جشنواره بومی محلی بختیاری- سردار شهید علی مردان خان بختیاری

خورنا: به مناسبت بزرگداشت رشادت های غیور مرد بختیاری، سردار شهید شیر علی مردان خان، همایشی به درخواست امام جمعه شهرستان مسجدسلیمان حجه الاسلام والمسلمین حاج آقا امینی در ۲ فروردین ۹۳ در منطقه گلف مسجدسلیمان در ساعت ۱۳ برگزار می شود که به جاست برای معرفی رشادت ها و قیام های مردمان بختیاری در طول تاریخ، چنین همایش هایی در تمام شهرهای بختیاری نشین از جمله شهرستان هفتکل برپا بشود.

زندگینامه علیمردان خان بختیاری چهار لنگ (شیر علی مردان)

قهرمان مبارزه بااستبداد حکومت رضاشاه و اسطوره مقاومت ملی

علیمردان خان بختیاری در سال ۱۲۷۱ هجری شمسی در سرزمین بختیاری به دنیا آمد پدرش علیقلی خان چهارلنگ بود که در جوانی در اثر توطئه ای فامیلی وفات یافت. مادرش بی بی مریم، معروف به سردار مریم بختیاری دختر حسینقلی خان ایلخانی بختیاری واز زنان مبارز عصر مشروطه بود. بی بی مریم در جنگ اول جهانی که بخشهایی از ایران اشغال و زیر نفوذ نیروهای  استعمارگر روسی و انگلیسی قرار گرفته بود علیه نیروهای اشغالگر روس و انگلیس قیام کرد.

علیمردان خان، کودکی خود را نزد دایی های خود علیقلی خان سردار اسعد و خسروخان سردار ظفر گذراند و به مکتب رفت تا اینکه در سال ۱۳۰۲ بعد از مجزا شدن طوایف چهارلنگ از هفت لنگ به همراه برادر خود محمد علی خان به عنوان روسای این طایفه تعیین گردیدند. در سال ۱۳۰۰ با تشکیل حزب «ستاره بختیاری» علاقه و گرایش شدیدی به این حزب پیدا کرد.  علیمردان خان در سال ۱۳۰۷ جمعیتی به نام «هیئت اجتماعیه بختیاری » مرکب از ۱۲ نفر از سران و کلانتران بختیاری تشکیل داد. سپس در تنگ گزی و شوراب اجتماع کردند و راه جنوب به شمال بختیاری را با انفجار (پل شالو) بستند و آماده حمله به فریدن شدند  که دولت با شتاب سردار فاتح و محمدتقی خان امیر جنگ را برای مذاکره نزد آنها فرستاد.

ولی مذاکرات خوانین بختیاری با علیمردان بی نتیجه ماند . در سال ۱۳۰۸ دهکرد و اکثر مناطق بختیاری به دست نیروهای هیئت اجتماعیه تصرف و یا به آنان پیوستند.

حکومت رضا شاه هراسان از این قیام تمام نیروهای خود در سراسر کشور را برای سرکوب قیام به فرماندهی تیمسار شاه بختی بسیج و روانه منطقه کرد. در زمانی که هیئت اعزامی برای صلح با علیمردان خان و دیگر سران نهضت در روستای زرد و یا در حومه قه فرخ ( فرخشهر ) مشغول مذاکره بودند از همه طرف بختیاری مورد تهاجم ارتش قرار گرفت.از جنوب ، لشگر اهواز به فرماندهی سرهنگ محتشمی، از غرب لشگر خرم آباد به فرماندهی سرتیپ تاج بخش از شمال تیمسار شاه بختی حمله را کامل کردند.

در منطقه سفید دشت که مدت ۲۰ روز یک تیپ ارتش در محاصره بختیاری ها بود، با جنگی خونین به تصرف دولت درآمد و نیروهای بختیاری عقب نشینی کردند. علیمردان خان و یارانش بعد از  یک سال درگیری و جنگ پارتیزانی با وساطت بعضی از خوانین تسلیم و به تهران انتقال یافت ولی با آمدنش به تهران توطئه برای مرگ او هم شروع شد. بعد از مدتی به همراه سردار فاتح و سردار اقبال و چند نفر دیگر دستگیر و به زندان قصر منتقل گردید. در سپیده دم یکی از روزهای اسفندماه  ۱۳۱۳ این راد مرد بختیاری را با دستور رضاشاه به جوخه اعدام سپردند و تیر باران کردند.

منبع: هفتکل ندا

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  • ناشناس احترام ايشان به جاي خود!!اما اين همه شهيد گمنام بختياري در دفاع مقدس ، حالا چه شده است كه بايد اسم يك خان .... از ميان آنها بيرون بيايد!!!!!؟؟؟؟؟ الله اعلم