آیت‌الله موسوی‌اردبیلی: تغییر نظام ریاستی به پارلمانی موجب کاهش سطح مشارکت مردم می‌شو

خورنا: مدیر مسوول و شورای سردبیری گروه رسانه‌ای فرهنگ آشتی با آیت الله العظمی موسوی اردبیلی از مراجع معظم تقلید دیدار و گفتگو کردند.

آیت‌الله العظمی موسوی‌اردبیلی درخصوص تغییر نظام ریاستی به پارلمانی گفت: تغییر نظام ریاستی به پارلمانی و انتخاب رئیس‌جمهور توسط پارلمان موجب کاهش سطح مشارکت مردم می‌شود اما تصورم این نیست که به این زودی‌ها سیستم پارلمانی برقرار شود و فکر می‌کنم این امر یک تصمیم جدی از نظر مقام رهبری نباشد و اتخاذ این تصمیم و اجرای آن نیازمند مدت زمان زیادی است.

وی افزود: انتخاب رئیس‌جمهور توسط مردم موجب تقویت حضور مردم در عرصه سیاسی و مشارکت حداکثری می‌شود حال چطور می‌شود که این تغییر اتفاق بیفتد؟ به نظر من این مساله خیلی جدی به نظر نمی‌رسد. آیا مردم اشتباه می‌کنند و مجلس اشتباه نمی‌کند؟ و آیا مجلس از هرگونه اشتباه و خطایی مبراست و مردم درست تصمیم نمی‌گیرند؟

وی با انتقاد از عملکرد مجلس در دادن رای اعتماد مجدد به وزیر اقتصاد گفت: اقدام مجلس در رای دوباره به وزیر اقتصاد یک امر ظاهری و یک استیضاح ظاهری بود. درست نبود با یک معذرت‌خواهی سر و ته ماجرا را هم بیاورند ولی به طور کلی تمام صحبت من این است که ما باید به مردم اعتماد کنیم و عدم اعتماد به مردم هیچ نفعی برای ما نخواهد داشت.

این مرجع تقلید خاطرنشان کرد: از من سوال می‌کنند درباره پارلمانی‌شدن نظام سیاسی، اما باید دید موافقان و مخالفان چه کسانی هستند و چه افرادی در این ماجرا نفع می‌برند و صلاح مملکت در این میان چیست؟

وی ادامه داد: از قدیم مرسوم بوده که مردم از رئیس‌جمهور نالان بودند من این را نمی‌دانم و فکر هم نمی‌کنم طرح تغییر جدی باشد چرا که این طرح مخالفان زیادی دارد و برای من مخالفان و موافقان این طرح و استدلال‌شان روشن نیست همچنین تاکنون نشنیدم کسی به طور جدی پیگیر این مساله باشد. و این مسئله به طور جدی هم اکنون مطرح نیست.

آیت‌الله العظمی موسوی‌اردبیلی تصریح کرد: اخیراً صحبت‌هایی از طرف من درخصوص انتخابات گذشته نقل شده و به گوش من رسیده که مطلقاً صحت ندارد و من بنا هم ندارم در این شرایط صحبتی بکنم تمام ادعاهای مطرح شده کذب و دروغ است و اظهارات قبلی هم دروغ است اخیراً هم رسانه‌ها مطلبی منتشر کردند که برنامه‌ای برای انتخابات داریم اما من نه به کسی زنگ زدم و نه کسی به من زنگ زده است و این مسئله هم کذب است و بیان این مسایل در شرایط حال اصلاً لزومی ندارد.

وی ادامه داد: مساله دیگر اینکه اگر بنا باشد درخصوص مساله‌ای اطلاع‌رسانی کنم و یا مواضعی اتخاذ کنم حتما از طریق دفترم به اطلاع عموم خواهم رساند اما الان طوری شده که هرکی هرچه می‌خواهد می‌گوید و بعد هم به این موضوع می‌خندند و باید بگویم که این مسله اصلاً درست نیست.

همچنین آیت‌الله العظمی موسوی‌اردبیلی در مورد استفاده ابزاری از دین اسلام نیز هشدار داد و گفت: ما نباید هرکاری را انجام داده و کلمه اسلام را به گوشه کارمان بیفزاییم چون این مورد که ما از اسلام برای رسیدن به اهداف شخصی استفاده کنیم اصلاً جایز نیست و این موضوع می‌تواند باعث وارد کردن ضرباتی به اسلام باشد.

وی همچنین به مدیر مسول روزنامه فرهنگ آشتی توصیه کرد: در روزنامه خود سعی کنید که بیشتر از مطالب اسلامی استفاده کنید چون این موضوع در نزد خداوند دارای اجر و ثواب می‌باشد.

این مرجع تقلید در پایان گفت: بنده داری ۴ کتاب در حوزه اقتصادی هستم که هنوز آن‌ها را چاپ نکردم و فکر هم نکنم که به چاپ برسد.

آیت‌الله العظمی موسوی اردبیلی در انتهای دیدار از مدیر مسوول روزنامه فرهنگ آشتی در مورد وضعیت روزنامه و اوضاع و احوال این گروه رسانه‌ای و سوابق آن نیز پرسید که امامی ناصری با بیان وضعیت روزنامه گزارشی در باره فعالیت‌های خبری گروه رسانه‌ای فرهنگ آشتی ارائه داد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.