فرمان تشکیل قرارگاه دفاع سایبری صادر شد

خورنا: رئیس سازمان پدافند غیر عامل کشور با اعلام اینکه دستور تشکیل قرارگاه دفاع سایبری در کشور به صورت رسمی امروز به اینجانب ابلاغ شد، گفت: هدف دفاع و رصد تهدیدات سایبری علیه زیرساخت‌های امنیت ملی کشور است.

سردار غلامرضا جلالی رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با اعلام این مطلب افزود: از دیگر وظایف قرارگاه دفاع سایبری کشور اعلام هشدارهای ملی در برابر تهدیدات امنیتی کشور، ایمن‌سازی زیرساخت های کشور نسبت به تهدیدات سایبری و ایجاد توان بازدارندگی در حوزه سایبری است.

وی با بیان اینکه قرارگاه دفاع سایبری به توید نرم‌افزارهای بومی جهت اجرایی شدن سیاست‌های مقام معظم رهبری کمک می‌کند، گفت: در این رابطه ساختار مشترکی بین وزارت دفاع، سازمان پدافند غیرعامل کشور، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ایجاد کرده ایم که در این غالب مرکز دفاع سایبری بتواند پروزه‌ها و نرم‌افزارهایی که عمدتاً کارکردهای زیرساختی برای کشور دارد مانند نرم‌افزارهای کاربردی را با استفاده از ظرفیت‌های دانشگاه‌ها، شرکت‌های خصوصی و محققین تولید کند.

او رسالت قرارگاه دفاع سایبری را اجرایی کردن سیاست‌های کلی نظام در رابطه با امنیت فضای تبادل اطلاعات عنوان و ابراز امیدواری کرد: بعد از این ابلاغی که امروز انجام شد، بتوانیم هماهنگی‌های لازم را بین دستگاه‌های متولی اصلی امنیت و دفاع کشور که شامل وزارت اطلاعات، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، وزارت دفاع، سازمان پدافند غیرعامل و همچنین سایر بخش‌ها مانند وزارت صنایع که می‌توانند در این زمینه موثر باشند در واقع همسویی و هماهنگی‌های لازم را ایجاد کنیم تا یک دفاع همه‌جانبه را از زیرساخت‌های کشور داشته باشیم.

جلالی دومین اقدام قرارگاه دفاع سایبری را تدوین سند دفاع غیر‌عامل و تهیه برنامه جامع دفاع سایبری به شمار آورد و افزود: در این رابطه برنامه ۵ ساله برای کشور تدوین خواهیم کرد که قطعاً به ظرفیت‌های علمی کشور توجه خواهیم کرد.

وی با تأکید بر اینکه امسال دفاع سایبری در برنامه همه دستگاه‌ها و وزارتخانه‌ها جزء اولویت‌های مهم ما به شمار می‌آید، گفت: در این رابطه علاوه بر انجام تست‌های نفوذ، کنترل و ایمن‌سازی، مانورهایی را هم در این حوزه اجرا خواهیم کرد.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل اقدام دیگر قرارگاه دفاع سایبری کشور را برگزاری کنفرانس دفاع سایبری با محوریت جهاد دانشگاهی، سازمان پدافند غیرعامل، انجمن علمی پدافند غیرعامل و مرکز دفاع سایبری دانست و افزود: کنفرانس دفاع سایبری پنجم و ششم بهمن ماه سال جاری برگزار خواهد شد، به گفته جلالی، قرارگاه دفاع سایبری تلاش می کند که مفاهیم دفاع سایبری را از حوزه اندیشه به حوزه‌های اجرایی وارد کند.

وی تصریح کرد: تهیه و تدوین اسناد اجرایی و کاربردی برای دفاع سایبری از کشور در دستور کار است.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل با بیان اینکه مدل دفاع سایبری در هر کشوری متناسب با شرایط آن کشور است، گفت: ما باید سعی کنیم که مدل بومی دفاع سایبری کشور خود را که در آن نقش همه سازمان‌ها و نهادها مشخص شده‌اند تهیه و ارائه کنیم.

جلالی در بخش دیگری از این گفت‌وگو خبر از نامگذاری روز ۸ آبان ماه روز پدافند غیرعامل خبر داد و افزود: مقام معظم رهبری ۸ سال گذشته در هشتم آبان‌ماه فرمان تشکیل سازمان پدافند غیرعامل را صادر فرمودند که بر این اساس با گردش کاری که خدمت معظم‌له انجام شد ایشان با نام‌گذاری امروز به عنوان روز پدافند غیرعامل موافقت کردند.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *