نامه سرگشاده به رییس‌جمهور در اعتراض به لغو کنسرت‌های موسیقی در آبادان/ شادی حق مسلم همه ایرانیان است

خورنا: اسلام رحمانی هرگز راه را بر نشاط منطقی در چارچوب قوانین کشور نمی‌بندد/ خواهشمندیم به هر شکل که می‌توانید نسبت به حل این مشکل که ریشه در تفکری بیگانه با فرهنگ این دو شهر دارد، اقدام لازم را به عمل آورید.

به گزارش خورنا به نقل از ایلنا، در ادامه‌ی لغو کنسرت‌ها و برخی از برنامه‌های فرهنگی در استان خوزستان و شهر آبادان، چند نفر از فعالان گرایش‌های فرهنگی طی نامه‌ای سرگشاده به رییس جمهور، اعتراض خود را نسبت با این تداوم این ماجرا ابراز کرده و متقاضی رسیدگی شده‌اند.

به گزارش خبرنگار ایلنا؛ این نامه که در اختیار این خبرگزاری قرار گرفته؛ به شرح زیر است:

شادی حق مسلم همه ایرانیان است

جناب آقای روحانی، رئیس جمهور محترم

سلام

اسیر بند بلا را چه جای سرزنشست/ گرت معاونتی دست می‌دهد دریاب

اعتدال در عصر ما مساوی امیدواری است و ما امیدواریم به آنکه در سایه اعتدال رحمانی روزگاری تازه برسد و بهار اول دولت نو با آن همراه شود. آقای رئیس جمهور ما امیدواریم با کلید حکمت و معرفت قفل بسته تندروی‌ها همزمان در سطوح ملی و محلی گشوده شود، کینه‌ها به دوستی، نفرت به همراهی و همدلی و تنگ نظری به وسع دید مبدل شود.

سفر نخست دولت شما به خوزستان و اعلام مبارکتان مبنی بر پیوستن کل مناطق شهری آبادان و خرمشهر به محدوده منطقه آزاد در نظر مردم رنج دیده این دیار نشانه‌ای از تدبیر و امیدی بود که به گاه انتخابات به مردم نوید دادید و اکثریت مردم آبادان و خرمشهر نیز به آن آری گفته بودند، اما صد افسوس که در فاصله چند هفته پس از ابلاغ مصوبه دولت، عده‌ای بنابه دلایلی مبهم و به نام دینداری و دفاع از ارزش‌ها، با هدایت مراکزی خاص، تلاش کرده‌اند تا طعم خوش اعتدال را بر مردم رنج دیده و صلح طلب شهرهای آبادان و خرمشهر تلخ کنند.

حال آنکه بزرگترین دفاع از ارزش­‌ها، ارزش دادن به نفس زندگی است. به مردم این شهرها چه داده‌­اند که نداده­‌های دیگر را نیز از آنها دریغ می‌کنند؟ روح شهدای بسیار این دو شهر از شادی مردم شاد می‌شوند و از غم آنها غمین: که قرار بود «ان مع العسر یسرا»، نه عسر پشت عسر، حصر پشت حصر. ما امضاکنندگان این نامه معتقدیم که حصر فرهنگی نیز، چون حصرهای دیگر باید شکسته شود.

ما معتقدیم، اسلام رحمانی هرگز راه را بر نشاط منطقی در چارچوب قوانین کشور نمی‌بندد، ما یقین داریم، شما که خود روحانی عالم و مبارزی آگاه از بدو دوران انقلاب بوده‌اید، نمی‌پذیرید عده‌ای با رانت قدرت و بهره‌گیری از عواطف مذهبی و برقراری فضای ارعاب و تهدید حمله به کنسرت‌ها راه هر جشن و شادکامی که از مواهب قانونی و حقوق شهروندی است را ببندند، و قطعاً دولت اعتدال در این ارتباط مسئولیتی سنگین دارد.

رئیس جمهور محترم، طی چند ماه اخیر در چند نوبت مجزا به بهانه‌های مغشوش جلوی برگزاری کنسرت‌های قانونی ازجمله کنسرت آقای احسان خواجه امیری که با مجوز سازمان منطقه آزاد اروند و نهادهای مسئول بوده گرفته شده، منع‌کنندگانِ متصل به برخی مجاری قدرت، به اسم دین و با عناوین کلی و انتشار پیامک‌های تهییج کننده و تهدید دست‌اندرکاران مانع برگزاری این برنامه‌ها شدند و علاوه بر جریحه‌دار کردن روحیه عمومی، به نشاط شهروندان لطمه زده‌اند. و زهی تاسف که مسوولین محلی منسوب به دولت شما نیز در احقاق حقوق شهروندی مردم آبادان و خرمشهر کوتاهی کرده و در مقابل زیاده‌خواهی افرادی معدود، کوتاه آمدند و عقب نشستند.

ما معتقدیم سکوت تمام مسئولینی که از مجاری منتخب، انتخاب مردم­ اند، در برابر لگد مال شدن حقوق شهروندان عملی غیرقانونی است. شهروندانی که شادی حقشان است از بس که به ناحق غمگینشان کرده­‌اند. نام آبادان و خرمشهر که می‌آید جاذبه و دافعه ملی­‌اش معکوس شده است. دیگر هیچکس جرأت آمدن به این شهرها را ندارد. مرسوم شدن ارعاب فرهنگی از طریق اعمال قدرت به بهانه­‌ی ارزش‌ها، جفایی است به ارزش­‌ها. جفایی است به قدرت مشروع.

جناب رییس جمهور، ما تهیه کنندگان این نامه با تاکید بر اینکه شادی حق مسلم هر ایرانی است چه در تهران و اهواز و چه در آبادان و خرمشهر، خواهشمندیم به هر شکل که می توانید نسبت به حل این مشکل که ریشه در تفکری بیگانه با فرهنگ این دو شهر دارد، اقدام لازم را به عمل آورید تا جلوه‌ روشن اعتدال و رحمانیت در عملکرد دولت یازدهم که برخواسته از اراده مردم است برای مردم رنج دیده آبادان و خرمشهر نیز رهنمون گردد.

امضا کنندگان: ماندانا صادقی (شاعر و نویسنده)، آرش قلعه گلاب (روزنامه نگار)،کورش کرم پور (شاعر و روزنامه نگار)، رضا محمدی (شاعر)، داریوش معمار (شاعر و روزنامه نگار)، حسین میرزایی (روزنامه نگار).

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.