خودروهایی که خودشان پارک می‌شوند!

خورنا: به دنبال افزایش توجه خودروسازان به تولید خودروهای هوشمندتر و خودکار، شرکت جنرال موتورز قصد دارد سیستم پارک کردن خودکار خودروهای خود را ارتقا داده تا پس از پیاده کردن راننده، خود به جست‌وجوی جای خالی پارک بگردند.

به گفته این شرکت، این کار از لحاظ سوختی بسیار با صرفه‌تر از حضور راننده و انتظار آن برای خالی شدن جای پارک خواهد بود.

افزایش بهره‌وری سوخت یکی از مزایایی وعده داده شده خودروهای هوشمند است که می‌تواند با پیش‌بینی مقصد راننده، مسیریابی مجدد در منطقه پیش‌بینی‌شده پر ترافیک و سفرهای کاروانی، به کاهش مصرف سوخت کمک کند.

پیش از این مفاهیم پارک خودکار خودرو ارائه شده بود و شرکت جنرال موتورز، مفهوم جدید خود را با نام EN-V معرفی کرده است. در این مفهوم، راننده از خودرو پیاده شده و به کار خود خواهد پرداخت؛ در حالیکه خودرو به دنبال جای خالی مناسب پارک گشته و سپس راننده، در زمان نیاز، از طریق برنامه گوشی همراه هوشمند، خودرو را به سوی خود فرا خواهد خواند. اکنون آزمایشگاه ادغام برقی و کنترلی جنرال موتورز، در حال کار برای ممکن ساختن این فناوری است.

خودروسازان در دهه‌های اخیر بر روی خودکارسازی خودروها کار کرده‌اند؛ اما اخیرا این تلاش‌ها در پی رقابت سازمان پروژه‌های تحقیقاتی دفاعی پیشرفته آمریکا برای ساخت خودروهایی با قابلیت حرکت خودکار در یک محیط شبیه سازی‌شده شهری شدت یافته‌است.

تیم شرکت جنرال موتورز و دانشگاه کارنگی ملون در این رقابت برنده شدند.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.