قیمت قبر در بهشت زهرای تهران اعلام شد: ۳۵۰ هزار تا ۱۵میلیون تومان

خورنا: شهرداری تهران، قیمت قبرهای بهشت زهرا را اعلام کرد. معاون خدمات شهری شهرداری تهران حداقل قیمت خرید قبر را ۳۵۰ هزار تومان و حداکثر ۱۵ میلیون تومان (برای هر طبقه) اعلام کرد.

حسین کلخورانی همچنین برای فروش قبرهای سه طبقه این گورستان، حق تقدم را به کسانی دانست که نخستین نفر را در طبقه زیرین دفن کرده و گفت: “وابستگان متوفی اول، می‌توانند ۲ طبقه بالای آن را هم خریداری کنند.”

با این حساب، یک قبر سه طبقه در بالاترین حد، ۴۵ میلیون تومان قیمت دارد. ۱۵ میلیون تومان برای هر طبقه.

معاون خدمات شهری شهرداری تهران در این باره توضیح داد: “اگر کسی متوفی خود را در قبری ۳ طبقه دفن کند می‌تواند ۲ طبقه بالای آن را هم خریداری کند، چرا که قرار است در آن پلاک ۲ متوفی دیگر نیز دفن شود و حق تقدم با کسی است که نخستین‌ نفر را در آنجا دفن کرده باشد.”

وی از قیمت قبرهای در قطعات ۵۰ تا ۱۱۱ این گورستان خبر داد که بین ۳ و نیم تا ۵ میلیون تومان قیمت خورده‌اند.

کلخورانی با اشاره به اینکه بر اساس قانون مصوب سال ۶۴، سازمان بهشت زهرا (س) می تواند با فروش قطعات قدیمی هزینه بقیه قطعات را تأمین کند، به ایسنا توضیح داد: “در این راستا می کوشیم هزینه‌ها را ثابت نگه داریم و در این مورد حداقل قیمت خرید قبور ۳۵۰ هزار تومان و حداکثر ۱۵ میلیون تومان برای قبور۴۰ ساله است، البته قبور ۱۵ میلیونی کمتر از ۵ درصد است و غالب قبرهایی که فروخته می‌شود در قطعات ۵۰ تا ۱۱۱ است که بین ۳ و نیم تا ۵ میلیون قیمت دارد و قدمت قبر هم ۲۰ تا ۳۰ سال است.”

پیش‌فروش قبر نداریم

معاون خدمات شهری شهرداری تهران با اشاره به اینکه پس از مدت زمان لازم (۴۰ سال برای قبرهای ۱۵ میلیونی و ۲۰ تا ۳۰ سال برای سایر قبول) قبر در اختیار متوفی دیگری قرار می‌گیرد، افزود: “پیش‌ فروش قبور در بهشت ‌زهرا(س) به انجام نمی‌رسد و فروش قبور منحصر به زمانی است که برای فرد متوفی اقدام به خرید قبر کنند و اگر کسی متوفی نداشته باشد و تقاضای خرید قبر کند، مطمئناً با آن موافقت نمی‌شود.”

قیمت قبرها در اماکن متبرکه

تمایل مسلمانان برای دفن اموات در اماکن متبرکه و در جوار امامان و امامزادگان، باعث شده قیمت قبور در این مکان‌ها، به شدت افزایش یابد.

هر چند در برخی از این اماکن، دیگر اجازه دفن اموات داده نمی‌شود، ولی سال گذشته، لیستی از قیمت دفن اموات در اماکن متبرکه اعلام شد. بر اساس گزارش یاد شده قیمت قبر در حرم امام رضا(ع) از ۲۵ میلیون تومان تا ۴۰۰ میلیون تومان است. این قبور نیز قابل پیش خرید نیست. دومین مکان گران برای دفن اموات، حرم حضرت معصومه(س) در قم است که قیمت یک قبر در آن، از ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلیون تومان متغیر است. این قبور نیز به روز فروخته می‌شود، قیمت حداکثر مربوط به قبور داخل حرم و قیمت حداقل مربوط به قبور بیرون حرم است. دفن اموات در حرم حضرت عبدالعظیم حسنی(ع)، از ۲۵ میلیون تا ۶۰ میلیون تومان هزینه دارد. قبور این مکان نیز به روز فروخته می‌شود، قیمت قبور در باغ توتی حدود ۵۰ میلیون تومان است. در حرم حضرت شاهچراغ(ع) شیراز، حداقل قیمت قبر ۴۰ میلیون و حداکثر ۱۵۰ میلیون تومان است. ۵ درصد تخفیف برای قبور ۴۰ میلیونی و ۱۰ درصد تخفیف برای قبور ۱۵۰ میلیونی. قیمت حداکثر مربوط به قبور حرم سید میرمحمد و قیمت حداقل مربوط به قبور جلوی حجره‌ها است.

در آستان ابن بابویه(شهرری)، قیمت‌ها از ۲۰ میلیون شروع می‌شود.