاب آخرت به ذلت دنیا مبتلا بگردان و خدایا! کاری کن که این سودجویان نان به نانشان نرسد و در برابر جامعه بدبخت و ذلیل و مفلوک شوند.